Tagasi

Eesnäärme probleemid

Categories

Üle 50. aastastel meestel on suur tõenäosus eesnäärme probleemide esinemisel ning tavaliselt on tegemist näärme healoomulise suurenemisega. Taimsed preparaadid ning toidulisandid võivad leevendada ebamugavust ja võivad edasi lükata või takistada vajadust ravimite või kirurgia järele.

Mis need on?

Need häired põhjustavad tavaliselt urineerimisega seotud kaebusi, sest nad mõjutavad eesnääret – pähklisuurune nääre, mis asub põie all ja ümbritseb ureetrat ehk kusitit. Kõige levinum probleem on eesnäärme healoomuline hüperplaasia (benign prostatic hyperplasia – BPH), mis esineb rohkem kui pooltel üle 50 aastastel meestel. BPH võib areneda paljude aastate jooksul väheste või üldse ilma sümptomiteta. Tegemist ei ole eesnäärmevähi tekkimise riskifaktorida, kuid kindlasti peaks arst hindama Teie seisundit, et välistada tõsisemad haigused nagu vähk või eesnäärmepõletik.

Mitmed hiljutised uuringud näitavad, et toidulisandid võivad aidata ennetada eesnäärmevähki. Soomes viidi läbi uuring 30000 suitsetava mehega ning avastati, et nendel, kes tarvitasid E-vitamiini igapäevaselt, oli eesnäärmevähi tekkimise tõenäosus peaaegu kolm korda väiksem.

Sümptomid:

  • Sage tungiv urineerimisvajadus, eriti öösel.
  • Urineerimisraskused; võimetus põit täielikult tühjendada.
  • Nõrk uriinivool või tilkumine.
  • Põletav tunne urindeerides, palavik, värisemine, valu munandikottide taga või valulik ejakulatsioon.

Mis neid põhjustavad?

Meeste vananedes eesnääre tavaliselt suureneb. Keegi pole täiesti kindel miks see juhtub, kuid arvatakse, et meessuguhormoonid võivad rolli mängida. Sõltuvalt suurenemisest võib eesnääre suruda vastu ureetrat ning takistada uriini voolu, mis põhjustavadki BPH sümptomeid. Harvemini tekib eesnäärmepõletik, mis on tavaliselt põhjustatud mujal kuseteedes algavast bakteriaalsest infektsioonist või vähist. Nendes tingimustes võib kasvajast tulenev eesnäärme paistetus häirida uriinivoolu.

Kuidas toidulisandid aidata saavad?

Allpool soovitatud toidulisandid on kõige tõhusamad kerge kuni mõõduka BPH korral ja tulemuste nägemiseks võib kuluda kuu või isegi rohkem. Neid võib ohutult kasutada ka pikema perioodi jooksul ja koos arsti poolt kirjutatud tavaravimitega. Soovitame külastada arsti iga poole aasta tagant, et näha, kas nad mõjuvad. Need võivad aidata ka mõningate kergemate eesnärrmepõletike korral, kuid üldjuhul nõuab infektsioon kiiret meditsiinilist sekkumist. Tsink on üks peamisi toitaineid eesnäärme tervise jaoks ning uuringud on näidanud, et ta aitab vähendada näärme suurust ning leevendada BPH sümptomeid. Tsink häirib vase imendumist, seega on soovituslik vaske lisaks tarvitada. E-vitamiin võib aidata säilitada eesnäärme tervist: kuna tegemist on antioksüdandiga, siis ta puhastab organismi vabadest radikaalidest, mis kahjustavad DNA-d ja võivad kaasa aidata vähi tekkele.

Ka ravimtaimedest võib kasu olla BPH sümptomite leevendamiseks ning eesnäärme suurenemise aeglustamises. Serenoapalm, neist kõige rohkem uuritud, võib osaliselt hormoonide taset muutes olla väga efektiivne; see võib olla kasulik ka põletiku ja turse pidurdamisel kroonilise prostatiidi korral. Serenoapalmi võib kombineerida koos nõgese juurega, mis võib võib suurendada serenoapalmi võimet sümptomeid leevendada ja aeglustada BPH progresseerumist. Üks aktiivne komponent, mida leidub nii serenoapalmis kui nõgesjuures, on beeta-sitosteroolid. See on saadaval ka puhtal kujul toidulisandina ning võib aidata vähendada BPH sümptomeid. Soovitav on tarvitada täiendavaid toitaineid lisaks. Kalaõlides või linaseemneõlides leiduvad asendamatud rasvhapped aitavad ennetada eesnäärme turset ja põletikku BPH ja prostatiidi korral. Lisaks võivad aminohapped glütsiin, alaniin ja glutamiin aidata sümptomeid leevendada, kui neid tarvitada kõiki koos igal hommikul tühja kõhu peale, kuid nad ei aeglusta eesnäärme kasvu.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
Tsink 25 mg päevas Kui tarvitate tsingi toidulisandit kauem kui kuu aega, võtke vaske juurde
E-vitamiin 250 mg päevas Antikoagulantide tarvitamisel konsulteerige enne arstiga
Serenoapalm 160 mg ekstrakti kaks korda päevas toidukordade vahepeal Standardiseeritud 85%-95% rasvhappeid ja steroole
Beeta-sitosteroolid 20 mg kolm korda päevas Leidub ka serenoapalmis ja nõgesjuures.
Kalaõlid 2 tl, et saada 2 grammi oomega-3-rasvhappeid päevas.

Taimetoitlased: 1 tl linaseemneõli päevas

Antikoagulantide tarvitamisel konsulteerige enne arstiga
Nõgesjuur 250 mg ekstrakti kaks korda päevas Standardiseeritud sisaldamaks vähemalt 1% taime ränidioksiidi
Aminohapped 500 mg nii glütsiini, alaniini ja glutamiini päevas Peale ühte kuud lisage aminohapete kompleks

Hiljutised leiud

Meditsiiniajakirja “Urology” aruandes jõuti järeldusele, et serenoapalm võib märkimisväärselt vähendada BPH sümptomeid. Sümptomid paranesid märgatavalt 21% meestest kahe kuu möödudes, 30% peale nelja kuu möödumist ning 46% peale kuue kuu möödumist.

Mitmed hiljutised uuringud näitavad, et toidulisandid võivad aidata ennetada eesnäärmevähki. Soomes viidi läbi uuring 30000 suitsetava mehega ning avastati, et nendel, kes tarvitasid E-vitamiini igapäevaselt, oli eesnäärmevähi tekkimise tõenäosus peaaegu kolm korda väiksem. Teine uuring kinnitas varasemaid uuringuid, et seleeni tarvitamine võib vähendada eesnäärmevähi tekkimise riski.

Faktid ja nõuanded:

  • Sojarikkad toidud võivad olla kasulikud eesnäärme probleemidega meestele. Tofu, miso ning teised soja tooted sisaldavad isoflavoone ehk ravivaid aineid, mis võivad aidata kaitsta nii eesnäärme suurenemise kui eesnäärmevähi vastu.
  • Kõrvitsaseemnete (tsingi- ja aminohapeterikkad) tarvitamine koos serenoapalmida on aidanud BPH ravimise puhul.

Mida saate veel teha

  • Ärge tarvitage dekongestante (keemilisi ninaspreisid) või teisi käsimüügi külmetusravimeid, nad võivad sümptomeid võimendada.
  • Urineerimisvaevuste vähendamiseks vältige kofeiini ja alkohoolseid jooke, eriti õlut. Vähendage õhtuti tarvitavate vedelike kogust.

Minge kindlasti arsti juurde, kui:

  • Teil esineb mingeidki eesnäärme häireid – lihtne ülevaatus ning vereanalüüs aitavad eristada healoomulise haiguse vähist.
  • Kui Teil on uriinis või spermas verd.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements

Artiklis mainitud tooted