Tagasi

Kurguvalu

Categories

Stress ja väsimus, kuid ka külmetushaigused ja gripp võivad meid kurguvalu suhtes vastuvõtlikuks muuta. Õnneks on see vaevus hõlpsasti alistatav looduslike vahenditega, mis ainult ei leevenda valu ja ebamugavust, vaid võivad ka vähendada põletikku kurgus.

Mis see on?

Kähe kurk ei ole ise otseselt haigus, vaid on haiguse üheks sümptomiks. Põletustunne, mis algab suu tagaosast ja ulatub kõri keskele, on tavaliselt põhjustatud põletikust. Kui kurk on infektsioonis või muul viisil ärritatud, on keha reaktsiooniks sinna rohkema vere saatmine. Veri kannab valgeliblesid ning teisi aineid põletikuga võitlemiseks ning just need ained, millega infektsiooni vastu võideldakse, põhjustavadki kurgu paistetust, punetust ning valu.

Sümptomid:

 • Punetus, valu või põletustunne kurgus; mõnikord ka valu kõrvades.
 • Raskused neelamisega.
 • Tükisarnane tunne kurgus.
 • Kähedus.
 • Paistes lümfisõlmed lõua all.

Mis seda põhjustab?

Allergiad, bakteriaalsed või viiruslikud infektsioonid ning keskkonnast tingitud ärritajad nagu tolm, kuiv õhk ja suits on käheda kurgu peamisteks põhjustajateks. Allergiast või viirusinfektsioonist tingitud kurguvalu on tavaliselt postnasaalse tilkumise ehk ninaneelunohu – ninast või ninakõrvalkoobastest liigse lima äravool mööda kurku – tulemus. Viirused, mis põhjustavad külmetushaigusi, ründavad otse ka kurgu kudesid. Viiruslik kurguvalu areneb tavaliselt aeglaselt mitme päeva jooksul. See kestab kauem, kuid on leebem kui baketriaalne infektsioon, mis tavaliselt ilmub äkki – mõnikord suisa mõne tunni jooksul – ja põhjustab väga tugevat kurguvalu, raskusi neelamisega ning palaviku.

Külmetushaiguse puhul tasub proovida tsingi imemispastille, mis aitavad kurguvalu ära hoida; uuringud on näidanud, et nad võivad lühendada ka haiguse kestust.

Kuidas toidulisandid aidata saavad?

Allpool soovitatud abinõud on mõeldud immuunsüsteemi tugevdamiseks, põletikulise kurgukoe ning valu leevendamiseks. Kui pole muud moodi märgitud, siis tuleks neid koos tarvitada seni kuni sümptomid kestavad. Neid toidulisandeid võib kombineerida koos allergia või külmetuse vastu mõeldud käsimüügi- või retseptiravimitega, või tarvitada isegi koos antibiootikumidega.

C-vitamiin aitab kehal võidelda ülemiste hingamisteede infektsioonidega, mis on tihti kurguvalu põhjustajateks. Tegemist on naturaalse antihistamiiniga, mis võib ka vähendada põletikuliste ühendite tootmist allergikute kehas. Punasel päevakübaral ja küüslaugul on viirusevastased ja antibakteriaalsed omadused ning neid on soovitav võtta kohe, kui ilmnevad esimesed kurgu ärrituse sümptomid.

Külmetushaiguse puhul tasub proovida tsingi imemispastille, mis aitavad kurguvalu ära hoida; uuringud on näidanud, et nad võivad lühendada ka haiguse kestust.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
C-vitamiin 500 mg kaks korda päevas Kõhulahtisuse tekkimisel vähedada doosi
Punane päevakübar 200 mg ekstrakti neli korda päevas Standardiseeritud sisaldamaks vähemalt 3,5% ehhinakosiide
Küüslauk 400-600 mg kuivatatud kontsentraati neli korda päevas koos toiduga Iga tablett peaks sisaldama 400 μg allitsiini
Tsink 1 loseng iga 3-4 tunni tagant Mitte tarvitada üle 5 päeva

Faktid ja nõuanded

Sinu arst ei tohiks kurguvalu puhul antibiootikume kirjutada, välja arvatud juhul kui on kinnitatud, et kurguvalu on seotud bakteriaalse infektsiooniga. Kui Sa siiski pead antibiootikume võtma, siis tuleks tarvitada ka probiootikume, sest antibiootikumid võivad hävitada “sõbralikud” bakterid, mis aitavad Sinu seedesüsteemil korrapäraselt toimida.

Mida saate veel teha?

 • Kasutage õhuniisutajat.
 • Ärge suitsetage ning hoidke eemale suitsustest ruumidest.
 • Jooge 8 või rohkem tassi vedelikku päevas. Soojad vedelikud, nagu supp või tee, võivad olla eriti kasulikud.

Minge kindlasti arsti juurde, kui:

 • Kurguvalu on väga tugev ning tuleb äkitselt – tegemist võib olla bakteriaalse infektsiooniga.
 • Kui on palavik 38C või üle selle ning ühtegi külmetushaiguse sümptomit pole.
 • Kui on suured raskused neelamisega.
 • Kui ilmneb lööve.
 • Kui kerge kurguvalu püsib kauem kui nädala.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements