Tagasi

Unetus

Categories

Unetus on kõige levinum unehäire ning selle põhjuseks võib olla ükskõik mis, alates ärevusest kuni ebamugava voodini. Unetus häirib ka päevast enesetunnet – esineb väsimust, soovi magada.

Mis see on?

Paljud inimesed arvavad, et unetus on suutmatus magama jääda. Kuid see hõlmab endas ka suutmatust üleval püsida ja/või korduvalt enne õiget aega üles ärkamist. Uneprobleeme, mis kestavad paar õhtut või paar nädalat, seostatakse tihti stressi või erutusega, kuid teatud juhtudel võib unetus muutuda krooniliseks, kestes kuid või isegi aastaid.

Kasutage voodit üksnes magamiseks, mitte lugemiseks või televiisori vaatamiseks.

Sümptomid

 • Raskusi magama jäämisega.
 • Suutmatus ilma ärkamisteta magada.
 • Korduvalt liiga varajane üles ärkamine.

Mis seda põhjustab?

Unetust peetakse paljude peamiste ja tihti raskesti avastatavate seisundite või olukordade sümptomiks. Magamatust võivad põhjustada vale toiduvalik ja elustiil, raske haigus, ravimid, füüsiline valu ning isegi halb madrats. Enamike inimeste puhul põhjustab unetust pinge, ärevus ja depressioon. Uneprobleemide peamise põhjuse või põhjuste avastamine võib nõuda natukene uurimustööd, kuid lõppkokkuvõttes on see ainus viis sellele ravi leida.

Kuidas toidulisandid aidata võivad?

Loetletud toidulisandid peaksid unetusele kohest leevendust pakkuma. Kui pole teistmoodi märgitud, võib enamikke nendest kasutada koos ning neid tuleks manustada 45 minutit enne planeeritavat magama minekut. Proovige esmalt ühte lisandit, et näha, kas see teile sobib.

Mitmed uuringud on näidanud, et palderjan – kõikidest taimsetest toidulisanditest kõige enam uuritud taim – aitab efektiivselt magama jäämisel. See ravimtaim soodustab lõõgastumist ning vähendab stressi, muutes magama jäämise lihtsamaks.

Teatud juhtudel võib uneprobleeme põhjustada ka näiteks kaltsiumi, magneesiumi või B6 vitamiini puudulikkus. Probleemi on võimalik leevendada neid toitaineid tihti tarbides. B-vitamiin niatsiin koos B6-ga aitab ärevust leevendada (niatsiini tuleks osta nikotiinamiidi kujul). Kasulik võib olla ka proovida magneesiumi või B6 vitamiini koos 5-HTP-ga (5- hüdroksütrüptofaaniga) – aminohappe trüptofaani derivaat, mis tõstab und tekitava kemikaali, serotoniini, taset. 5-HTP on hea alternatiiv taimsetele abivahenditele.

Muud taimed, mis võivad aidata magama jääda, on Kalifornia moon, humalad, sidrunipalsam, pärnaõied, raudürt ja metsik salat. Lisage umbes 10 grammile teie poolt valitud kuivatatud ravimtaimedele või nende ravimtaimede segule 200 ml keevat vett, laske 10 minutit tõmmata ja seejärel kurnake. Jooge vahetult enne planeeritud magama minekut.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
Palderjan 1-2 tabletti, mis sisaldab 400 mg ekstrakti Võtke enne magamaminekut – alustage väiksema annusega ning suurendage vastavalt vajadusele; alternatiivina kasutage 5-HTP-d
Kaltsium 500 mg Võtke enne magamaminekut koos toiduga
Magneesium 250 mg Võtke enne magamaminekut koos toiduga
Vitamiin B6 / Niatsiin 50 mg B6 ja 500 mg nikotiinamiidi (niatsiin) Võtke koos enne magamaminekut
Kummel 2 teelusikat kuivatatud ravimtaime tassi keeva vee kohta Piisavalt leebe, et kasutada igal õhtul koos teiste uinumist soodustavate toidulisanditega

Hiljutised leiud

Enam kui 200 teaduslikku uuringut on näidanud, et palderjan aitab unetuse vastu. Hiljuti teatas grupp Šveitsi teadlasi, et inimesed, kes seda taime manustasid, jäid kiiremini magama ning püsisid kauem üleval kui need, kellele manustati platseebot.

Ameerika Meditsiini Assotsiatsiooni ajakirjas avaldati uuring, milles osales 43 tervet, kergete unehäiretega täiskasvanut (vanuses 50 – 76). Uuring kestis 16 nädalat ning sellega leiti, et kuni 40 minutit energilist kõndimist neli korda nädalas aitas uuringus osalejatel mitte ainult magama jääda, vaid ka terve öö sügavalt magada.

Faktid ja nõuanded

 • Vältige looduslikke magama jäämise abivahendeid koos tavaliste uinutavate ravimitega – tulemuseks võib olla liigne unisus.
 • Vältige ergutavaid ravimtaimi nagu ženženn, guaraana, koola pähkel ja ingver, mis üleval hoiavad.
 • Saksamaa ja teiste riikide tervisespetsialistid tunnustavad kummelit, palderjani ja teisi taimseid uinuteid ravimitena.

Mida saate veel teha?

 • Püsige regulaarse magamisgraafiku juures, isegi nädalalõppudel.
 • Kasutage voodit üksnes magamiseks, mitte lugemiseks või televiisori vaatamiseks.
 • Treenige regulaarselt (kuigi mitte õhtuti), et aidata vähendada stressi.
 • Vältige alkoholi, kofeiini ja tubakat.
 • Proovige päeval ning enne planeeritud magama minekut meditatsiooni.
 • Enne voodisse minekut minge kuuma vanni, mille vette on lisatud 10 tilka lavendliõli.
 • Proovige magamist lõõgastavate ravimtaimedega täidetud padja peal.

Minge kindlasti arsti juurde kui:

 • Unetus kestab kuu või kauem ilma silmnähtava põhjuseta.
 • Magamisprobleemid järgnevad traumaatilisele sündmusele nagu töö– või lähedase kaotus.
 • Tunnete ennast enamuse ajast päevas väsinuna ning sagedasti ka uimasena.
 • Olete nii väsinud, et ei suuda normaalselt funktsioneerida.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements