Tagasi

Toidulisandid tervisliku ja ilusa naha jaoks

Categories

Nahk on keha suurim organ, mis katab ligi kaks ruutmeetrit (keskmise täiskasvanu puhul) ja moodustab umbes 16% kogu kehakaalust. Kuue ruutsentimeetri suurusel nahatükil on umbes 250 higinääret, 25 juuksekarva, 40 rasunääret, 2,3 meetrit veresooni,  9 meetrit närve, mille otstes on 7500 sensoorset rakku. On hämmastav mõelda, et iga 24 tunni tagant viskame me ära ühe kihi surnud rakke!

Olles nii suurim elund kui ka ülimalt aktiivne, pole üllatav näha, kui palju toitaineid mõjutab naha tervist. Naha välimus on tõesti hea viis meie sisemise tervise hindamiseks. Selles artiklis vaatleme kolme naha tervise valdkonda, seda nii probleemi enda kui ka toitumisalaste soovituste osas.

Rasune nahk

Rasune nahk, mis põhjustab pooride blokeerimist ja aknet, on ilmselt kõige murettekitavam ja levinum naha probleem. Seda esineb kõige sagedamini teismelistel ja see mõjutab mingil määral kuni 80% sellest vanuserühmast. Akne on seotud üleaktiivsete rasunäärmetega ning seda iseloomustab mustpea ja valgepea komedoonide ning tsüstide kordumine ning mõjutab peamiselt nägu, selga ja õlgu.

Toitumisspetsialistid usuvad, et õige toitumine ja naha puhtus ning piisav puhkus, liikumine, värske õhk ja päikesevalgus on selle nahaprobleemi vältimiseks hädavajalikud. Toit peaks olema küllastunud rasvade ja rafineeritud süsivesikute (saia, suhkrut jms) vaene ning sisaldama rohkesti kiudaineid, eriti lahustuvaid kiude, mida leidub näiteks puu- ja köögiviljades.

Tugevatoimelised vitamiinid

On mitmeid toitaineid, mis on probleemse naha puhul eriti olulised. Näiteks on tõestatud, et A-vitamiin tekitab vastupanu nahainfektsioonidele ja laikudele ning et tsingi puudumisel ei suuda keha A-vitamiini korralikult ära kasutada.

Ka B-vitamiinid on oulised naha tervisele, eriti riboflaviin (B2) ja pantoteenhape (B5), kuna väidetavalt vähendavad need näo rasvasust. Kroom on samuti oluline, kuna arvatakse, et liiga rasuse nahaprobleemiga inimestel on naha glükoositaluvus oluliselt halvenenud. Soovitatav annus on 200 μg. Kõige lihtsam ja mugavam on sellisel juhul tarvitada tugevatoimelist vitamiinide ja mineraalainete kompleksi.

Lisaks on naha kaitsmiseks vaja antioksüdante: beetakaroteeni, C- ja E-vitamiine ning mineraalainet seleeni.

Tsink

Isegi 15 mg tsinki sisaldav mineraalide ja vitamiinide kompleks võib olla probleemse naha puhul ebapiisav ja oleks veel lisaks vaja tarvitada tsinki. Lühikese, kuid kõrge annusega ravikuuri osana võib sageli vaja minna veel 15 mg tsinki. Nimetatud mineraalaine on parim tsitraadivormis, sest see on kergesti imenduv vorm.

Tsingi tarvitamine koos võib asendamatute oomega-3-rasvhapetega võib samuti abiks olla. Margariinis, taimeõlis ja paljudes töödeldud toitudes leiduvad oomega-6-rasvhapped kipuvad tänapäevases toitumises domineerima ning oomega-3 ja oomega-6-rasvhapete õige tasakaal aitab vähendada põletikku.

E-vitamiin

E-vitamiini on pikka aega seostatud nahahooldusega. Antioksüdandina võib E-vitamiin kaitsta rasunäärme sekreteeritavat rasu ja seda stabiliseerida. See on eriti kasulik, kui tekib liigne rasu. Väärib märkimist, et see efekt on võimalik ainult suukaudse E-vitamiini tarvitamisega, mitte E-vitamiini preparaatide välispidise kasutamisega.

Nagu tsingi puhul, ei ole E-vitamiini sisaldus kompleksides tõenäoliselt piisav ja lisaks võib tarvitada veel 250-400 IU. Kasutage E-vitamiini toidulisandit, kus E-vitamiin on looduslikus d-alfatokoferool vormis, kuna just selles vormis esineb ta toidus ja uuringud on kinnitanud, et sellel vormil on suurem bioloogiline aktiivsus ning see imendub ja säilitub kehas paremini kui sünteetiline E-vitamiin.

Sügelev / ketendav / kuiv nahk

Naha ekseemile on tüüpiline intensiivselt sügelev nahk, mis on kuiv, ketendav ja mõnikord ka villiline. Sellel tavalisel nahahaigusel on mitu erinevat vormi, millest mõnel pole ilmset põhjust, samas kui teisi saab seostada konkreetsete välisteguritega. Kuigi on tõsi, et selle kaebuse mõned vormid on eriti levinud lastel, võib tegelikkuses see välja areneda igas vanuses ja mõne inimese jaoks on see elukestev seisund.

Ükski ravi ei ole tõenäoliselt üksinda tõhus, kuid põdejatele võib kinnitada, et enamik ekseemi vorme reageerib meditsiinitoodete ja eneseabimeetmete kombinatsioonile ülihästi. Näiteks soovitatakse ekseemi põdejatel vältida tavalisi ärritusallikaid nagu vill ja sünteetilised kiud, pesupulbreid, niklit, kummi ja kodutolmulesta.

Toiduallergia on veel üks oluline tegur; tavalised süüdlased on rafineeritud või kääritatud toidud, punane liha ja piimatooted, alkohol ja kofeiin. Stress võib süvendada ka ekseemi ja seega aitab stressi juhtimine põdevatel inimestel vältida negatiivsete tunnete ja korduvate sümptomite nõiaringi.

Kuningakepiõli

Kuningakepi seemnetest saadud õli sisaldab palju gammalinoleenhapet (GLA). Uuringud on näidanud, et GLA võib pärssida põletikulisi metaboliite ja omada niisutavaid omadusi, mis aitavad tõhusalt vähendada naha sügelust ja kuivust.

Soovitav on tarvitada 1000 mg kuningakepiõli kaks korda päevas, mille garanteeritud GLA tase on vähemalt 90 mg kapsli kohta.

Kalaõli

Kalaõli kasulikud koostisosad on kaks rasvhapet, EPA ja DHA. Need on oomega-3-rasvhapped, mis väidetavalt aitavad sügelust vähendada, pidurdades arahhidoonhappe ainevahetust.

Ideaalis peaksid kõik sööma keskmiselt 2–3 grammi oomega-3 päevas, kuid vähesed inimesed saavutavad selle taseme, eriti kui nad söövad vähe õlist kala, nii et toidulisand on paljude jaoks asjakohane.

Soovitatav annus on 1100 mg puhast kalaõli kaks korda päevas. Kasutage kalaõli, mis annab garanteeritud tasemeks 700 mg oomega-3 ja milles on EPA ja DHA tase vastavalt 360 mg ja 240 mg.

Tugevatoimelised vitamiinide ja mineraalainete kompleksid

Kuningakepiõlis ja kalaõlis leiduvate rasvhapete muundamiseks on vaja mitmeid toitaineid, sealhulgas B-vitamiine ja tsinki. Sellepärast on soovitav rasvhappelisandite kõrvale tarvitada ka suure tugevusega vitamiinide ja mineraalainete kompleksi.

Kergesti tekkivate verevalumitega nahk*

Verevalumid tekivad siis, kui kapillaarid purunevad ja veri lekib, põhjustades naha värvimuutust. Need on tavaliselt põhjustatud kukkumisest või esemetega kokku põrkamisest. Ülekaal, aneemiline või menstruatsioonieelne periood võib muuta inimese verevalumite suhtes vastuvõtlikumaks.

Neil, kellel tekivad hematoomid ehk verevalumid kergesti, soovitatakse tarbida tasakaalustatud toitu rohke värske puuvilja, köögivilja ja kiudainetega ning vähendada rasvaste toitude tarbimist.

Antotsüanidiinid

Looduslikud taimsed antotsüanidiinid (või PCO-d) on komponentide rühm, mida leidub tumedanahalistes puuviljades. Neid konkreetseid taimseid derivaate uurivad teadlased on suure osa oma tööst keskendunud rollile, mis neil on kollageeni toetamisel. Kollageen on kehas kõige rikkalikum valk – see on valk, mis moodustab sidekudesid kudedes nagu nahk, sidemed, kõhred ja lihased. See on vajalik ka veresoonte ja verevalumite parandamiseks. Uuringud näitavad, et antotsüanidiinid võivad aidata tugevdada ja säilitada kollageeni kehas.

Antotsüanidiinide võime tõttu parandada veresoonte tervist kasutavad arstid neid peaaegu igasuguse veresoonte puudulikkuse, sealhulgas verevalumite korral.

Hobukastan

Traditsiooniliselt on hobukastanit kasutatud mitmesuguste vereringehäirete korral. Tänapäevased uuringud toetavad seda ning hobukastanit (Aesculus hippocastanum) kasutatakse veresoonte puudulikkuse, sealhulgas verevalumite korral.

Hobukastani ekstraktides määratletud spetsiifilist toimeainet nimetatakse aessiiniks, seega kasutage selle ühendi garanteeritud taseme saamiseks standardiseeritud toodet. 50 mg estsiini, kaks korda päevas, on paljudes uuringutes kasutatud tase.

C-vitamiin (ja rutiin)

C-vitamiin on oluline antioksüdant ja vabade radikaalide puhastaja, mis on vajalik kudede taastamiseks ja naha tervise jaoks. Looduses esinevad bioflavonoidid koos C-vitamiiniga ja näivad aitavat selle vitamiini kättesaadavust ja kasutamist. Neil on oluline roll ka veresoonte tervise säilitamisel, kuna need toetavad kollageeni terviklikkust.

Soovitav on tarvitada kombinatsiooni 500 mg C-vitamiinist ja 100 mg bioflavonoididest (sh rutiinist).