Tagasi

Premenstruaalne sündroom

Categories

Väga paljud naised on kogenud premenstruaalse sündroomi (PMS) sümptomeid. Mõjutades nii keha kui ka emotsioone, võivad nad oluliselt häirida naise töövõimet ja elukvaliteeti. Seda seisundit on keeruline diagnoosida – välja arvatud see, et PMS algab umbes nädal aega enne menstruatsiooni algust ning seejärel kaob.

Mis see on?

Premenstruaalse sündroomi sümptomeid esineb kergemal või raskemal kujul ligikaudu 1/3 viljastusvõimelises eas olevatest naistest. Umbes nädal kuni kaks enne tsükli algust tunnevad paljud naised soovi nutta, suurenenud magusaisu ning vihahooge. Need, ja lisaks veel umbes 200 muud sümptomit – sealhulgas väsimus, depressioon, ärritatavus, tursete esinemine, kaalutõus, keskendumisraskused, peavalud ja rindade valulikkus – iseloomustavad seisundit, mida kutsutakse premenstruaalseks sündroomiks (PMS). Igakuised sümptomid on erinevate naiste puhul erinevad nii arvult kui ka tõsiduse poolest; enamik naisi kogeb üksnes väheseid nendest sümptomitest või tunnevad nende tõttu üksnes kerget ebamugavustunnet. Kuid 5–10 % naiste puhul võib PMS olla nii tõsine, et see segab neil täisväärtuslikku elu elamast.

Kuigi mõned allikad soovitavad PMS-i sümptomeid leevendavaid toidulisandeid võtta alates ovulatsioonist kuni tsükli alguseni, on neid targem regulaarselt igapäevaselt tarbida.

Sümptomid

 • Ärrituvus, tujukõikumised, ärevus ja depressioon.
 • Alakõhu puhitus, käte ja näppude paistetus.
 • Rindade valulikkus ja hellus.
 • Väsimus, energiapuudus ja unetus.
 • Pea– ja seljavalu; liigese– ja lihasvalud.
 • Kõhukinnisus ja / või kõhulahtisus.
 • Spetsiifiliste toitude ihad, eriti süsivesikuid sisaldavate toitude vastu.

Mis seda põhjustab?

Miks mõned naised kannatavad PMS-i all ja teised mitte, on mõistatus. Mõned eksperdid usuvad, et PMS-i võib põhjustada naishormoonide – östrogeeni ja progesterooni – tasakaalutus menstruaaltsükli teises pooles pärast ovulatsiooni. Liiga palju östrogeeni koos liiga vähese progesterooniga võib olla seotud ajukemikaalide tasakaaluga, mis kontrollivad tuju ja valu. Eelnimetatud hormonaalne ebaregulaarsus võib põhjustada tujukõikumisi ja iha süsivesikute järgi. Tasakaalutusi seostatakse ka hormooni prolaktiini suurenenud tasemega, mille tulemuseks on rindade tundlikkus ning maksa takistamine liigse östrogeeni kehast väljutamisel nii efektiivselt nagu seda vaja oleks.

Veel üks teooria on see, et PMS-i sümptomeid põhjustab serotoniini, ajukemikaali (neurotransmitteri), mis saadab signaale närvirakust närvirakuni, madal tase. Kuigi kliiniliste uuringute tulemused seoses serotoniini ja PMS-i seose uurimisega on vastuolulised, teatavad paljud naised, et nende PMS-i sümptomid paranevad, kui nad on läbi teinud kuuri, mis taastab normaalse serotoniini taseme. Keha serotoniini produtseerimise ja kasutamise parandamine aitab ka depressiooni puhul.

Kuidas toidulisandid aidata võivad?

Toidulisandid võivad leevendada PMS-i sümptomeid. Kui tavaliselt tarbite sümptomitega toimetulemiseks harjumuspäraseid ravimeid, konsulteerige eelnevalt arstiga, kui soovite neid koos toidulisanditega manustada.

Võid proovida manustada B6 vitamiini, mis aitab maksal östrogeeni töödelda, suurendab progesterooni taset ja võimaldab ajul serotoniini toota. Põhilised rasvhapped, mis sisalduvad kuningakepiõlis, võivad aidata vähendada rindade tundlikkust ja kontrollida süsivesikute ihasid. Paljude PMS-i all kannatavate naiste puhul on avastatud magneesiumipuudulikkust ja nad võivad abi saada magneesiumi toidulisandite tarvitamisest.

Kuigi mõned allikad soovitavad PMS-i sümptomeid leevendavaid toidulisandeid võtta alates ovulatsioonist kuni tsükli alguseni, on neid targem regulaarselt igapäevaselt tarbida.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
B6 vitamiin 50 mg päevas Pikaajaline sellises koguses vitamiin B6 manustamine võib põhjustada kerget kipitust ja tuimust
Magneesium 150 mg kaks korda päevas Tarbida koos toiduga
Kuningakepiõli 1000 mg kolm korda päevas Võib  asendada 1000 mg kuningakepiõli ja kurgirohuõli kompleksiga üks kord päevas

Hiljutised leiud

500 naisega läbi viidud Ameerika uuringus avastasid uuringu läbiviijad, et 1200 mg kaltsiumi tarbimine päevas vähendas PMS-i sümptomeid rohkem kui 50%. Võrreldes platseebot tarbinud naistega, vähenes kaltsiumit tarbinud naistel tujude kõikumine, toiduiha, paistetus ja menstruaalvalu. Täna usuvad uuringu läbiviijad, et madal kaltsiumi tase võib aidata kaasa hormonaalsetele tasakaalutustele, mida peetakse aga omakorda PMS-i põhjustajaks.

Faktid ja nõuanded

PMS-il võib ka positiivseid külgi olla. Mõned uuringute läbiviijad on leidnud, et naised, kes kannatavad PMS-i all, sobituvad hästi keskkonda ja neil on terav mälu mitte üksnes päevade eel või nädala jooksul enne tsüklit, vaid terve kuu jooksul.

Mida saate veel teha?

 • Treeni mõned korrad nädalas, et enesetunnet tõsta ning aidata kehal vabaneda vedelikest, mis põhjustavad paistetust ja tundlikkust rindades.
 • Vähenda kofeiini, alkoholi ja soola tarbimist, sest need võivad PMS-i süptomitele kaasa aidata
 • Pea sümptomite päevikut – see võib aidata kontrollida ja paremini aru saada oma psüühilistest ja emotsionaalsetest tunnetest, abistada õige diagnoosi panemisel ja aidata kaasa õige ravi kindlakstegemisel.

Minge kindlasti arsti juurde kui:

 • PMS on tõsine ja kui sellega kaasneb sügav depressioon või liigne rindade valulikkus.
 • Sümptomid kestavad kuu aega – teised seisundid, nagu kliiiniline depressioon või alatalitlusega kilpnääre võivad sarnaneda PMS-ile.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements