Tagasi

Müoinositooli mõju naiste ja meeste viljatusele

Categories

Müoinositool, mis on tihedalt seotud B-vitamiini kompleksiga, on vaid üks üheksast erinevast inositoolitüübist. Müoinositool on kõige sagedamini toidus ja seega ka inimkehas leiduv inositoolitüüp (või „isomeer“). Parimad toiduallikad on puuviljad, köögiviljad, oad, pähklid ja täisteravili (fütiinhappena), liha ja kala (rakumembraanide fosfolipiidides) ning letsitiin ja letsitiinirikkad toiduained, nagu munakollane.

Müoinositooli mõju tervisele on arvatavasti tingitud selle rollist           

  • Rakkude kasv, ellujäämine ning toimimine
  • Rakumembraani struktuur: müoinositool valmistab olulist membraani fosfolipiidi fosfatidüülinositooli.
  • Rakkudevaheline suhtlus: see toimib „teise sõnumitoojana“, mis parandab rakkude tundlikkust selliste hormoonide nagu insuliin, folliikuleid stimuleeriv hormoon (FSH) ja kilpnääret stimuleeriv hormoon (TSH) ning ajukemikaalide, nagu serotoniin, suhtes.
  • Sperma liikuvuse toetamine
  • Aju ja perifeersete närvide neuronite areng, funktsioon ja kaitse
  • Seerumi lipiidide taseme normaliseerimine

Nende mehhanismide tõttu on müoinositooli kõige levinumad ja paremini uuritud kasutusalad järgmised

Polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS)

PCOS on tavaline ja häiriv endokriinsüsteemi häire, mis mõjutab reproduktiivses eas üht naist kümnest. Sümptomite hulka võivad kuuluda rasvumine, meessuguhormoonide kõrgenenud tase ja sellega seotud sümptomid, nagu hirsutism (ülemäärane karvakasv naise näol) ja akne, menstruatsiooni ebakorrapärasus, ovulatsiooni puudumine ja viljatus. Paljudel juhtudel on selle põhjus insuliiniresistentsus, mis tähendab, et PCOSi põdejatel võib olla ka suurem risk haigestuda 2. tüüpi diabeeti ja südame-veresoonkonnahaigustesse.

Inositoolid on munasarjade tervise seisukohalt väga olulised ja müoinositool moodustab umbes 99% munasarjade inositoolist (ülejäänud 1% on D-chiro-inositool). Paljudes viimastel aastatel tehtud uuringutes on teatatud, et müoinositool on PCOSi korral kasulik. Kahes kriitilises ülevaates, mis hõlmasid vastavalt 12 ja kümme RCT-d, jõuti järeldusele, et müoinositooli lisamine koos D-chiro-inositooliga või ilma selleta parandab paljusid hormonaalseid ja reproduktiivseid tasakaalutusi PCOSi korral ning selle tulemusena võib taastada ovulatsiooni ja parandada viljakust selle haigusega patsientidel.

Eelkõige parandab müoinositool nii insuliinitundlikkust kui ka FSH-signalisatsiooni. Arvatakse, et insuliiniresistentsus võib põhjustada müoinositooli puudust munasarjades, mis seejärel vähendab ootsüütidel vajaliku glükoosi kättesaadavust ja põhjustab PCOSi patogeneesi. On korduvalt näidatud, et munarakkude kvaliteet paraneb, kui müoinositooli tase muudetakse optimaalseks.

Teine kasulik mõju näib olevat müoinositooli võime edendada kehakaalu langust. Insuliiniresistentsusest tingitud PCOS on ülekaalulistel naistel sagedamini levinud ja kaalulangus võib olla selle elanikkonna jaoks keeruline, kuna söögiisu kontrollivate hormoonide tase on häiritud. Teistes PCOSi uuringutes on leitud, et oksüdatiivne stress ning akne ja hirsutismi sümptomid paranevad pärast kuue kuu pikkust täiendavat müoinositooli tarbimist.

Viljakus

On tõendeid selle kohta, et müoinositool võib aidata parandada raseduse tulemusi PCOS-ga naistel, kes läbivad IVF-protseduuri. See võib olla tingitud sellest, et müoinositool vähendab androgeenide sisaldust ja parandab munarakkude arengut ning nende küpsemist.

Müoinositool võib suurendada ka meeste viljakust. Uuringus, milles osales 194 idiopaatilise viljatusega meest, parandas kolm kuud kestnud müoinositooli ja foolhappe kasutamine hormonaalset tasakaalu ning parandas sperma kvaliteeti, spermatosoidide arvu ja viljakust.

Arvatakse, et müoinositooli roll spermatosoidide arvu ja liikuvuse osas võib olla osaliselt tingitud sellest, et müoinositool toetab spermatosoidide mitokondrilist funktsiooni ja avaldab antioksüdantset mõju.

Ainevahetussündroom

Inositooli ainevahetuse kõrvalekalded on seotud insuliiniresistentsusega. Huvitaval kombel on leitud, et müoinositool parandab metaboolset sündroomi menopausijärgsel perioodil. Uuringus, milles osales 80 sellist naist, leiti, et dieet koos müoinositooli lisamisega parandas kuue kuu pärast insuliiniresistentsust, vererõhku, kolesterooli ja triglütseriidide taset võrreldes ainult dieedi ja platseeboga. Sellist märkimisväärset paranemist verelipiidide osas täheldati ka hiljutises 14 RCT-st koosnevas metaanalüüsis.

Müoinositooli lisamine võib mitte ainult vähendada metaboolse sündroomi ja 2. tüüpi diabeedi riski, vaid ka aidata ennetada mõningaid nende haiguste raskeid tüsistusi. Eelkõige on loomkatsed näidanud, et müoinositooli lisamine võib aidata säilitada närvirakke ümbritsevat müeliinikihti ja ennetada diabeetilist neuropaatiat.

Kilpnäärmefunktsioon

Tänu oma rollile sekundaarse sõnumitoojana on müoinositool seotud kilpnäärmehormoonide signaaliülekandega. Üha enam on tõendeid selle kohta, et müoinositooli ja seleeni ühe vormi (selenometioniin) lisamine võib parandada mõningaid hüpotüreoidismiolukordi. Eriti on leitud, et autoimmuunse türeoidiidi põhjustatud subkliinilise hüpotüreoidismiga patsientidel saavutatakse normaalne TSH tase. Samuti on täheldatud kilpnäärmevastaste autoantikehade vastavat vähenemist.

Depression ja ärevus

Müoinositool võib aidata depressiooni ja muude meeleoluhäirete korral, mida iseloomustab madal serotoniinitase. See on tingitud selle olulisest rollist rakkude tundlikkuse parandamisel serotoniini suhtes.

Aju frontaalkorteksi madal müoinositoolitase on seotud depressiooni, ärevuse ja halva unega noorukitel ja noortel täiskasvanutel.

11 RCT metaanalüüsis jõuti järeldusele, et müoinositool võib olla kasulik depressiooni, eriti menstruatsioonieelse depressiooni korral, nagu näitas müoinositooli kasutamise uuring 30 menstruatsioonieelse meeleoluhäirega patsiendil. Selles ülevaates ei leitud tõendeid selle kohta, et müoinositool aitaks ärevushäirete korral. Teises uuringus leiti siiski, et müoinositooli suured annused vähendasid paanikahooge ja ärevussümptomeid paremini kui tavaliselt nendel juhtudel kasutatav retseptiravim.

Annustamine

Müoinositooli tüüpiline annus, mida kasutatakse patsientide toetamiseks seoses kaalulanguse, PCOSi ja ainevahetushaiguste ning viljakusega, on 2 kuni 4 g päevas. Paljud inimesed leiavad, et seda on lihtsam võtta pulbrina, mitte kapslina, sest 4 g päevas tähendaks, et soovitusliku 4 g annuse saavutamiseks tuleks võtta 8 x 500 mg kapslit.

Pulber on maitsetu ja seda saab hõlpsasti segada vee või muude jookidega.

Allikas: Lamberts Internal Policy

Artiklis mainitud tooted

Tootepilt | Müo-Inositool pulber | Lamberts Eesti
Müo-inositool pulber
200 g 25,96