Tagasi

Astma

Categories

Astma on küllalt levinud haigus – uuringud näitavad, et erinevate riikide rahvastikest põeb astmat 3-16% elanikkonnast. Alates 1980-ndatest on täheldatud astma ja astmasümptomite pidevat sagenemist kõikides vanuserühmades, nii meestel kui naistel. See kopsuhaigus vajab alati meditsiinilist tähelepanu, kuid on mitmeid samme, mida inimene saab ise astmahoogude tiheduse ja tõsisuse minimeerimiseks ette võtta.

Mis see on?

Astma on hingamisteede krooniline haigus, mille käigus kopsutorud lähevad paiste ning kitsamaks. See takistab hapnikuvoogu ning muudab hingamise raskeks. Astmahooks nimetatakse kopsutorude mööduvat kokkutõmbumist, mis tekitab inimesel õhupuudus-, isegi lämbumistunde. Astmahoogu võivad vallandada mitmesugused hingamisteedele toimivad ärritajad.Kuigi paljud astmahood on kerged ja kontrollitavad koduses keskkonnas, siis tõsisemad puhangud võivad põhjustada lämbumist.

Sümptomid

 • Pingelisus, kuid mitte valu rinnus.
 • Ähkimine või vilistamine hingamise ajal.
 • Lühikesed hingetõmbed või raskendatud hindamine, mis võib paremaks minna püsti tõustes
  köhimine (tihtipeale koos rögaga).
 • Häirivkuiv köha, eriti öisel ajal.
 • Öised ärkamised raske hingelduse või köha tõttu.
 • Kindla aastaajaga seotud hingeldus.

Mis seda põhjustab?

Astmahooge võivad esile kutsuda nii välimised kui sisemised faktorid ja osad inimesed on tundlikud mõlema suhtes. Välised ajendid hõlmavad tavaliselt allergeeni, milleks võib olla nt lemmikloomakarv, toit, tolm ja tolmulestad, putukad, õietolm, tubakasuits ja paljud muud keskkonna saasteained. Sisemised ajendid on tavaliselt vähem ilmsed ja nendest on ka raskem hoiduda ning nendeks on stressi, ärevus, temperatuuri muutused, treeningud ja hingamishaigused (nt bronhiit).

Rohelises tees leiduvad ained võivad vähendada astmaga kaasnevat hingamisteede põletikku. Tee joomine võib olla lisaks olla ka rahustava toimega.

Kuidas toidulisandid aidata võivad?

Tabelis esitletud toidulisandid on mõeldud täiendama tavapäraseid astma ravimeetodeid. Mitte kunagi ei tohi lõpetada astmaravimite tarbimist ilma arstiga konsulteerimata.

Inimestel, kellel esineb astma, võib olla tähtsate toitainete puudus, eriti C-vitamiini, magneesiumi ja B6 vitamiini. Vitamiin C, peamine antioksüdant, mis vooderdab hingamistrakti, tundub koheselt võitlevat sissehingatud oksüdeerijatega. Lisaks võib C-vitamiin peatada allergilise reaktsiooni takistades rakkudel vabastamast histamiini. Erinevate uuringute kohaselt on C-vitamiin väga efektiivne ka treeningust ajendatud astma vastu.

Magneesium võib aidata pärssida bronhiaalsete lihaste kokkutõmbumist ning seeläbi takistada hooge. Erinevad uuringud on ka tõestanud, et vitamiin B6 sisaldavad toidulisandid vähendavad hingeldamist ja teisi astma sümptomeid.

Flavonoidil kvertsetiinil on kaks peamist efekti – see pärsib histamiini vabastamist ja antioksüdandina neutraliseerib ebastabiilsed hapniku molekulid, mis võivad põhjustada bronhiaalset põletikku. Rasvased kalad nagu lõhe, makrell ja tursk ning kalaõlid võivad aidata kaitsta astma vastu, sest oomega-3 rasvhapped võivad omavada põletikuvastast toimet.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
C-vitamiin 500 mg kaks korda päevas Kõhulahtisuse tekkimisel vähendada annust
Magneesium 150 mg kaks või kolm korda päevas Tarvitada 6 nädalat saavutamaks adekvaatseid tulemusi
Kvertsetiin 500 mg üks kord päevas Tarvitada 20 minutit enne söömist
Vitamiin B6 Eriti oluline kui tarvitatakse astma retseptiravimit teofülliini. Pikaajaline vitamiin B6 tarvitamine ettenähtud koguses võib esile kutsuda kerge kipituse ja tuimuse
Oomega-3 2 kapslit tagamaks vähemalt 720 mg EPA-t ja 480 mg DHA-d päevas Antikoagulantide tarbimisel konsulteerige arstiga

Kas teadsid?

Sibulate söömine võib astmahaigeid aidata. Sibulates olevatel väävliühenditel on antibiootikumilaadne toime ja see võib rahustada bronhioole.

Faktid ja nõuanded

 • Rohelises tees leiduvad ained võivad vähendada astmaga kaasnevat hingamisteede põletikku. Tee joomine võib olla lisaks olla ka rahustava toimega. Teed võib rahuliku südamega juua päevas mitu tassi ning seda koos teiste toitainete ja ravimtaimedega.
 • Jooga on ideaalne tegevus astmahaigetele. Lisaks hingamise parandamisele on sel ka rahustav toime.
 • Peak-flow meter mõõdab kui kiiresti ja kui kõvasti suudab inimene kopsudest õhku välja hingata. Tulemused, mida võrreldakse arsti määratud näitajatega ja varasemaste testidega võivad tihti prognoosida astmahoogu isegi päev või kaks ette.

Mida võite veel teha?

 • Hoidke kodu puhtana tolmust ja õietolmust. Vältige tubakasuitsu.
 • Hoidke eemale kassidest – nende karvad on väga tugevad allergeenid.
 • Püüdke alati rahulikuks jääda – stressi juhtimine aitab astmaga võidelda.
 • Ravige külmetushaigust ja nohu aegsasti vähendamaks astmahoo võimalusi.
 • Kandke talvel salli üle suu ja nina, et sissehingatavat külma õhku soojendada.
 • Pidage päevikut astma kohta, et saaksid kindlaks teha haigushoogude põhjustajaid.
 • Jooge vähemalt kaheksa klaasi vett päevas, et hoida lima lahtisena.

Minge kindlasti arsti juurde kui:

 • Astma sümptomid tekivad esimest korda.
 • Eneseabimeetmed või astma retseptiravimid ei leevenda hooge.
 • Peate õhku ahmima või kogete ülikiiret pulssi ja sinakaid varjundeid sõrmedel ja huultel. Sellisel juhul on vajalik kohene erakorraline meditsiiniline tähelepanu.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga

Allikad:
– www.kopsuliit.ee/haigused/astma
– Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements