Tagasi

Iiveldus ja oksendamine

Categories

Kuigi iiveldust ja oksendamist on ebamugav ja ebameeldiv kogeda, on need loomulikud – võib-olla ka elupäästvad – reaktsioonid millegi ohtliku söömisele või haigusele. Mõnikord juhtub neid ka siis, kui tervisele pole ohtu.

Iivelduse leevendamiseks heitke pikali ning asetage külm lapp otsaesisele. Keskenduge hingamisele, et takistada ennast mõtlemast oma enesetundele.

Mis need on?

Iiveldus on üleüldine ebamugav “pearingluse” tunne, mida mõnikord kirjeldatakse kui “lainetena tulekut”. Sageli kaasneb sellega higistamine, värinad või suurenenud sülje tootmine. Mõnikord kulmineerub iiveldus sellega, mida arstid nimetavad oksendamiseks – enamik inimesi nimetab seda “halb olemiseks”. Selle protsessi käigus lõdvestuvad Teie kõhulihased ja tavalised rütmilised kokkutõmbed, mis suunavad toitu läbi peensoole, muutuvad vastupidiseks, saates sisu tagasi makku. Seejärel tõmbub magu kokku ja surub sisu läbi söögitoru. Oksendamine on olenevalt olukorrast kasulik, sest see võimaldab kehal vabaneda mürgistest ainetest – ja enamik inimesi tunneb end pärast seda palju paremini.

Sümptomid

 • Higistamine ja värinad
 • Liigne süljeeritus
 • Nõrkus
 • Pearinglus
 • Õhupuudus
 • Kõhuvalu
 • Isutus

Mis neid põhjustavad?

Lagunev toit (mis võib sisaldada kahjulikke baktereid), haigused nagu gripp, mõned ravimid (isegi muul juhul abistavad ravimid, näiteks vähi raviks kasutatavad keemiaravi ravimid) ja liiga palju alkoholi võivad põhjustada iiveldust ja oksendamist. Nende vaevuste muude põhjuste hulgas on toidu ülesöömine või rammusate toitude söömine, tugevad lõhnad (suitsu-, parfüümi- või toidulõhnad), stress ja ärevus ning merehaigus.

Muudel juhtudel lähevad mao närvid segadusse ja edastavad ajju hoiatussignaale isegi siis, kui reaalset ohtu tervisele pole. Näiteks raseduse ajal vabanenud hormoonide kõrge tase on kasulik, kuid arvatakse, et see on ka hommikuse iivelduse põhjuseks. Hormoonitaseme tõus võib olla põhjus, miks iiveldus on premenstruaalse sündroomi (PMS) üks sümptomeid.

Kuidas toidulisandid aidata saavad?

Kui iiveldab ja on tung oksendama minna, ei saa selle peatamiseks peaaegu mitte midagi teha. Toidumürgituse puhul on parem mitte võidelda selle võimsa refleksiga, sest riknenud toit tuleb süsteemist välja saada. Kuid kui iiveldus püsib või on tingitud rasedusest, merehaigusest, stressist või tugevatest lõhnadest, võivad looduslikud abinõud pakkuda tervitatavat leevendust.

Esimene valik peaks olema ingver, kas siis kapslite kujul või teena. Selle taastav jõud tuleneb lenduvatest õlidest, mis parandavad seedimist, rahustavad ärritunud membraane ja toniseerivad seedetrakti lihaseid. Lisaks stimuleerib ingver maksa sappi tootma, mis aitab kaasa rasvade seedumisele; see tegevus on eriti kasulik ülesöömise korral. Merehaiguse vastu võitlemiseks võtke esimene annus ingverit 3–4 tundi enne reisi. Kui olete rase, võite ingverit hommikuse iielduse korral ohutult kasutada, kuid kindlasti tasub selle tarvitamisega piiri pidada – konsulteerige kindlasti enne oma arstiga. Kui proovite leevendada keemiaravi põhjustatud iiveldust, pidage nõu oma arstiga; vältige ingverit, kui vere trombotsüütide arv on väike – suured annused võivad häirida vere hüübimist.

Piparmündiõli või piparmünditee aitab leevendada seedetrakti spasme, seega võib see olla kasulik iivelduse korral, millega kaasneb soolekramp. Piparmündiõli on üsna kange, seega piparmünditee on tõenäoliselt parem valik rasedusega seotud iivelduse korral. Kui ingver ja piparmünt ei toimi (ja Teie iiveldus ei ole tingitud rasedusest), proovige kummeliteed, mis tasakaalustab seedetrakti sekretsiooni ning rahustab magu ja maksa.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
Ingver 200 mg ekstrakti iga nelja tunni järel vastavalt vajadusele Vajadusel suurendage annust; hädaolukorras võtke ingverit mis tahes kujul
Piparmündiõli 1 kapsel kolm korda päevas Iga kapsel peaks sisaldama 0,2 ml piparmündiõli
Kummel 1 tass teed kuni kolm korda päevas Lisage 2 tl ürti 200 ml keevale veele ning laske tõmmata

Hiljutised leiud

Hommikuse iivelduse looduslikke ravimeid hindavate uuringute ülevaates jõuti järeldusele, et ingver ja B6-vitamiin on tõhusad, kuid hoiatati, et vähe on teada nende toimest arenevale lapsele. Annustes 25–50 mg päevas on B6-vitamiin nii ohutu kui ka kasulik. Ingver on ka ohutu, kui sellega üle ei pingutata. Rase naine peaks enne toidulisandite kasutamist alati oma arstiga nõu pidama.

Faktid & nõuanded

 • Taimsed teed, mis rahustavad kõhtu, võivad teha topeltkohustust, pakkudes pärast oksendamist hädavajalikke vedelikke. Proovige ingveri, kummeli või piparmündi teed, juua 3-4 tassi päevas. Või laske tõmmata 10 minutit väga kuumas vees 1/8 tl muskaatpähklit ja 1 tl jahvatatud kaneeli, kurnake, seejärel jooge. Magusta meega, kui soovid.
 • Punktmassaaž võib aidata iivelduse vastu. Asetage parem pöial vasaku küünarvarre siseküljele, umbes kahe pöidla laiuse kaugusele randme kortsust. Vajutage pöidlaga sinna tugevalt ja hoidke umbes minut aega. Seejärel liigutage pöialt randmevoldile umbes pool sõrme laiust lähemale. Rakendage veel umbes minuti jagu kindlat survet. Korrake seda ka paremal käsivarrel.

Mida saate veel teha?

 • Iivelduse leevendamiseks heitke pikali ning asetage külm lapp otsaesisele. Keskenduge hingamisele, et takistada ennast mõtlemast oma enesetundele.
 • Vältige kokkupuudet tugevate, ebameeldivate lõhnadega, mis võivad põhjustada iiveldust – tubakasuits, keemilised preparaadid, puhastusvahendid või parfüümid.
 • Ärge sööge kaks tundi pärast oksendamist, vaid jooge nii palju kui võimalik kaotatud vedelike täiendamiseks. (Kõige parem on vesi, mahl ja kofeiinivabad joogid väikeste lonksudena.) Kui uuesti oksendate, imege jääkuubikuid.

Minge kindlasti arsti juurde, kui:

 • Teil tekib märkimisväärne dehüdratsioon.
 • Kui oksendate verd või musta teralise väljanägemisega ainet.
 • Kui Teil on iiveldus ja palavik.
 • Kui kahtlustate, et mõni ravim põhjustab iiveldust.
 • Kui rasedusega kaasnev hommikune iiveldus ei lase Teil süüa.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements

Artiklis mainitud tooted