Tagasi

Ärevus ja paanika

Categories

Ärevustunnet tunnevad aeg-ajalt kõik, kuid mõnedel inimestel esineb see sagedamini kui teistel – või neil on hirmutavaid episoode ehk paanikahooge – ja ärevus võib segada nende tavapärast elu. B-vitamiinide, teatud mineraalide ja rahustavate ürtide võtmine võib aidata.

Mis need on?

Kui olete silmitsi potentsiaalselt ohtliku olukorraga – näiteks suur haukuv koer – on ärevus tervislik reaktsioon. Tundes ohtu, annab aju märku hormoonide vabanemisest, et valmistada keha enda kaitseks ette. Lihased pingestuvad, südame löögisagedus ja hingamissagedus suurenevad ning vere hüübimise tõenäosus suureneb (juhul kui olete vigastatud). Paljudel inimestel käivitatakse see vastus isegi siis, kui ilmset ohtu pole. Selline reaktsioon võib olla tervisele kahjulik, põhjustades kurnatust, halba keskendumisvõimet, endast või ümbritsevast eraldumise tunnet, peavalu, kõhuhädasid ja vererõhu tõusu.

Ärevushäired esinevad kahes põhivormis. Generaliseerunud ärevushäire (Generalised anxiety disorder – GAD) on krooniline seisund, mis hõlmab korduvat eelarvamust ja muret, millega kaasnevad kerged füüsilised sümptomid. Seevastu paanikahoog tuleb äkitselt ja ootamatult, mille sümptomid on nii jõulised, et neid episoode peetakse sageli südameatakiks või muuks eluohtlikuks seisundiks.

Ärevus- ja paanikahood on üllatavalt levinud: ärevushäirete esinemissagedus on elu jooksul erinevate uuringute põhjal 10-28% inimestest.

Sümptomid

Akuutne ärevus

 • Väga suur hirmutunne
 • Kiired südamelöögid ja hingamine
 • Liigne higistamine, külmavärinad või kuumahood
 • Suu kuivus
 • Pearinglus

Krooniline ärevus

 • Lihaspinge, peavalud, seljavalud
 • Unetus
 • Depressioon
 • Madal sugutung
 • Võimetus lõõgastuda

Mis seda põhjustab?

Mõned teadlased arvavad, et ärevushäiretega inimeste kesknärvisüsteem reageerib stressile üle ja võtab rahulikumasse seisundisse naasmiseks kauem aega. Ärevus võib alata häiriva sündmusega – õnnetuse või lahutusega – kuid samas ei pruugi olla tuvastatavat juurt ning lisaks võib põhjuseks olla ka biokeemiline alus. Inimestel, kellel on kalduvus paanikahoogudele, on piimhappe (kemikaal, mis tekib siis, kui lihased metaboliseerivad suhkrut ilma piisava hapnikuta) sisaldus veres suurem. Muud uuringud näitavad, et ärevus võib olla stressihormoonide tagajärg ja ületootmine aju ja neerupealiste poolt.

Kuidas toidulisandid aidata saavad?

Paljudel juhtudel võib ärevushäirete puhul kasutada taimseid preparaate retseptiravimite asemel. Viimase võivad põhjustada sõltuvust ja neil võib olla ka teisi ebameeldivad kõrvaltoimed. Ärevusega inimesed peaksid proovima kaltsiumi, magneesiumi ja B-vitamiinide kompleksi. Need toitained on olulised närvisüsteemi tervislikuks toimimiseks, eriti peamiste keemiliste vahendajate, neurotransmitterite, tootmiseks ajus.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
Kaltsium / magneesium 500 mg kaltsiumi ja 200 mg magneesiumi 2 korda päevas Võtke koos toiduga
B-vitamiinide kompleks 1 tablett päevas koos toiduga B-50 kompleks, mis sisaldab 50 μg vitamiini B12 ja biotiini, 400 μg foolhapet ja 50 mg kõiki muid B-grupi vitamiine

Mida saad veel teha?

 • Jäta enda menüüst välja kofeiin, alkohol ja liigne suhkur, sest need kõik võivad kaasa aidata ärevuse tekkele.
 • Tee regulaarselt aeroobseid harjutusi – need aitavad põletada piimhapet, toodavad endorfiine ja suurendavad hapniku kasutamist.
 • Positiivsemate toimetulekuviiside väljatöötamiseks on soovitav pöörduda terapeudi poole.

Kas teadsid?

Ärevus- ja paanikahood on üllatavalt levinud: ärevushäirete esinemissagedus on elu jooksul erinevate uuringute põhjal 10-28% inimestest.

Faktid & nõuanded

Kummelitee lõdvestab sind uniseks tegemata. See sisaldab apigeniini, mille testid näitavad, et need mõjutavad samu aju retseptoreid kui ärevusevastased ravimid (kuid kummelitee ei ole sõltuvust tekitav). Kummelit saab kasutada ka koos teiste ürtidega.

Hingamistehnikad aitavad sageli paanikahoogu kontrollida. Hinga aeglaselt sisse lugedes neljani; oota lugedes neljani; hinga aegalselt välja lugedes neljani; ja oota, lugedes neljani. Korda, kuni hoog vaibub.

Mitmed uuringud näitavad, et ärevussümptomitega isikud võivad olla kofeiini suhtes tundlikud. Proovi vähendada kofeiini tarbimist – tee seda aeglaselt, et minimeerida võõrutusnähte, milleks on nt peavalu, ja vaadake, kas see leevendab Sinu ärevust.

Mine kindlasti arsti juurde:

 • Enne ärevusevastaste ravimite, näiteks alprasolaami, lorasepaami või diasepaami asendamist ravimtaimede või toidulisanditega – järsk loobumine võib olla ohtlik.
 • Muude põhjuste välistamiseks: ärevussümptomid võivad jäljendada raske haiguse sümptomeid või olla põhjustatud teatud meditsiinilistest seisunditest või ravimitest.

MEELDETULETUS: Kui Teil on meditsiiniline või psühhiaatriline seisund, konsulteerige enne toidulisandite kasutamist kindlasti oma arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements