Ohatis

Kui ohatise viirus on juba organismi sattunud, võivad valulikud villid huultel tekkida alati, kui immuunsüsteem on nõrgenenud. Viiruse toimet pärsivad antioksüdandid, immuunsuse tugevdajad ja aminohape lüsiin – abivahendid, mis aitavad ka nahal kiiremini paraneda.

Mis need on?

Külmavillid on vedelikuga täidetud villid, mis ilmuvad tavaliselt huultel, kuigi need võivad areneda ka haavanditena igemetel või sisepõskedel, suukatusele, ninasõõrmete ümbruse nahale või ninasõõrmetesse. Ohatise viirus võib puudutuse kaudu levida silma, nina ja suguelundite limaskestadele ning katkisele nahale. Villid lähevad katki ning moodustavad kooriku, enne kui nad 7-10 päeva pärast kaovad.

Sümptomid

 • Esmane haiguspuhang: õrnad villid suus või selle lähedal, mõnikord kaasnevad gripilaadsed sümptomid ja läheduses olevate lümfisõlmede turse.
 • Kordused: sügelev või kipitav tunne huultel, millele järgnevad päeva või paari pärast üks või rohkem vedelikuga täidetud villid.

Mis neid põhjustavad?

Külmavillid on tavaliselt põhjustatud herpes simplex tüüp 1 viiruse (HSV-1) poolt. See viirus erineb suguelundite herpese tekitajast – herpes simplex tüüp 2 – mis tavaliselt levib seksuaalkontakti kaudu. Kuna ohatise viirus peitub pärast esimest puhangut närvirakkudes, siis võivad uued puhangud korduda suisa iga paari nädala või ka paari aasta tagant. Villid ilmuvad tihti just siis kui immuunsüsteem on alla surutud näiteks palaviku või mõne infektsiooni poolt (nt külmetus). Samuti võib selle vallandada väsimus, menstruatsioon või stress, või kokkupuude päikese, tuule ja soolase veega.

Kuidas toidulisandid aidata saavad

Mis tahes toitaine puudus võib kahjustada immuunsüsteemi tööd, ja kõik, keda vaevab ohatis, peaksid regulaarselt tarvitama kõrge potentsiga multivitamiini ja -mineraali toidulisandeid. Allpool välja toodud toidulisandid aitavad puhanguid minimeerida ning kiirendada paranemisprotsessi. Esimeste külmavillide sümptomite puhul tuleks neid tarvitada koos ning nende toime peaks avalduma kahe kuni kolme päeva jooksul.

Suukaudselt või kreemina kasutatav aminohape lüsiin surub alla HSV-1 kasvu. Seda võib tarvitada ka pikaajaliselt ning ta võib aidata vältida külmavillide teket. Melissi kreemi, mis on valmistatud tugevast viirusevastasest ürdist Melissa officinalis (sidrunmeliss), tuleks kasutada esimeste kipitustunnete ilmnemisel. C-vitamiin ja flavonoidid on tugevad antioksüdandid, mis kõrvaldavad vabasid radikaale (looduses esinevad rakke kahjustavad ühendid) ning seeläbi hõlbustavad paranemist; mõlemad suurendavad viirusega võitlevaid immuunsüsteemi rakke. Kliinilised uuringud on näidanud, et tsink aitab paranemisprotsessile kaasa, ilmselt oma immuunsüsteemi tugevdavate omaduste tõttu. Ägenemisi saab ravida immuunsust tugevdavate ürtidega nagu punane päevakübar, mis on ka looduslik viirusevastane ained ja antibiootikum.

Toidulisandite soovitused

AnnusSoovitused
L-lüsiinägenemiste korral 1000 mg 3 korda päevastarvitada tühja kõhu peale. Ei ole sobilik lastele.
Melissi kreemkandke kreemi 2-4 korda päevas villide peale
C-vitamiin / flavonoidid500 mg C-vitamiini ja 200 mg flavonoide 2 korda päevaskasutada ägenemiste korral. Kõhulahtisuse ilmnemisel vähendage doosi
Punane päevakübar200 mg 4 korda päevas
Tsink15 mg päevaskui tarvitate tsinki kauem kui 1 kuu, valige selline, mis sisaldaks ka vaske

Mida saate veel teha

 • Kordumiste vältimiseks kandke huultele päikesekaitsekreemi (SPF 15 või kõrgem). Uuringus, kus osalesid inimesed, kellel esineb ohatisi tihti ja korduvalt, tekkis neil, kes päikesekaitset ei kasutanud, peale 80 minutit päikese käes viibimist külmavill.
 • Ärge puudutage ville. See võib levitada viirust. Ka isiklike esemete, näiteks rätikute, pardlite, joogiklaaside või hambaharjade jagamine võivad viiruse levikule kaasa aidata.
 • Proovige meditatsiooni, joogat või muid lõõgastumisviise, et vähendada stressi, mis arvatavasti võib põhjustada külmavillide teket.
 • Vältige šokolaadi, želatiini, pähkleid ja täisteratooteid. Need sisaldavad suures koguses aminohapet arginiini, mis mõnede arstide arvates võib külmavillide tekkele kaasa aidata. Arvatakse, et lüsiin neutraliseerib selle mõju.

HIljutised avastused

 • Hiljuti Soomes tehtud uuringu kohaselt võib lokaalselt C-vitamiini manustamise olla efektiivne. Uuringus leotati vatipadjakesi C-vitamiini lahuses ning seejärel asetati need külmavillidele. Neil, keda raviti C-vitamiiniga, kadusid villid kiiremini (3,4 päeva) kui platseebot saanud patsientidel (5,9 päeva).
 • Frangipani taime (Plumeria rubra) mahl on traditsiooniline Aafrika ravim herpesinfektsioonide vastu. On teada, et see kahjustab kahjustuste korral viiruse täielikult, jätmata armi; toimet tuntakse väidetavalt juba 20 minuti jooksul.

Kas teadsite?

Jääkuubiku hoidmine kahjustatud alal paar minutit mitu korda päevas võib aidata vähendada valu ja kuivatada külmavilli.

Faktid & nõuanded

 • Kaubandusliku melissikreemi alternatiivina proovige külmavillide paranemise kiirendamiseks sidrunmelissiteed välispidiselt. Kõigepealt valmistage kange tee: lisage tassile väga kuumale veele 2–3 teelusikat ürti ning laske tõmmata 15 minutit, seejärel jahutage. Tupsutage seda kolm korda päevas vatipadjaga haavanditele.
 • Toidulisandeid saab ohutult kasutada käsimüügiravimite või retseptiravimitega, näiteks atsükloviir või pentsükloviir, mis soodustavad ka tervenemist.

Minge kindlasti arsti juurde, kui:

 • Kui teil tekib silmavalu või valgustundlikkus – viirus võib levida silmadesse, kus see võib nägemist kahjustada.
 • Kui külmavillid kestavad kauem kui kaks nädalat või korduvad sageli – võite vajada kreemi või suukaudset viirusevastast ravimit.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements

Tule punti!

Kaotada pole Sul midagi, aga võita on:

 • kuuled esimesena sooduskampaaniatest;

 • saad personaalseid pakkumisi ja soodustusi, mida mujal ei avaldata;

 • jagame spetsialistide nõuanded toidulisandite valikul ja tarvitamisel;

 • ja palju, palju muud.

Smaily Newsletter