Tagasi

Proviisori soovitused ja nõuanded rauapreparaatide tarvitamiseks

Categories

Maailma Tervishoiu Organisatsiooni (WHO) andmetel on rauadefitsiidi esinemine üks sagedasemaid alatoitumise või valesti toitumise probleeme, mis mõjutab ca 25% inimesi kogu maailma populatsioonist. [1]

Meie toidulaud peaks varustama meid igapäevaselt 10-20 mg raua vajalikust kogusest heemse (punane liha) ja mitteheemse rauaga (valge liha, juurviljad, teraviljad). Terved täiskasvanud omastavad oma toiduga ligikaudu 10–15% eelpool mainitud raua kogusest, kuid imendumist mõjutavad ka organismi rauavarud, toidus leiduva raua tüüp (heemne ja mitteheemne) ja muud toiduga seotud tegurid, mis võivad raua imendumist suurendada või vähendada. Heemne raud imendub kehas väga tõhusalt, samas kui mitteheemsest rauast imendub vaid 1–7%. [1]

Vastavalt Euroopa Parlamendi ja Nõukogu soovitustele ning Eesti Põllumajandus- ja Toiduametile on raua igapäevaseks soovituslikuks optimaalseks annuseks 14 mg, mida meie organism vajab igapäevaseks normaalseks funktsioneerimiseks. Sellise koguse rauda võiksime kätte saada normaalsel toitumisel. Kui me vajalikku rauakogust omastada ei suuda, tulevad appi toidulisandid – antud juhul raua preparaadid, mis aitavad tagada vajadusel raua lisatarvitamise.

Suukaudsete rauapreparaatidega rauadefitsiidi raviga kaasnevate kõrvaltoimete esinemine on üsna levinud probleem. Seedetrakti häired, nagu iiveldus, kõrvetised, valu, kõhukinnisus ja kõhulahtisus, on kõige sagedamini teatatud kõrvaltoimed. Seda juhuslikku talumatust peetakse tavaliselt suukaudse rauaravi piiravaks teguriks, kuna see võib mõjutada patsiendi ravisoostumust. [2,3]

Küll aga on turul kättesaadavad juba palju erinevaid rauapreparaate, mis on seotud erinevate vormidega/ühenditega (nt erinevad soola vormid), mis teevad raua tarvitamise pikemaajalisel manustamisel väga hästi talutavaks ning on üsna leebed maole ning seedetrakti kõrvaltoimete esinemine on praktiliselt olematu või väga harv.

Siinkohal on kindlasti oluline, et inimene leiaks endale sobiliku rauapreparaadi, mis oleks võimalikult väheste või kõrvaltoimeteta ning seda saaks mugavalt tarvitada ka pikaajaliselt. Nii ei kurna me organismi, säilitame hea elukvaliteedi ning samuti säilib ravisoostumus, kuna preparaadi tarvitamist ei pea lõpetama häirivate kõrvaltoimete tõttu.

Raua peamised funktsioonid meie organismis

 •  aitab kaasa normaalsele kognitiivsele ja immuunsüsteemi talitlusele, energiavahetusele;
 •  aitab kaasa vere punaliblede ja hemoglobiini normaalsele moodustumisele;
 •  hapniku transpordile kehas;
 •  osaleb rakujagunemise protsessis;
 •  aitab vähendada väsimust ja kurnatust.

 

Et peamisi organismi funktsioone igapäevaselt toetada, piisab 14 mg raua preparaadist, mis on ka n-ö igapäevane säilitusannus. See on ohutu annus, mis sobib pikaajaliseks tarvitamiseks täiskasvanutele. Ohutut ülempiiri erinevatel vanusegruppidel määratud ei ole Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrusega, kuid üle 20 mg raua lisatarvitamine võib tundlikel inimestel tekitada kergeid seedehäireid. [4]

Ohutu on tarbida ka suuremaid rauakoguseid lisandina, kuid siis tulekski olla teadlik ning valiv preparaadi suhtes, mida tarvitama hakatakse. Veenduda tuleks, et rauapreparaat oleks hästi talutav, ei tekitaks ebameeldivaid kõrvaltoimeid, seedehäireid ning samas oleks doos piisav ja annustamisskeem õige, et tagada soovitud tulemus (rauadefitsiidi korrigeerimine, lisaraua tarvitamine muu terviseprobleemi korral).

Rauavaegusaneemia raviks soovitatavad kehtivad juhised noorukitel, täiskasvanutel, sealhulgas rasedatel, on 60–120 mg elementaarset rauda vähemalt 3 kuu jooksul.

Raseduse ajal on soovitatavaks annuseks rauavaegusaneemia ennetamiseks tavaliselt 60 mg elementaarset rauda päevas, mida tuleb võtta nii raseduse ajal kui ka 6 kuud pärast sünnitust, neil, kes ei alustanud raseduse teisel trimestril rauapreparaatide tarvitamist. [2]

Vastavalt viimastele uuringutele võib, aga ei ole mõistlik, seedesüsteemi korraga viia rohkem kui 50 mg rauda toidulisandina, kuna pikemaajalisel kasutamisel võib see hakata seedesüsteemi kurnama, võib tekitada erinevaid vaevusi ning samuti ei imendu suurte koguste korral raud korralikult. Kõige paremini saate raua imendumist suurendada korraga väiksemate koguste (kuni 50 mg korraga) manustamisel ja mitu korda päevas, alati tühja kõhuga või nt pool tundi enne sööki.

Suuremate raua koguste manustamisel on oluline vaadata, millise ühendiga on raud seotud. Enamasti seotakse raud teatud tüüpi soolaga või kompleksides lisatakse juurde ka aminohapet L-lüsiini ja/või C-vitamiini ning B12-vitamiini, et tõsta raua imendumise võimet organismis.

Oma nõustamise praktikas olen kokku puutunud uuringutega, mis on välja toonud raua parema imendumise ning eriti leebe toime raudtsitraadi kooslusena. Raud on seotud tsitraadiga (soolaga), mis suuremate koguste korral ja/või pikemaajalisel tarvitamisel ei kurna seedetrakti ning ei tekita ebameeldivaid kõrvaltoimeid (nt kõhukinnisus). Leebe rauaprepraadi valimine võiks olla eriti oluline eakamatele ning rasedatele, ka lastele.

Kahte erinevat rauapreparaati, kus raud on seotud erinevate ühenditega, ei ole soovitatav koos tarvitada. Tuleks üks alustatud preparaadi tarvitamine lõpetada enne kui alustatakse teisega. Seda seetõttu, et erinevates preparaatides on raud erineva ühendiga (soolaga enamasti) seotud, siis juba selletõttu ei ole teada koosmanustamisel imendumine ning toime seedetraktile. [3,1]

Raua manustamine Lamberts toodete näitel  

Lamberts raud 14 mg (tsitraadina) 100 tabletti

1 tablett sisaldab 73,5 mg raudtsitraati, millest elementaarse raua kogus tabletis on 14 mg.

Ühe tableti sisaldus võib tunduda esmapilgul üsna väike, kuid õigel manustamisel see kindlasti ole. Nimelt on raua imendumine korrelatsioonis just manustatava raua kogusega, mistõttu mida suurem raua annus, seda väiksem imendumise protsent ja biosaadavus, seetõttu väiksemate annuste manustamine pikema aja jooksul võib anda oluliselt paremaid tulemusi ning on samuti organismile omasem ning ei tekita erinevaid seedevaevusi.

Rauavaegusaneemia, raua ning ferritiini (raua depoovalk) madala taseme tõstmiseks ja hemoglobiini taseme tõstmiseks peaks Lambertsi 14 mg raudtsitraati sisaldava rauapreparaadi manustamisel esimese kuu jooksul manustatava raua kogus olema kuni 100 mg päevas.

Manustamisskeem:

 •  2 või 3 tabletti (28-42 mg);
 •  korraga 3 korda päevas (nt hommikul, lõunal ja õhtul või hommikul ja õhtul);
 • antud tarvitamisele oleks 2 tableti puhul päevaseks raua annuseks 84 mg ja 3 tableti puhul 126 mg;
 • oluline on, et rauatabletid võetakse tühja kõhuga või pool kuni tund aega enne sööki veega, et tagada maksimaalne imendumine.

Nagu eelpool juba mainitud, siis sellist tarvitamise plaani võiks kasutada vähemalt ühe kuu jooksul, kui on tarvis tõsta jõudsalt hemoglobiini taset, ravida rauapuudust või on arstiga konsulteerides määratud kõrgem rauavajaduse lisatarvitamine ühe kuu jooksul.

Seda võiks nimetada ka löökannuseks ja esmajoones korrigeeritakse sellega just rauaga seotud puudusi organismis ja nendest tulenevaid terviseprobleeme. Kui on tarvis üle ühe kuu tarvitada kõrgemat raua annust, siis selle määrab arst. Kui ühe kuu (mõnel puhul ka rohkem kui 1 kuu) jooksul on saadud vajalik tervisenäitaja korda (hemoglobiini näit, raua sisaldus, ferritiin vm) võib raua igapäevast kogust hakata tiitrima madalamale.

Edasi võiks manustada veidi kõrgendatud, kuid mitte enam kui 100 mg päevas, vaid keskmiselt 20-50 mg päevas ja seda julgelt veel vähemalt pool aastat või pikemalt. Näiteks manustamisskeemiga 1 tablett 3 korda päevas (kokku 42 mg päeva jooksul) – hommik, lõuna ja õhtu tühja kõhuga.

Kui korralikku manustamisskeemi on järgitud teatud aja jooksul, tuleks teha taas analüüsid, konsulteerida esmajoones arstiga ning rauapreparaatide ja nende tarvitamise osas ka apteekri või mõne muu meditsiinivaldkonna spetsialistiga.

Raua tarvitamine teatud terviseseisundite korral võib osutuda üsna pikaajaliseks, kuna raud mineraalina on üldjoontes halvasti imenduv ning just seetõttu on oluline järgida õiget annustamisskeemi, et suudaksime omastada lisanditest vajaliku koguse rauda ja seeläbi korrigeerida, vajadusel tõsta, organismis rauaga seotud näite.

Kui rauaga seotud analüüside näidud on korda saadud, võiks mõni aeg siiski jätkata säilitusannuse ehk igapäevase soovitusliku kogusega, milleks on 14 mg. Rohkem kui 14 mg igapäevaseks tarvitamiseks on piisav ning see soovituslik kogus katab ilusti päevase rauavajaduse, toetab organismi üldist heaolu ning immuunsüsteemi toimimist.

Ka taimset ja vegan toitumist järgivad inimesed peaksid aastas korra rauanäite laskma analüüsida, et olla kindel organismi piisavates rauavarudes, sest taimne toit ei pruugi alati vajalikku igapäevast rauakogust sisaldada.

Vegan raua kompleks B12-vitamiini ja L-lüsiiniga

Kui raua omastamine on teatud juhtudel häiritud, võiks kaaluda raua tarvitamist koos selle imendumisele kaasa aitavate ühenditega nagu C-vitamiin, B12-vitamiin ja/või aminohape L-lüsiin. Kõik need nimetatud ühendid aitavad organismil rauda paremini omastada.

Lambertsi vegan raua kompleksis sisalduvad nii B12-vitamiin kui L-Lüsiin, raud ise on bisglütsinaadi vormis, mis on leebemas vormis maole. 2 tabletis sisaldub 20 mg rauda bisglütsinaadina. See kompleks sobib nii igapäevaseks raua varude täiendamiseks, kui ka pikaajaliseks raua taseme korrigeerimiseks organismis. Raua imendumisele kaasa aitav B12-vitamiin (metüülkobalamiin) on vesilahustuv vitamiin, mida on vaja normaalseks närviraku tegevuseks ja  energiavahetuseks, terve immuunsüsteemi funktsioneerimiseks, punaliblede moodustumiseks ning väsimuse ja kurnatuse vähendamiseks.

Lüsiin on asendamatu aminohape, mida meie keha ei ole võimeline tootma, seega peab organism vajaliku lüsiini koguse omastama toidust. L-lüsiin mängib olulist rolli raua biosaadavuse tõstmisel.

Kompleks sobilik täiskasvanutele (v.a rasedad ja imetavad naised) organismi rauavajaduse säilitamiseks või tõstmiseks.

Tarvita 2 tabletti päevas. Parima toime saamiseks võta tablett/tabletid pool kuni tund aega enne söömist või tühja kõhuga ning tabletid neela alla vee või mahlaga, mitte piima ega proteiinijookidega.

Florisene – spetsiaalne rauapreparaat kroonilise juuste väljalangemise korral naistele

Uuringud on näidanud, et paljudel naistel, kellel esineb juuste väljalangemist, on madal seerumi ferritiini tase. Ferritiini tase näitab organismi rauavarusid ning mõndadel naistel on juuste väljalangemine seotud just selle madala tasemega. Madala ferritiini taseme põhjuseid võib olla mitmeid- vähenenud punase liha tarbimine, taimse ja / või ühekülgse toitumise pikaajaline järgimine, pikad ning vererohked menstruatsioonid, füsioloogilised eripärad või muud põhjused miks vajalikul hulgal rauda ei pruugi meie organismi jõuda.

Uuringud on näidanud, et juuste kasvu on võimalik taastada, kui seerumi ferritiini taset tõsta üle teatud piiri.

Lamberts Florisene® on spetsiaalne kliinilisest testitud toidulisandi programm naistele, kellel esineb krooniline telogeenne effluvium (CTE) ehk seisund, mida kasutatakse liigse ja püsiva juuste väljalangemise kirjeldamiseks. Tavapärasest rohkem juukseid langeb ära üle kogu peanaha, nt selliste tegevuste käigus nagu juuste harjamine, duši all käimine või padja peale maha jäetud juuksed.

Florisene toidulisand on mõeldud juuksekasvu taastamiseks, mis sisaldab hästi imenduvas vormis rauda (raudfumaraat) ning olulises koguses asendamatut aminohapet L-lüsiini. L-lüsiini puhul on leitud, et teatud naistel ei pruugi selle aminohappe puuduse korral ferritiini tase tõusta. Lisaks sisaldab toidulisand ka olulisi B12- vitamiini ja C-vitamiini, biotiini ja mineraalainet seleeni, mis kõik toetavad nii raua biosaadavust kui kogu toime potentsust.

Rauapuudusest tingitud juuste väljalangemine võib võtta aastaid ja seetõttu ei saa seda üleöö parandada. Tegelikult võib ilma toidulisandita kuluda mitu aastat pärast menopausi, enne kui naise rauavarud taastuvad samale tasemele.

Kui hakata korrigeerima rauataset  Florisene kompleksiga, siis esimesi muutusi vähenenud juuste väljalangemises võib märgata alles 16 nädala möödumisel. Juuste mahu taastumise nägemiseks võib kuluda aga tunduvalt kauem aega, kuna juuste kasvuks kulub piisavalt aega, et kogu juuste maht saaks taastuda. Tavaliselt kui 6-9 nädala möödudes juuste väljalangemises ja mahus muutusi ei esine, tuleks konsulteerida arstiga, kuna võivad kaasuda ka muud  põhjused.

Raualisandiga ferritiini taseme kiireks tõstmiseks tuleks tarvitada ca 72 mg elementaarset rauda päevas kuni 6 kuu jooksul. Seejärel tiitrida annus madalamaks ning jätkata 20 mg rauaga päevas (või kahekordistada annust vastavalt, kui esineb tugev menstruaalverejooks).

Juuste väljalangemise korral tuleks Florisene kompleksi tarvitada 3 tabletti päevas esimese 6 kuu jooksul. Seejärel piisab säilitusannusest 1 kuni 2 tabletti päevas. Uuringutes osalenud naised täheldasid Florisene kasutamisel juuste väljalangemise mõningast vähenemist juba 3-4 kuu möödumisel. Täieliku toime saabumine võib võtta aega kuni kuus kuud.

Florisene kompleksi võib tarvitada ka igapäevaseks rauavarude säilitamiseks ja taastamiseks.

Kuna iga inimese organismi füsioloogia on erinev, võib rauaprepraatide spetsiifiline ja eesmärgipäraselt õige tarvitamine kõigil erineda. Kui mõnel inimesel saabub soovitud tulemus kiiremini ja organism suudab rauavarude vajaliku koguse kiiresti omastada, siis teisel võib minna aega pikemalt ning kiire löökannuse tarvitamine ei pruugi alati aidata.

Raua õige ja eesmärgipärane lisatarvitamine on väga oluline, et saavutada soovitud tulemus ning mis kõige tähtsam – teha seda ohutult ja keha liigselt koormamata. Raua preparaatide tarvitamise osas tuleks alati nõu pidada spetsialistiga või oma arstiga, kes täpse annustamise skeemi määrab.


Allikad:

 1. The Scientific World Journal Volume 2012, Article ID 846824, 5 pages doi:10.1100/2012/846824
 2. Review Article: Ferrous versus Ferric Oral Iron Formulations for the Treatment of Iron Deficiency: A Clinical Overview. Palacios Institute of Woman’s Health, Antonio Acu˜na 9, 28009 Madrid, Spain. Received 18 October 2011; Accepted 29 December 2011
 3. Lamberts FTP Article database
 4. Florisene official site: http://florisene.com/
 5. Autor: Lamberts Eesti proviisor, MSc Monika Timberg

Artiklis mainitud tooted