Tagasi

Organismi puhastamine ehk detoks

Categories

Hea tervis sõltub paljudest teguritest, muuhulgas organismi võimest tõhusalt vabaneda mürkainetest. See on protsess, mille käigus rakkudele kahjulikku mõju avaldavad ühendid, toksiinid, neutraliseeritakse või väljutatakse kehast.

Kokkupuude mürgiste ainetega on vältimatu, kuna neid leidub kõikjal – atmosfääris, toidus, mida sööme, ning vees, mida joome. Ka organism ise tekitab metaboolsete protsesside tulemusena olulise hulga toksiine.

Peamised organid, mis osalevad keha vabastamisel mürkainetest, on maks, soolestik ja neerud. Kõik kehasse kogunevad mürkained läbivad maksa, kus need muudetakse kahjutuks – seega lasub suur vastutus organismi puhastamise eest maksal. Nüüdisaegne elustiil on märkimisväärselt suurendanud mürkainete hulka, millega maks peab toime tulema, mistõttu mõnede inimeste maks on üle koormatud. Arvatakse, et maksa ebapiisav töö võib põhjustada näiteks psoriaasi, aknet, kroonilisi peavalusid, põletikulisi ja autoimmuunhaigusi ning kroonilist väsimust.

Lipotroofilised toitained ja nende toime organismis

Sapivedeliku tootmine maksas on organismi mürkainetest puhastamisel äärmiselt tähtis, kuna see vedelik kõrvaldab verest rasvas lahustuvaid mürkaineid. Sapivedeliku vähene eritus võib põhjustada rasvas lahustuvate mürkainete kuhjumise maksas. Olemas on mitmeid lipotroofilisi ained, mis soodustavad rasva maksast välja toomist ning võivad seega aidata kaasa ka keha vabastamisele mürkainetest. Järgnevalt vaatleme mitmeid lipotroofilisi aineid, mis aitavad kaasa maksa puhastumisele.

Koliin ja inositool

Koliinil on elutähtis roll rasva ainevahetuses, sest see aitab soodustada rasva liikumist läbi maksa. Koliinivaegus võib põhjustada rasva kogunemist maksa ning seeläbi vähendada ka maksa võimet lagundada rasva. Teadusuuringud näitavad selgelt terve maksa tähtsust, näiteks ühes uuringus esinesid koliinivaesele dieedile pandud katsealustel maksa rasvinfiltratsiooni ning teised maksa düsfunktsiooni tundemärgid.

Kuna inositool koos koliiniga toetab rasva ainevahetust ehk metabolismi maksas, on soovituslik neid kahte toitainet just koos tarvitada.

Artišokk

Artišokki kasutatakse laialdaselt keha vabastamisel mürkainetest selle kolereetilise toime tõttu (teatavad sapieritust soodustavad omadused). Artišokis sisalduval olulisel toimeainel tsünariinil on tugevad antioksüdatiivsed omadused ning see võib aidata ära hoida maksarakkude kahjustusi. Vähest sapivedeliku eritust seostatakse rasvaste toitude talumatuse ja ebaregulaarse väljaheitega ning uuringud näitavad, et artišokk aitab kaasa nende nende probleemide vähendamisele.

Teaduslikes uuringutes kasutatakse tavaliselt 320 mg artišokilehtede ekstrakti, mis on standardiseeritud nii, et see sisaldab 5% aktiivühendit tsünariini.

L-metioniin

Aminohape metioniin aitab kaasa rasvade lagunemisele ning võib seega aidata ennetada rasva ladestumist maksa. See võib olla tingitud metioniini võimest suurendada teise, teadaolevalt sapieritust soodustava aminohappe tauriini hulka organismis. Metioniini võimalikud antioksüdatiivsed toimed võivad lisaks aidata maksa kaitsta vabade radikaalide eest, mis on organismi mürkainetest vabastamise kahjulikud kõrvalsaadused.

Kuidas vältida mürkainete tagasisattumist organismi?

Maksa vabastamine mürkainetest koosneb kahest faasist. Esimeseks faasiks on vaja mitmesuguseid toitaineid, näiteks riboflaviini (vitamiin B2), niatsiini (vitamiin B3), foolhapet, kobalamiini (vitamiin B12), püridoksiini (vitamiin B6) ja rauda, mida leidub heas multivitamiini- ja mineraalainete kompleksis. Teise faasi läbimiseks on tarvis piisavalt antioksüdante, mis seonduvad mürkainetega ning aitavad need organismist väljutada. Kui antioksüdante ei ole piisavalt, imenduvad mürkained uuesti organismi. Järgnevad antioksüdandid aitavad takistada mürkainete tagasiimendumist organismi.

Alfa-lipoehape

Alfa-lipoehapet peetakse suurepäraseks antioksüdandiks eelkõige seetõttu, et see toimib erinevalt enamikust antioksüdantidest, mis toimivad vastavalt ainult vees või rasvas (näiteks C- ja E-vitamiin), mõlemas nii vee- kui rasvakeskkonnas. See on populaarne maksa toetamiseks kasutatav ühend, kuna see kaitseb maksa vabade radikaalide tekitatava kahju eest ning aitab soodustada mürkainete kõrvaldamist organismist. Mürkainetest vabastamiseks soovitatakse sõltuvalt mürkainete sisaldusest organismis kasutada 300–600 mg suurust annust.

Glutatioon

Maksas leiduvad suured glutatioonivarud, mida kasutatakse selliste kahjulike ühendite nagu raskemetallide, lahustite ning pestitsiidide kõrvaldamiseks. Glutatioon seondub nende rasvas lahustuvate mürkainetega ning muundab need vees lahustuvateks, mis on tähtis, kuna rasvas lahustuvad mürkained ei ole kergesti organismist väljutatavad. Glutatioon on ka tugeva toimega antioksüdant ning võib seega kaitsta maksa vabade radikaalide eest.

Praktikas kasutatakse glutamiini sageli näiteks soole suurenenud läbilaskvuse korral sooleseina ravimiseks ja tugevdamiseks. Arvatakse, et rakud kasutavad seda kütusena ning see võib aidata sooleseinas leiduvaid avasid sulgeda. See on tähtis funktsioon, kuna kahjustatud sooleseina korral võivad mürkained taas organismi imenduda. Glutamiin võib suurendada ka antioksüdandi toimet.

Maksimaalne võimalik kapslites sisalduv kogus ei pruugi alati tagada soolte töö mõjutamiseks piisavalt suurt glutamiiniannust. Pulbri kujul on seda ka lihtsam manustada. Aine peaks olema looduslikul, „L-vabal“ kujul, kuna nii on see valmis organismi imendumiseks ning seal kasutamiseks.

Roheline tee

Teadlased on tõestanud, et roheline tee (Camellia sinensis) on võimas antioksüdant ning vabade radikaalide kõrvaldaja. Neid mõjusid on seostatud kvaliteetsetes rohelise tee leheekstraktides leiduvate katehhiinideks (polüfenoolid) nimetatavate ühenditega, mis võivad aidata toetada organismi vabastamist mürkainetest. Eksperdid soovitavad vajaliku potentsuse tagamiseks kasutada standardiseeritud 250 mg katehhiine sisaldavat rohelise tee ekstrakti.

Mürkainete kõrvaldamine organismist

Kui mürkained on lagundatud vähem kahjulikeks molekulideks, tuleb need organismis kuhjumise ning uuesti verre imendumise vältimiseks kõrvaldada. Selleks, et see saaks korralikult toimuda, peab inimese soolestik normaalselt töötama. Soolestiku tööd võivad toidulisandite kasutamise kõrval aidata reguleerida ka tasakaalustatud toidusedel, mis hõlmab rohkelt puu- ja köögivilju, ning piisav vee joomine.

Fruktooligosahhariidid (FOS)

Lahustuva kiudaine allikat fruktooligosahhariide (FOS) on uuritud nende soolte tervisele avalduva mõju tuvastamiseks. Uuringud on näidanud, et FOS imab vee jääkainetesse, aidates õrnalt väljaheidete kogust suurendada ning toetades soolte tööd. FOS on prebiootilise toimega, mis tähendab, et see on toiduks sooltes leiduvatele headele bakteritele, mis toodavad peristaltikat stimuleerivaid aineid.

Kasutage looduslikult sigurijuurest eraldatud FOS-i, kuna see on ainus FOS-i vorm, mille soolestiku tööd toetav toime on teaduslikult tõestatud. Tavaliselt suhkruroost valmistatud „sünteetilistel“ vormidel ei ole samasugust tervisele kasulikku toimet.

Artišokk

Artišokk reguleerib soolestiku tööd väidetavalt sapivedeliku tootmise stimuleerimise teel, mis toetab omakorda peristaltikat. FOS-i kõrval artišoki kasutamine on eriti kasulik pikaajalise ebaregulaarse roojamise probleemi korral. Kasuta standardiseeritud 5% tsünariini sisaldavat potentset artišokiekstrakti, kuna peamistes teadusuuringutes on välja toodud just nimetatud tsünariini sisaldus.

Acidophilus

Need head sooltes leiduvad bakterid on soolestiku optimaalse tervise tagamiseks elutähtsad, ent paljud tegurid, näiteks ravimid, stress ja haigused võivad nende sisaldust organismis vähendada. Pärast organismi mürkainetest vabastamise programmi läbimist tuleks peamisi heade bakterite elustüvesid (Acidophilus, Bifidobacterium) lisatarvitada, et need jõuaksid jämesoolde ja toetaksid kogu seedesüsteemi. Kõige lihtsam viis elusbakterite tarvitamiseks on probiootikumide manustamine. Soovituslikuks annuseks on kümme miljardit elusbakterit kapsli kohta.

Toidulisandite soovitused organismi puhastamise toetamiseks

Toitained Soovitsulik päevane annus
Üldine Multivitamiinide ja mineraalide kompleks Laia toimespektriga multivitamiinide ja mineraalide kompleks. Sisaldab 200 μg seleeni, 14 mg rauda ja head B-vitamiinide taset.
Lipotroofne Koliin ja inositool Koliin ja inositool

Näiteks nagu leidub sojaletsitiini valemites.

L-metioniin 500 mg kaks korda päevas Kasutage L-metioniini vabas vormis, kuna see tähendab, et see on imendumiseks ja kehas kasutamiseks valmis.
Artišokk 320mg ekstrakti – 1-2 tabletti päevas koos toiduga

Kasutage artišoki ekstrakti, mis on standardiseeritud 5% tsünaariiniga.

Retsirkulatsiooni ennetamine Roheline tee 500 mg ekstrakti

Kasutage rohelise tee ekstrakti, mis on standardiseeritud 250 mg katehhiinide saamiseks.

L-Glutamiin 5 grammi

Kasutage vabas vormis L-glutamiini pulbrit, kuna see tähendab, et see on valmis imendumiseks ja kehas kasutamiseks.

Eliminatsioon Frukto-oligosahhariidid (FOS) 5 kuni 10 grammi

Kasutage FOS-i, mis on looduslikult saadud sigurijuurest, kuna see on ainult FOS-i loomulik vorm, mis on teaduslikult tõestatud, et see toetab soole tervist. Tavaliselt suhkrupeedist valmistatud sünteetilised versioonid ei paku tervisele sama kasu.

Probiootikumid 10 miljardit elusat bakterit

Kasutage kasulikke Lactobacillus acidophilus ja Bifidobacterium bakteritüvesid.

Artišokk 320mg ekstrakt – 1-2 tabletti päevas koos toiduga

Otsige artišoki ekstrakti, mis on standarditud sisaldama 5% tsünariini.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Allikas: Lamberts Internal Policy

Artiklis mainitud tooted

Tootepilt | Roheline tee 5000 mg | Lamberts Eesti
Roheline tee 5000 mg
60 27,71 
Tootepilt | L-metioniin 500 mg | Lamberts Eesti
L-metioniin 500 mg
60 21,85 
Tootepilt | B2-vitamiin (riboflaviin) 50 mg | Lamberts Eesti
B2-vitamiin (riboflaviin) 50 mg
100 15,54 
Tootepilt | Foolhape 400 μg | Lamberts Eesti
Foolhape 400 μg
100 9,87 
Tootepilt | Raud (tsitraat) 14 mg | Lamberts Eesti
TOP toode!
Raud (tsitraat) 14 mg
100 13,03 
Tootepilt | Alfa-lipoehape 300 mg | Lamberts Eesti
Alfa-lipoehape 300 mg
90 29,41 
Tootepilt | L-glutatiooni kompleks | Lamberts Eesti
L-glutatiooni kompleks
60 32,07 
Tootepilt | Prebiootikumid FOS pulber | Lamberts Eesti
Prebiootikumid FOS pulber
500 g 28,60