Tagasi

Kroonilise väsimuse sündroom

Categories

Krooniline väsimussündroom, mida kuni 1990. keskpaigani tunti kui Müalgiline entsefalomüeliit (ME) on neuroloogiline seisund, mis mõjutab enamasti nii närvi- kui ka immuunsüsteemi ning mille all kannatavad miljonid inimesed. Toidulisandid võivad kergendada selle sümptomeid.

Inimestel, kes kannatavad kroonilise väsimuse sündroomi all, on lisaks ka teisi immuunsüsteemi häireid: ligikaudu 65% on allergikud (võrreldes 20% üldpopulatsioonist) ning mõnedel on autoimmuunsüsteemi häired, nagu luupus, mille puhul immuunsüsteem ründab omaenda keha terveid kudesid.

Mis see on

Kroonilise väsimuse sündroomi iseloomustab sügav ja püsiv väsimuse ning kurnatuse tunne, mis ei kao ka peale puhkamist ning mille põhjustajaks ole mõni juba eksisteeriv meditsiiniline konditsioon. Selle all kannatajatel on raskusi magamisega, kontsentreerumisega ja igapäevaste toimetustega; paljudel on depressioon. Arstid on eriarvamusel, kas kroonilise väsimuse sündroom on spetsiifiline seisund või grupp omavahel mitte seotud sümptomeid. Mõnikord diagnoositakse sündroomi fibromüalgiana, mis on sarnane haigus, kuid mille lisasümptomiks on lihasvalu. Mõlemad seisundid esinevad rohkem naistel kui meestel.

Sümptomid

  • Püsiv ja korduv väsimus, mis kestab vähemalt kuus kuud ning mida ei leevenda ei magamine ega puhkus.
  • Mälukaotus, suutmatus keskenduda, peavalud.
  • Madal palavik, lihas– või liigesevalud, valus kurk või paistes lümfisõlmed kaelal või kaenlaalustel.
  • Püsiv lihasvalu lisaks ülalmainitud sümptomitele võib viidata fibromüalgiale.

Mis seda põhjustab?

Kroonilise väsimuse sündroomi (KSV) spetsiifiline põhjus on teadmata, kuid siinkohal võib olulist rolli mängida pärsitud immuunsüsteem. Inimestel, kes kannatavad KVS-i all, on lisaks ka teisi immuunsüsteemi häireid: ligikaudu 65% on allergikud (võrreldes 20% üldpopulatsioonist) ning mõnedel on autoimmuunsüsteemi häired, nagu luupus, mille puhul immuunsüsteem ründab omaenda keha terveid kudesid.

Paljud patsiendid meenutavad, et enne väsimuse tekkimist kimbutas neid gripilaadne haigus ning ka sümptomid viitavad pikaldasele viiruslikule seisundile. Võimalikud haigustekitajad võivad olla Epstein-Barr (viirus, mis põhjustab lümfisõlmede põletikku) ja seenhaigus (sügeluse põhjustaja). Eelmainitud infektsioonidel võivad olla tõsised tagajärjed kui keha on alatoidetud või stressis. Kroonilisele väsimussündroomile on omased ka vastuvõtlikkus keskkonnatoksiinidele, madal vererõhk, ajupõletik või ebanormaalne hormoonitase.

Kuidas toidulisandid aidata võivad?

Ükskõik millise toitaine puudulikkus võib väsimust süvendada, seega on soovitatav tarvitada tugevatoimelist vitamiinide ja / või mineraalainete toidulisandit lisaks allpool loetletud toidulisanditele. Toidulisandite ravi peaks taastama terve immuunsüsteemi, seega on soovitatav alustada C-vitamiini ja karotenoididega, millel on võimsad viirusevastased omadused. Veel üheks immuunsuse tugevdajaks on Echinacea ehk punane päevakübar. Lihaskrampide puhul on soovitatav tarvitada magneesiumit. Siberi ženženn tugevdab hormoone (näiteks kortisoon) eritavaid neerupealseid ning need hormoonid aitavad vähendada stressi ja pakkuda energiat. Kasutage toidulisandeid kuu aega, et nende mõju oleks tuntav.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
C-vitamiin 500 mg kaks korda päevas Kõhulahtisuse ilmnemisel vähendada annust
Karotenoidid 1 kapsel karotenoidide segu üks kord päevas koos toiduga Iga kapsel peaks sisaldama 15 mg karotenoidide segu
Punane päevakübar 250 mg ekstrakti 1-2 korda päevas Sisaldab standardiseeritult vähemalt 4% fenoole
Magneesium 150 mg kaks korda päevas Tarbida koos toiduga, kõhulahtisuse ilmnemisel vähendada annust
Siberi ženženn 100 mg ekstrakti üks kord päevas Sisaldab standardiseeritult vähemalt 800 µg eleutheroside nimelist ainet

Hiljutised leiud

Tuginedes hiljutisele Briti Meditsiiniajakirja uuringule võib kerge aeroobne treening aidata vähendada kroonilise väsimussündroomi sümptomeid. Testgrupiga viidi läbi 12 nädalane programm, kus osalejad iga päev kõndisid, ujusid või sõitsid rattaga 5-30 minutit. Peale programmi lõppu tundsid 55% KVS-i patsientidest ennast “palju” või “väga palju” paremini. Selleks, et vähendada üleliigsest treenimisest tulla võivat tagasilööki, on soovitatav treenida rahulikult.

Mida võite veel teha?

  • Sööge tervislikult, sealhulgas vähemalt viis portsjonit värskeid puu- ja juurvilju päevas.
  • Stressi vähendamiseks proovige lõõgastustehnikaid, nagu meditatsioon või jooga.
  • Magage öösel piisavalt. Vajadusel kasutage toidulisandeid unetuse vastu.

Minge kindlasti arsti juurde kui:

  • Väsimus kestab kauem kui kaks nädalat või kui sellega kaasneb ootamatu kaalukaotus, lihasnõrkus või teised ebatavalised sümptomid
  • Kui tarbite teisi ravimeid. Väsimus võib olla ka mõne ravimi kõrvalnäht – teie arst saab välistada teised võimalikud ja tihti eksitavad põhjused
  • Kui vaatamata kodusele ravile väsimus süveneb.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements