Tagasi

Kasulikud nõuanded gripi ning külmetushaiguste vältimiseks!

Categories

Külm ning pime periood ei lõpe veel niipea ja me sooviksime enda poolt anda mõned kasulikud soovitused, kuidas vältida külmetushaigusi ning grippi. Talvisel perioodil on meie organism eriti haavatav – ilmad on külmad ning tuulised, päikesevalgust on vähe ning meie puu- ja juurviljad, mis hooajal on täis vitamiine, sisaldavad importtoodetena neid oluliselt vähem. Kaitse ennast haiguste eest jälgides mõningaid kasulike soovitusi.

Keegi meist ei soovi haigestuda grippi, seega on väga meeldiv saada kasulikke nõuandeid, kuidas haigusi vältida, eriti oluline on see inimestele, kellel on suurem soodumus viirushaigustesse nakatumiseks – tervishoiutöötajad, lasteaiakasvatajad, õpetajad. Ajakirjas BMC Complementary and Alternative Medicine avaldatud uuringu kohaselt aitab rohelise tee ekstrakti kasutamine vähendada tervishoiutöötajate grippi haigestumise riski.

Tugevam immuunsüsteem

Grippi haigestumise risk on oluliselt suurem tervishoiutöötajatel, lastel ning vanemaealistel, samuti kroonilisi haigusi põdevatel inimestel. Järgnevalt käsitleme uuringut, mille eesmärgiks oli uurida rohelise tee ekstrakti mõju grippi haigestumisele Jaapani tervishoiutöötajate hulgas, kelle peamiseks patsientide rühmaks olid vanemaealised inimesed.

Uuringus osales 200 tervishoiutöötajat. Ühele rühmale manustati viie kuu vältel kapsleid, milles sisaldus 378 mg katehhiini ning 210 mg teaniini, teine grupp sai platseebot.  Tuleks ka mainida, et paljud töötajatest olid gripi vastu eelnevalt vaktsineeritud.

Tulemused näitasid selgelt, et gripi esinemissagedus „rohelise tee“ grupis oli oluliselt madalam kui platseebo grupis (4 haigestunut versus 13 haigestunut).

Varasemad uuringud on samuti näidanud, et roheline tee aitab grippi ennetada, uuringu autor kommenteerib: „Rohelise tee ekstrakti kasutamine aitab tugevdada üldist immuunsüsteemi ning vältida ülemiste hingamisteede infektsioonide riski tervetel täiskasvanutel.“

Kasulike bakterite jõud

Külmetushaigused, köha, nohu ning gripp on talvisel perioodil inimesi sagedasti kimbutavad haigused, ajakirjas Therapeutic Advances in Respiratory Disease avaldatud uue uuringu kohaselt võib abi saada probiootikumidest – tervist tugevdavatest bakteritest.

Probiootikumid on elavad mikroorganismid, „tervislikud“ bakterid, mis aitavad säilitada soolestiku normaalset mikrofloorat, reguleerida mitmeid organismi funktsioone ning tugevdada üldist immuunsüsteemi. Uuringud on näidanud, et bakterid, kes toodavad elutegevuse käigus piimhapet omavad infektsioonide vastast toimet, aitavad vähendada põletikku ning parandada seedimist.

Uuringus osalesid noorukid ning 135 last vanuses 3-7 aastat. Ühele grupile manustati platseebot ning teisele kolme kuu vältel igapäevaselt Lactobacillus helveticus R0052, Bifidobacterium infantis R0033, Bifidobacterium bifidum R0071 ning fruktooligosahhariidide segu.  Uuringus osalejad olid eelneval talvel vähemalt kolmel korral haigestunud kõrva-, nina, kurgu ja hingamisteedeinfektsioonidesse või seedetrakti haigustesse.

Tulemused näitasid:

Haigusnähud – probiootikumide grupis osalejate haigestumise protsent oli 50%, platseebogrupis oli vastavaks haigestumisprotsendiks 64%.
Lastel, kes osalesid probiootikumide grupis, oli 25% väiksem tõenäosus haigestuda kui platseebo grupis osalenutel. Laste osakaal, kes pidid haiguse tõttu koolist puuduma oli väiksem probiootikumide grupis (26% versus 43%)
Uuringu peamise autori, Mario Cazzola, MD, sõnul muutub piimhappebakterite ning bifidobakterite kasutamine ennetava ravina pediaatrias tavaliseks nähtuseks. Juba praegu manustatakse eelnimetatud baktereid vastsündinutele, et toetada laste immuunsüsteemi ning kaitsta nakkuste eest.

Kätepesemine on tõhus viis end (talveperioodil) levivate viiruste eest kaitsta.

Toeta külmal ajal organismi vitamiinide ja mineraalidega

Lühike nimekiri toidulisanditest, mis aitavad turgutada Sinu immuunsüsteemi:

  • Vitamiin C – uuringud on tõestanud, et tavapärasest suuremad annused (1000 mg – 2000 mg) aitavad külmetuse sümptomeid leevendada ning haiguse kestust lühendada.
  • Punase päevakübara ekstrakt – gripi või külmetushaiguse algstaadiumis võib võtta 3-4 ml päevakübara tinktuuri või 300 milligrammiseid kapsleid või tablette esimestel haiguspäevadel iga kahe tunni järel, seejärel tarbida maksimaalselt kolm korda päevas, kuid mitte kauem kui 7-10 päeva. Uuringud on näidanud, et päevakübara ekstrakti kasutamine haiguse ajal, lühendab haigusperioodi kestust.
  • Tsink – tsink aitab takistada gripiviiruse levikut organismis ning lühendada haiguse kestust.

Pese korralikult käsi!

Kätepesemine on tõhus viis end (talveperioodil) levivate viiruste eest kaitsta. Tavalised külmetushaiguse tekitajad püsivad inimese kehal elus üle tunni ning gripiviirus püsib pindadel kuni 24 tundi.

Käsi tuleks kindlasti pesta enne toidu valmistamist või söömist, pärast tualetis käimist, pärast nuuskamist, enne meigi tegemist, pärast prügi puudutamist, mähkmete vahetamist või haige inimesega kokkupuutumist. Õige ja efektiivne kätepesu kestab vähemalt 20 sekundit, soojema vee ja rohke seebiga. Seebitada tuleb sõrmede vahelt, käte pealt ja küünte alt, sest mikroobid kogunevad kõige sagedamini just küünte alla. Käed tuleb kindlasti pärast pesu kuivatada paberi või rätikuga, kuid vältida võiks õhupuhureid ja kindlasti ei tasuks käsi kuivatada seljas olevate riiete külge, sest nii jõuavad riietel olevad bakterid uuesti kätele.

Soovitusi kiiremaks tervenemiseks

Joo piisavalt vett – ära joo kofeiinirikkaid või alkohoolseid jooke, sest nende toimel kaotab organism veel rohkem vedelikku. Vee või madala suhkrusisaldusega mahlade tarbimine aitab puhastada meie limaskesti (suu, kurk) ning  asendada haigusega (palavik) kaotatud vedelikku. Soojad vedelikud, taimeteed ning supid aitavad lisaks vedeliku tasakaalu taastamisele kaasa ka infektsiooniga võitlemisel. Jane Lininger´i, DC, hinnangul aitab ingveri tee meega leevendada ninakinnisust ning tekitada parema enesetunde.

Puhka piisavalt – Ole pikali, püsi soojas ning maga kui tunned selleks vajadust. Sellega säästad organismi energiavarusid, mida läheb vaja viirusega võitlemisel.

Nagu näete, saab iga inimene ennast lihtsate vahenditega kaitsta külmetushaiguste ning gripi eest. Täielikult kaitstud ei ole meist keegi, kuid talvisel perioodil tuleks kasutada kõiki võimalikke abivahendeid, et enda võimalusi tervena püsida suurendada. Mida vähem oled talvel haige, seda kindlamalt saad minna vastu kevadele ning kõigile tuttavale kevadväsimusele.

Allikad:

Jane Hart, MD Green Tea Linked to Lower Flu Risk (BMC Complement Altern Med 2011:11:15)

Jane Hart, MD Parents: Tips for Preventing Winter Illness (Ther Adv Respir Dis 2010;4: 271–8)

The Aisle7 Editorial Team Natural Cold & Flu Remedies: Do They Work?