Tagasi

Ohatis

Categories

Kui ohatise viirus on juba organismi sattunud, võivad valulikud villid huultel tekkida alati, kui immuunsüsteem on nõrgenenud. Viiruse toimet pärsivad antioksüdandid, immuunsuse tugevdajad ja aminohape lüsiin – abivahendid, mis aitavad ka nahal kiiremini paraneda.

Mis need on?

Külmavillid on vedelikuga täidetud villid, mis ilmuvad tavaliselt huultel, kuigi need võivad areneda ka haavanditena igemetel või sisepõskedel, suukatusele, ninasõõrmete ümbruse nahale või ninasõõrmetesse. Ohatise viirus võib puudutuse kaudu levida silma, nina ja suguelundite limaskestadele ning katkisele nahale. Villid lähevad katki ning moodustavad kooriku, enne kui nad 7-10 päeva pärast kaovad.

Sümptomid

  • Esmane haiguspuhang: õrnad villid suus või selle lähedal, mõnikord kaasnevad gripilaadsed sümptomid ja läheduses olevate lümfisõlmede turse.
  • Kordused: sügelev või kipitav tunne huultel, millele järgnevad päeva või paari pärast üks või rohkem vedelikuga täidetud villid.

Mis neid põhjustavad?

Külmavillid on tavaliselt põhjustatud herpes simplex tüüp 1 viiruse (HSV-1) poolt. See viirus erineb suguelundite herpese tekitajast – herpes simplex tüüp 2 – mis tavaliselt levib seksuaalkontakti kaudu. Kuna ohatise viirus peitub pärast esimest puhangut närvirakkudes, siis võivad uued puhangud korduda suisa iga paari nädala või ka paari aasta tagant. Villid ilmuvad tihti just siis kui immuunsüsteem on alla surutud näiteks palaviku või mõne infektsiooni poolt (nt külmetus). Samuti võib selle vallandada väsimus, menstruatsioon või stress, või kokkupuude päikese, tuule ja soolase veega.

Kuidas toidulisandid aidata saavad?

Mis tahes toitaine puudus võib kahjustada immuunsüsteemi tööd, ja kõik, keda vaevab ohatis, peaksid regulaarselt tarvitama kõrge potentsiga multivitamiini ja -mineraali toidulisandeid. Allpool välja toodud toidulisandid aitavad puhanguid minimeerida ning kiirendada paranemisprotsessi. Esimeste külmavillide sümptomite puhul tuleks neid tarvitada koos ning nende toime peaks avalduma kahe kuni kolme päeva jooksul.

Suukaudselt või kreemina kasutatav aminohape lüsiin surub alla HSV-1 kasvu. Seda võib tarvitada ka pikaajaliselt ning ta võib aidata vältida külmavillide teket. Melissi kreemi, mis on valmistatud tugevast viirusevastasest ürdist Melissa officinalis (sidrunmeliss), tuleks kasutada esimeste kipitustunnete ilmnemisel. C-vitamiin ja flavonoidid on tugevad antioksüdandid, mis kõrvaldavad vabasid radikaale (looduses esinevad rakke kahjustavad ühendid) ning seeläbi hõlbustavad paranemist; mõlemad suurendavad viirusega võitlevaid immuunsüsteemi rakke. Kliinilised uuringud on näidanud, et tsink aitab paranemisprotsessile kaasa, ilmselt oma immuunsüsteemi tugevdavate omaduste tõttu. Ägenemisi saab ravida immuunsust tugevdavate ürtidega nagu punane päevakübar, mis on ka looduslik viirusevastane ained ja antibiootikum.

L-lüsiini tarvitamine

Lüsiini nimetatakse asendamatuks aminohappeks, kuna see on üks kaheksast aminohappest, mida meie organism ei suuda ise toota ja seetõttu sõltume lüsiini saamisel oma toitumisest. Inimorganism vajab 2-3 g lüsiini päevas ja kõige rohkem leidub seda loomsetes toiduainetes, näiteks lihas. Lüsiini on enamikus köögiviljades väga vähe ja isegi taimsed valgud ei ole eriti lüsiinirikkad ning seetõttu arvavad mõned eksperdid, et taimetoitlus ja veganlus ei pruugi tagada piisavat lüsiini kogust.

On leitud, et aminohape lüsiin häirib külmavillidega seotud herpesviiruse kasvutsüklit. Uuringud on ka näidanud, et inimestel, kelle toitumisharjumused on madala lüsiinisisaldusega, on külmavillid kergemad tekkima ja seetõttu võib selle aminohappe toidulisandi tarvitamine olla kasulik. Infektsioonipuhangu korral on soovitatav võtta kaks lüsiini tabletti päevas, umbes 30 minutit enne sööki. Seejärel võite vajadusel võtta ühe tableti säilitusannusena päevas. Kui Teie toidulaual on vähe looduslikke lüsiiniallikaid, on hea, kui võtate seda toidulisandit pikema aja jooksul 1000 mg-2000 mg päevas, kuna see on toiduga saavutatava tarbimistaseme piires – ja sellega seoses pole teadaolevaid probleeme.

L-lüsiini ja L-arginiini kasutamine samaaegselt

Lüsiini ja arginiini tarvitamine on osade tervislike seisundite korral näidustatud (nt. osteporoos), kuid ka siis on soovituslik manustada mõlemat aminohapet võrdses koguses, et vähendada konkureerimisvõimalust sama sidumiskoha üle. Paljudes sporditoodete sisaldustes kasutatakste kompleksselt kõiki aminohappeid, et tagada aminohappeline lai spekter. Lüsiin ja arginiin võivad koos suurendada rakkude aktiivsust, mis aitavad kaasa luude ehitusele ning kollageeni tootmisele. Sellisel juhul on nende koostoime positiivne – aidates kaasa naha ja ühendavate kudede paranemisele.

Lüsiini ja arginiini koostarvitamine aga ei ole kindlasti soovitatav herpesviiruse ajal. Mõlemad aminohapped imenduvad kasutades sama tüüpi retseptoreid millest ka eespool juttu. Herpesviiruse puhangu ajal lisa-argiinini tarvitamine aitab kaasa herpesviiruse sümpomite esinemisele ning ka herpeviiruse puhangutele – L-lüsiinil puudub viirust pärssiv toime üle L-arginiini, kuna mõlemad konkureerivad sama tüüpi retseptorile ning lüsiini toime nende kahe toote koos manustamisel võib jääda olematuks  ning suureneb hoopiski arginiini viiruse kasvu soodustav toime.

Kui inimene soovib kasutada L-lüsiini herpeseviiruse sümptomite vähendamiseks, siis L-arginiini samaaegne manustamine ei ole soovituslik. Arginiini võib taas hakata tarvitama, kui on läbitud lüsiini tarvitamise kuur.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
L-lüsiin  Ägenemiste korral 1000 mg kolm korda päevas Tarvitada tühja kõhu peale. Ei ole sobilik lastele.
Melissikreem Kandke kreemi 2-4 korda päevas villide peale
C-vitamiin / flavonoidid 500 mg C-vitamiini ja 200 mg flavonoide kaks korda päevas Kasutada ägenemiste korral. Kõhulahtisuse tekkimisel vähendage doosi
Punane päevakübar 200 mg neli korda päevas
Tsink 15 mg päevas Kui tarvitate tsinki kauem kui 1 kuu, valige selline, mis sisaldaks ka vaske

Hiljutised avastused

Hiljuti Soomes tehtud uuringu kohaselt võib lokaalselt C-vitamiini manustamise olla efektiivne. Uuringus leotati vatipadjakesi C-vitamiini lahuses ning seejärel asetati need külmavillidele. Neil, keda raviti C-vitamiiniga, kadusid villid kiiremini (3,4 päeva) kui platseebot saanud patsientidel (5,9 päeva).
Frangipani taime (Plumeria rubra) mahl on traditsiooniline Aafrika ravim herpesinfektsioonide vastu. On teada, et see kahjustab kahjustuste korral viiruse täielikult, jätmata armi; toimet tuntakse väidetavalt juba 20 minuti jooksul.

Kas teadsid?

Jääkuubiku hoidmine kahjustatud alal paar minutit mitu korda päevas võib aidata vähendada valu ja kuivatada külmavilli.

Faktid & nõuanded

Kaubandusliku melissikreemi alternatiivina proovige külmavillide paranemise kiirendamiseks sidrunmelissiteed välispidiselt. Kõigepealt valmistage kange tee: lisage tassile väga kuumale veele 2–3 teelusikat ürti ning laske tõmmata 15 minutit, seejärel jahutage. Tupsutage seda kolm korda päevas vatipadjaga haavanditele.
Toidulisandeid saab ohutult kasutada käsimüügiravimite või retseptiravimitega, näiteks atsükloviir või pentsükloviir, mis soodustavad ka tervenemist.

Mida saate veel teha?

  • Kordumiste vältimiseks kandke huultele päikesekaitsekreemi (SPF 15 või kõrgem). Uuringus, kus osalesid inimesed, kellel esineb ohatisi tihti ja korduvalt, tekkis neil, kes päikesekaitset ei kasutanud, peale 80 minutit päikese käes viibimist külmavill.
  • Ärge puudutage ville. See võib levitada viirust. Ka isiklike esemete, näiteks rätikute, pardlite, joogiklaaside või hambaharjade jagamine võivad viiruse levikule kaasa aidata.
  • Proovige meditatsiooni, joogat või muid lõõgastumisviise, et vähendada stressi, mis arvatavasti võib põhjustada külmavillide teket.
  • Vältige šokolaadi, želatiini, pähkleid ja täisteratooteid. Need sisaldavad suures koguses aminohapet arginiini, mis mõnede arstide arvates võib külmavillide tekkele kaasa aidata. Arvatakse, et lüsiin neutraliseerib selle mõju.

Minge kindlasti arsti juurde, kui:

Tekib silmavalu või valgustundlikkus – viirus võib levida silmadesse, kus see võib nägemist kahjustada.
Külmavillid kestavad kauem kui kaks nädalat või korduvad sageli – võite vajada kreemi või suukaudset viirusevastast ravimit.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements