Tagasi

Meeste viljakusprobleemide põhjused, ennetamine ning alternatiivravi

Categories
Meeste viljakusprobleemide põhjused

Nagu ikka tavaks on meestekuu november, kus pööratakse rohkem tähelepanu meeste tervise hoidmisele. Seekord keskendume üha laiapinnalisemaks muutuva probleemi uurimisele – meeste viljatusele. Üha rohkem paare leiab ennast silmitsi asjaoluga, et rasestumine, mis peaks olema elu kõige loomulikum osa, on raskendatud või hoopiski võimatu. Samuti toome välja Lambertsi spetsiaalsed toidulisandid, mis aitavad toetada meeste tervist ja ennetada viljatusprobleeme.

Viljatusest üldiselt

Viljatus on arstide poolt defineeritud kui seisund, millest tulenevalt ei suudeta eostada last ühe aasta jooksul kaitsmata ning regulaarsete vahekordade tulemusena. Meeste puhul seostatakse viljakusprobleeme vähenenud spermatosoidide arvu, kvaliteedi ning spermatosoidide liikuvuse vähenemisega. Sperma kvaliteedi muutused võivad olla põhjustatud väga erinevatest teguritest, millest osad on ravitavad looduslike vahenditega, teised vajavad aga medikamentoosset ravi. Täpne põhjus tuleks enne ravi alustamist arsti poolt alati kindlaks teha.

Võimalikud põhjused

Meeste viljatusprobleemide sagenemine on toimunud pidevalt kuue aastakümne jooksul. Peamiseks põhjuseks peetakse vabade radikaalide poolt põhjustatud kahju spermatosoididele. Vabad radikaalid kahjustavad rakke oksüdatsiooni käigus (rikutakse raku DNA ning raku kest, mille tulemusel tekivad erinevad rakuanomaaliad). Vabade radikaalide tekke kasvu organismis võivad põhjustada kõrge temperatuur, elektromagnetilised lained, väetised ning ka teised kehale kahjulikud ained nagu alkohol, nikotiin aga ka stress, liigne kehakaal ning halvad toitumisharjumused.

Mõningad võimalused, mis võivad aidata vältida viljatusprobleemide teket

Võime saada järeltulijaid on mõne paari jaoks äärmiselt lihtne, samas kui teiste jaoks, võib see olla äärmiselt raske ning pikk tee. Et tõsta enda võimalusi ning vältida potentsiaalsete viljatusprobleemide teket paranda enda sperma kvaliteeti järgmiste lihtsate soovituste abil:

 • Käi regulaarselt tervisekontrollis

Külasta  meestearsti, et kontrollida spermatosoidide kvaliteeti ning lähtuvalt tervislikust seisundist saad hakata tegema enda elustiilis vajalikke korrektuure. Juba olemasolevate probleemide puhul tuleb määrata täpne põhjus, mille tulemusena on viljatusprobleemid tekkinud.

 • Vähenda tarbitava alkoholi kogust

Väldi liigset alkoholi, kuna liigne alkohol suurendab organismis vabade radikaalide hulka ning seeläbi kahjustab spermatosoide.

 • Tarbi lisaks antioksüdante näiteks toidulisandi nöol

Üheks võimalikuks viisiks on tarvitada antioksüdantseid vitamiine ja mineraalaineid teatud aja jooksul pärast spetsialistiga konsulteerimist: soovituslikuks päevaseks annuseks on 1000 mg C vitamiini, 400 toimeühikut (TÜ=IU) E-vitamiini ning 200 mikrogrammi seleeni, et vähendada oksüdatiivset stressi organismis.

 • Aminohappe L-karnitiini tarvitamine

Paljud meestearstid soovitavad lisatoetusena teatud aja vältel tarvitada 3 grammi L-karnitiini, mille tulemusena võib tõusta spermatosoidide liikuvus.

Antioksüdandid

Järgnev informatsioon on saadud 34 uuringu kokkuvõttest, mis avaldati mainekas „Cochrane Library“ ajakirjas. Antud uuringutes osales kokku 2876 paari, kellel esinesid viljatusprobleemid. Kõigi osalenud paaride peamiseks viljatuse põhjuseks määrati madal spermatosoidide arv ning vähene liikuvus. Kõik 34 uuringut käsitlesid antioksüdantide positiivset/ennetavat toimet viljakusele võrreldes platseeboga.

Paarid, kes tarbisid lisaks antioksüdante, eostasid lapse suurema tõenäosusega kui need, kes said uuringute vältel platseebot.

Uuringute lõpptulemusena võib väita et:

 • Paarid, kes tarbisid antioksüdante, olid võimelised suurema tõenäosusega last eostama, kui need, kes said platseebot.
 • Erinevate uuringute tulemusena leiti, et viljakuse tõus oli põhjustatud peamiselt vitamiin E, tsingi ning L-karnitiini poolt.
 • Eostamise tõenäosus tõusis kuni neli korda neil, kes tarbisid antioksüdantseid toidulisandeid.

Õige toitumine on paljude  terviseprobleemide ennetamise ning ravi seisukohalt äärmiselt oluline.

Teaduslikult on leitud, et järgnevad toidulisandid omavad positiivset toimet viljakuse tõstmiseks:

Tsink (60 mg, lisaks kasutada 2 mg vaske*) – tsingi vähesus põhjustab spermatosoidide vähenemist ning tekitab seega impotentsust. Kasutades tsinki, on võimalik antud probleemi vältida ning parandada sperma kvaliteeti.

Arginiin (4 grammi päevas*) – aminohapet arginiini on vaja spermatosoidide tootmiseks. Uuringud tõestavad, et tarbides

arginiini mõne kuu vältel, saate tõsta spermatosoidide arvu ning kvaliteeti.

L-Karnitiin (3 grammi päevas*) – L-karnitiin on vajalik spermatosoidide normaalseks funktsioneerimiseks.

Seleen (100 mikrogrammi päevas*) – seleenil on peamiselt spermatosoide aktiveeriv toime, paraneb nende liikuvus. Samuti on seleen oluline antioksüdant, mis tähendab, et ta aitab vähendada oksüdatiivset stressi ja seeläbi kaitsta spermatosoide.

Vitamiin B12 (1500 mg päevas*) – Vitamiin B12 parandab viljakust – suureneb spermatosoidide arv.

Vitamiin E – olulise antioksüdandina vähendab E-vitamiin oksüdatiivset stressi ja aitab seeläbi vähendada vabade radikaalide kahjulikku mõju spermale.

*Uuringutes viidatud/kasutatud annused

Kuigi toidulisanditest on abi viljakuse tõstmisel on väga tähtsad ka elustiililised muutused. Tähtis on kaitsta ning säilitada enda tervist kõigil võimalikel viisidel, sest ainult toidulisanditest ei piisa.

 • Sööge piisavalt puu- ja juurvilju, kiudaineterikast toitu.
 • Oluline on ka naiste tervislik seisund.
 • Rasestumise soodustamiseks on oluline piisav kehaline aktiivsus ning õige toitumine.
 • Võimalusel vältige liigse kofeiini ning alkoholi tarbimist, kuna need ained võivad viljakust pärssida.
 • Loobuge suitsetamisest. Suitsetamine mõjutab negatiivselt nii naiste kui ka meeste viljakust.

Allikas: Lamberts Healthcare Clinical Notes