Tagasi

Külmetus ja gripp

Categories

Varem või hiljem vaevleb iga inimene kas külmetushaiguse või gripiga ning mõned inimesed nakatuvad tihedamini kui teised. C-vitamiin on ilmselt kõige tuntum naturaalne ravim nende viiruste vastu, kuid see ei ole ainus.

Mis need on?

Kuna nii tavaline külmetus kui gripp on mõlemad hingamisteede infektsioonid, võib nende eristamine ja õige diagnoosi panemine olla keeruline. Üldiselt areneb külmetushaigus välja järk-järgult, kuid gripp lööb ootamatult – te võite ennast hommikul tunda hästi, kuid juba pärastlõunaks võib enesetunne olla väga kehv. Klassikalised külmetushaiguse sümptomid – kinnine nina, kähe kurk ja aevastmine – on tavaliselt leebemad kui gripi omad, sest sinna kuuluvad veel palavik, meeletu väsimus, lihasvalud ja peavalu.

Ka taastumisaeg nendest kahest haigusest on erinev. Külmetushaigus kestab tavaliselt nädala, kuid sümptomid võivad esineda vaid kolm või neli päeva, olenevalt immuunsüsteemi tugevusest. Gripp aga võib kesta kuni 10 päeva ning sellega kaasnev väsimus võib püsida lisaks veel 2-3 nädalat. Külmetushaigusega kaasnevad harva tõsised tagajärjed, kuid gripp võib põhjustada bronhiiti või kopsupõletikku.

Sümptomid:

 • Nö “paks” tunne peas ja rinnus.
 • Aevastamine ja köhimine.
 • Kähe kurk.
 • Nohu.
 • Lihasvalud.
 • Palavik ja külmavärinad.
 • Peavalu.
 • Väsimus.

Mis neid põhjustavad?

Nii külmetushaiguse kui gripi põhjustavad viirused, mis kinnituvad nina või kõri limaskesta külge ja levivad üle kogu ülemise hingamissüsteemi, vahel ka kopsudesse. Selle vastuseks saadab organism nendesse piirkondadesse infektsioonidega võitlevad valged verelibled. Külmetushaiguse või gripi sümptomeid ei põhjusta mitte need viirused, vaid on tegelikult organismi viiruse vastu võitlemise tulemused. Mõlemad haigused esinevad sagedamini just talvisel perioodil, kui siseruumide küte vähendab õhuniiskust ning niiske õhu puudumine kuivatab ninakäike ja loob viirustele ideaalse kasvulava.

Kuidas toidulisandid aidata saavad?

Talv läbi tarvitatav multivitamiini ja mineraali toidulisand aitab toetada immuunsüsteemi ning nakkusi tõrjuda. Allpool mainitud toidulisandid aitavad Sinu kehal võidelda gripi ja külmetushaiguste viirustega, nad ei suru maha sümptomeid. Sellel põhjusel ei pruugi Sinu enesetunne paraneda kohe peale nende manustamist, kuid tõenäoliselt paraned Sa kiiremini. Mõnel juhul võib kiire ravi isegi takistada külmetushaiguse või gripi täielikku arengut. Alusta toidulisandite tarvitamisega kohe kui esimesed sümptomid ilmnevad ning, kui pole märgitud teisiti, jätka seni kuni haigus on möödunud.

Vastupidiselt levinud arvamusele, ei hoia C-vitamiin külmetushaigust ära, kuid see võib lühendada selle kestust või minimeerida sümptomeid. Punane päevakübar stimuleerib organismi rünnakuks viiruse vastu. Tsingi pastillid võivad ka aidata külmetushaigust peatada, ilmselt viiruse enda hävitamise teel. Paar tilka eukalüpti õli kuumas vees aitavad väga hästi kinnise nina puhul. Hingamisteede süsteemi tugevdab ka leedriõie infusioon. Pärnaõie ja raudrohu teed aitavad toksiine kehast välja viia.

Kui Teil tekib külmetushaigusest või gripist sageli ka mõni bakteriaalne infektsioon, nagu sinusiit või bronhiit, lisage esimeste sümptomite ilmnemisel küüslauku. Küüslauk sisaldab ühendeid, mis võivad takistada bakterite tungimist kudedesse.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
C-vitamiin 1000 mg kolm korda päevas kuni sümptomid paranevad. Kui C-vitamiini on vaja tarvitada kauem kui 3 päeva, siis vähendage doosi 500 mg-le kaks korda päevas Kõhulahtisuse tekkimisel vähendage annust
Punane päevakübar 200 mg ekstrakti viis korda päevas Ennetamiseks tarvitage 3 nädalase kuurina 200 mg päevas
Tsingi pastillid 1 loseng kolm korda päevas või nii nagu on pakendil kirjas Mitte tarvitada üle 5 päeva
Küüslauk 400-600 mg kontsentraati neli korda päevas toiduga Iga tablett peaks sisaldama 4000 μg allitsiini potentsiaali

Faktid ja nõuanded

Tsingi pastille ostes lugege hoolikalt koostisosi. Ainult tsink askorbaat, glukonaat ja glütsinaat näivad töötavat külmetuse vastu. Sorbitooli, mannitooli või sidrunhapet sisaldavad tooted ei mõju, sest nende ühendite segunemine süljega muudab nad ebaefektiivseks.

Raudrohu, piparmündi ja leedriõie tee aitab gripi sümptomeid leevendada. Segage võrdses koguses ürte, lisage 200 ml keevat vett 10 grammile ravimtaimede segule, laske tõmmata 10 minutit ning kurnake. Jooge kolm korda päevas. Ingveri infusioon (10 grammi ingverit 100 ml keeva vee kohta) on samuti efektiivne.

Mida saate veel teha?

 • Peske tihti käsi, et vähendada nakkushaiguste tõenäosust.
 • Kasutage talvisel ajal õhuniisutajat, et siseruumide õhk niiske hoida.
 • Mõelge gripivaktsiini peale.

Minge kindlasti arsti juurde kui:

 • Teil on palavik 38 °C kolm päeva või tõuseb isegi üle 39°C.
 • Teil on kurguvalu ning 38 °C palavik, mis kestab üle 24 tunni – see võib viidata streptokokile, tõsisele infektsioonile, mis vajab antibiootikumide ravi.
 • Lima on roheline, tumekollane või pruun – see võib olla märk bakteriaalsest infektsioonist siinustest või kopsudes.
 • Esineb valu rinnus ja õhupuudes – tegemist võib olla kopsupõletikuga, eriti kui on ka kõrge palavik.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements