Tagasi

Psoriaas

Categories

Kuigi see krooniline nahahaigus, mis ilmneb ja taandub tsükliliselt, ei ole eluohtlik, võib selle põdemine mõnele inimesele olla äärmiselt valulik. Psoriaasi jaoks pole teadaolevat ühtegi ennetust ega ravi, kuid toidulisandid (nii taimsed kui mittetaimsed) võivad aidata seda leevendada.

Mis see on?

Psoriaas on mittenakkav kroonilise kuluga põletikuline autoimmuunhaigus, mida iseloomustavad kõrgenenud, põletikulised punased nahalaigud, mis on tavaliselt kaetud valkjate või hõbedaste “soomustega”. Psoriaasi aluseks on T-lümfotsüütide ebaadekvaatne stimulatsioon ja kogunemine nahas (täpsemalt epidermises). Lööve piirdub tavaliselt peanaha, küünarnukkide, põlvede, alaselja või tuharaga ning sõrme- ja varbaküüned võivad muutuda kollaseks. Kuigi ägenemised on ebameeldivad, ei ole nad enamasti sügelevad ega eriti valulikud, kuid umbes 15% psoriaasi põdejatest esineb niivõrd tõsiseid ja levinud lööbeid, et see tekitab suurt ebamugavustunnet ja võib takistada igapäevaste toimingute tegemist. Umbes 5% haigetest areneb välja ka psoriaatiline liigesepõletik, mille sümptomid on sarnased reumatoidilisele artriidile.

Sümptomid

  • Laigud kõrgenenud, põletikulise punase naha ja valgete ketendustega.
  • Sügelus.
  • Lahtised või värvi muutnud sõrme- või varbaküüned.
  • Liigeste valud ning kangus.

Mis seda põhjustab?

Psoriaasi põdejatel paljunevad teatud kehaosade naharakud tavapärasest palju kiiremini. Naharakud pärinevad naha sügavatest kihtidest ja nende pinnale tulekuks kulub tavaliselt umbes 28 päeva. Kuid nendes kohtades, kus nahka mõjutab psoriaas, võtab see aega ainult 8 päeva – uued rakud kogunevad nii kiiresti, et neil ei ole võimalust küpseks saada. Selle tulemuseks on valgete ketendavate laikudega punane ja põletikuline nahk .

Kuidas toidulisandid aidata saavad?

Kõik tabelis toodud toidulisandid võivad aidata kontrollida psoriaasi ägenemisi ning neid võib koos tarvitada; enamus inimesi kogevad sümptomite paranemisi umbes kuu aja jooksul. Lisaks peaksid kõik psoriaasi põdejad võtma vitamiinide ja mineraalainete kompleksi, mis peaks sisaldama kroomi (200 μg) ja seleeni (75 μg). Oomega-3-rasvhapped, mida leidub kalaõlides ja linaseemneõlides, blokeerivad arahhidoonilise happe – keha poolt toodetav aine, mis põhjustab põletikku. (Psoriaasi põdevate inimeste puhul on madal oomega-3-rasvhapete tase tavapärane.) C-vitamiin ja E-vitamiin on tugevad antioksüdandid, mis võivad aidata ära hoida naharakkude kahjustusi. Uuringud on näidanud, et seleenil on põletikuvastased toimed kui seda kombineerida koos E-vitamiiniga. Tsink on vajalik tervete küünte ja naha jaoks ning soodustab paranemist. (Lisavask on vajalik sest pikaajaline tsingi tarvitamine takistab vase imendumist.) Maarjaohakas, põletikuvastaste omadustega ravimtaim, võib aidata löövet kontrollida ja aeglustada naharakkude ebanormaalset paljunemist.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
Kalaõlid 2 tl, mis annavad 2 g oomega-3 rasvhappeid päevas Taimetoitlased võivad asendada 1 tl linaseemneõliga
C-vitamiin 500 mg kaks korda päevas Kõhulahtisuse tekkimisel vähendage annust
E-vitamiin 400 mg päevas Antikoagulantide tarvitamisel konsulteerige enda arstiga
Seleen 100 μg päevas Kõrgetes doosides on toksiline, päevane kogus ei tohiks ületada 350 μg
Tsink 25 mg päevas Kui tarvitate tsinki pikemalt kui kuu aega, tarvitage lisaks ka vaske
Maarjaohakas 150 mg ekstrakti kaks korda päevas Standardiseeritud sisaldamaks vähemalt 70% silümariini

Kas Sa teadsid?

Inimestel, kes suitsetavad 20 või rohkem sigaretti päevas (eriti naised), on kaks korda suurem tõenäosus psoriaasi tekkeks võrreldes mittesuitsetajatega. Veerand kõikidest psoriaasijuhtudest võivad olla seotud suitsetamisega.

Mida saate veel teha?

Võtke päikest. Kõigest 15-30 minutit päikest päevas võivad 3-6 nädala jooksul aidata psoriaasi sümptomeid parandada. Vältimaks päikesepõletust kandke psoriaasist mõjutamata pindadele vähemalt SPF 15 kreemi.
Kasutage talvel õhuniisutajat. Kuiv siseõhk võib tekitada haavandeid.
Kasutage niisutavat kreemi üle terve keha, et ennetada kuiva nahka ja sügelemist. Aloe vera geel on hea valik.
Sööge tihti õlist kala (head valikud on makrell, sardiinid, tuunikala, lõhe ja heeringas) või tarvitage kalaõlisid kapslitena.

Minge kindlasti arsti juurde, kui:

  • Kodused meetmed ei aita löövet kontrollida.
  • Lööve levib või ilmneb uutes kohtades
  • Kui tekib laialdane lööve koos või ilma väsimuse, liigesevalu või palavikuga – pöörduge viivitamatult arsti poole.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements