Tagasi

Stress

Categories

Kaasaegne elu võib sageli kurnata meie organismi loomuliku kaitsevõime, jättes keha vastuvõtlikuks stressile ja sellega seotud laiaulatuslikele terviseprobleemidele. Teatud toitained võivad aidata sellega toime tulla, ja ürdid ning teised toidulisandid võivad rahustada ja taastada meelerahu.

Mis see on?

Stress on lihtsalt inimese keha ja meelte vastus organismile suurte nõudmistega toimetulekuks. Tegemist on organismi pingeseisundiga, mis segab tavapärast toimimist. Keha on varustatud lühiajaliste stressi episoodidega toimetulekuks, kuid regulaarne kõrgetasemeline stress võib olla väga kahjulik nii  vaimsele kui füüsilisele tervisele.

Võrreldes rutiinse stressiga kahekordistab üle kuu aja kestnud kõrge stressi tase teie võimalust nakatuda külmetushaigustesse. Tööstress, elukoha vahetus ja probleemid isiklikes suhetes on need sündmused, mis mõjutavad stressi tasemeid kõige enam.

Sümptomid

  • Väsimus, unetus või raskused keskendumisel.
  • Närvilisus, rahutus või ebatavaline erutuvus.
  • Iiveldus, isutus, seedeprobleemid, kõhulahtisus või -kinnisus.
  • Peavalud.
  • Seksuaalhuvi kadumine.
  • Ärrituvus, viha, põlgus, apaatsus või pessimism.

Mis seda põhjustab?

Stressi võivad põhjustada mitmed ebameeldivad olukorrad: perekondlikud ebakõlad, finantsprobleemid, surve töökohal, vigastused, haigused, traumaatilised sündmused jne. Keha esialgne reaktsioon stressile on olla valmis eelseisvaks ohuks. Neerupealised vabastavad adrenaliini ja teisi nn stressihormoone, mis pakuvad kohest energia- ja jõupuhangut, et võimaldada kehal vaenlasele vastu astuda või pääseda ohutusse kohta.

See “võitle või jookse” on loomulik ja tervislik reaktsioon, kuid probleemid võivad tekkida kui stress on püsiv. Aja jooksul kahandab krooniliselt kõrge stressihormoonide tase nii toitainete- kui ka energiavarusid ning tekib üleüldine kurnatus. Vererõhk ja kolesterooli tase tõusevad (mõnikord kahjustades nii südant kui veresoonkoni); magu eritab liiga palju hapet; suguhormoonid vähenevad; ning aju jääb glükoosinälga (ainus energiallikas), mis pärsib mentaalseid võimeid. Need kõik panevad veel omakorda lisakoormuse immuunsüsteemile, mis võib muutuda nii nõrgaks, et keha ei suuda ühelegi haigusele ega põletikule vastu hakata.

Kuidas toidulisandid aidata võivad?

Paljud toitained on üliolulised organismi loomuliku toimetuleku ja vastupanu jaoks, seega igapäevane vitamiinide ja mineraalainete kooslus on stressiga võitlemisel eriti oluline. B-vitamiinide kompleksid toetavad närvi- ja immuunsüsteemi tervist ning võivad aitada väsimuse vastu. Kaltsium ja magneesium leevendavad lihaspingeid ning tugevdavad südame tervist. Siberi ženžennist võib samuti abi olla, sest ta toetab neerupealsete tööd. Kõiki eelnevalt nimetatud toidulisandeid võib üheaegselt tarvitada.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
B-vitamiinide kompleks 1 tablett kaks korda päevas koos toiduga Valige B-50 kompleks, kus oleks 50 μg B12 ja biotiini, 400 μg foolhapet ja 50 mg kõiki teisi B-grupi vitamiine
Kaltsium / magneesium 500 mg kaltsiumi ja 200 mg magneesiumi kaks korda päevas koos toiduga Müügil ka eraldi toidulisanditena
Siberi ženženn 100-300 mg ekstrakti kolm korda päevas

Hiljutised leiud

Võrreldes rutiinse stressiga kahekordistab üle kuu aja kestnud kõrge stressi tase teie võimalust nakatuda külmetushaigustesse. Tööstress, elukoha vahetus ja probleemid isiklikes suhetes on need sündmused, mis mõjutavad stressi tasemeid kõige enam.

Mida võite veel teha?

  • Treenige regulaarselt ja proovide erinevad lõdvestustehnikaid, näiteks hingamisharjutusi, joogat, tai chi´d, meditatsiooni, massaaži.
  • Ärge tarbige või piirake enda alkoholi ja/või kofeiini tarbimist. Nad võivad unetusele ja ärevusele kaasa aidata.
  • Kaaluge psühholoogilist nõustamist või teraapiat, et suurendada enda stressiga toimetulemise oskusi.
  • Säilitage sotsiaalseid sidemeid. Lähedane sõprade või perekonna võrgustik – või suisa lemmiklooma omamine – on hea tervise jaoks ülitähtis.

Minge kindlasti arsti juurde kui:

Kui teil on väljendunud või pikaajalised stressi sümptomid. Need nõrgestavad immuunsüsteemi ja suurendavad meditsiiiniste probleemide tekkimise ohtu – südame haigusi, kõrget vererõhku, seedimisprobleeme, maohaavandeid, migreene.
Kui stressi sümptomid põhjustavad suhteraskusi, probleeme tööl või igapäevaelus, või viivad sõltuvust tekitavate ainete kuritarvitamiseni, peate võibolla ravima depressiooni.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements