Tagasi

Kõhukinnisus

Categories

Regulaarne treening ning kiudainete- ja vedelikerohke toitumine on eluliselt tähtsad terve seedeelundkonna tagamiseks ning peaks hoidma soolestikus toimuvad liikumised regulaarsetena. Kui keha peaks vahetevahel vajama abi, siis looduslikud toidulisandid võivad olla leebed ja efektiivsed abinõud.

Mis see on?

Soolestiku harjumused on igal inimesel erinevad, kuid enamus arste nõustuvad, et igaüks, kes väljutab kõva väljaheidet ning harvemini kui kolm korda nädalas, kannatab kõhukinnisuse all. Kõhukinnisust aitavad leevendada mitmed toidulisandid.

Kõhukinnisuse korral on väga oluline juua piisavalt vedelikke, kuid kõik joogid ei ole võrdselt kasulikud. Alkohol ja kofeiiniga joogid tekitavad tegelikult vedeliku kaotust ning teevad kõhukinnisuse hullemaks.

Sümptomid

 • Harvad soolestiku liikumised.
 • Kõvad, kuivad väljaheited.
 • Raskused või valu väljutamisel.
 • Kõhu paistetus.

Mis seda põhjustab?

Paljudel juhtudel tekitab kõhukinnisust vähene kiudainete ja vedelike tarbimine. Ebapiisav maksa funktsioneerimine on samuti oluline põhjus – maksas toodetud sapi soolad on looduslikud lahtistid ja on esmavajalikud seedelundkonna korrektseks toimiseks. Teised juhud hõlmavad ebapiisavat treenimist või pikaajalist tegevusetust, rasket depressioni ja meditsiinilisi häireid nagu kõrged vere kaltsiumi näitajad, diabeet, soole ärritussündroom, lihaskrambid või väheaktiivne kilpnääre. Lahtistite või muude antatsiidide liigtarbimine võib kahjustada soolestiku tegevust ja teatud ravimid (rohud kõrge vererõhu vastu, anti-depressiivsuse ja narkootilised valuvaigistid) võivad samuti põhjustada kõhukinnisust.

Kuidas toidulisandid aidata võivad

Iga järsk muutus soolestiku tavalises toimimises võib olla märk tõsisemast häirest, võib vajada kiiret meditsiinilist hinnangut. Juhuslike ebaregulaarsuste puhul võivad aidata looduslikud toidulisandid. Kasutegurid peaks olema kogetavad päeva või kahega. Fruktooligosahhariidid (FOS), mida võib tarvitada igaäevaselt, tagavad kiudainete lahustuva vormi ja muudavad väljaheited suuremaks, pehmemaks ja kergesti väljutatavaks. Kindlasti tuleb FOS pulbri tarvitamisel juua palju vett, et hõlbustada liikumist läbi seedetrakti. Artišokk võib samuti aidata ebaregulaarsuste vastu, kuna stimuleerib peristaltikat alakõhus, mis aitab “asjad uuesti liikvele saada” ja töötab hästi kombineerituna FOS-iga.

Lisaks võib proovida ploomimahla või kuivatatud ploome ekstra kiudainete jaoks. Võilillejuure tee omab stimuleerivat efekti maksale andes kergeid lahtistavaid toimeid ning kollase oblika tee mõjub kergelt soolestikule endale, on kasulik alternatiiv.

Ennetava strateegiana tasub meeles pidada, et nisukliid on ideaalne lahustumatu kiudainete allikas, mis kombineerub kergesti veega. Kliisid ennast on raske süüa ja seetõttu tuleks proovida igapäevaselt süüa kliide rikkaid teravilju ning valida täistera leibasid valge või jahuse asemel.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
Fruktooligosahhariidid (FOS) 1-3 kuhjaga teelusikatäit (5-15 g) päevas jaotatud doosideks Juua 2 liitrit vedelikke päevas
Artišokk 300-500 mg ekstrakti kolm korda päevas koos toiduga Standardiseeritud sisaldamaks 5% tsünariini (cynarin)
Ploomid Juua ½ tassi ploomi mahla või süüa kolm-neli ploomi iga hommik Sobib igapäevaseks tarbimiseks
Võilillejuur Üks tass teed kolm korda päevas 1 teelusikatäis kuivatatud pulbrikujul juust tassi kohta

Faktid ja nõuanded

Kõhukinnisuse korral on väga oluline juua piisavalt vedelikke, kuid kõik joogid ei ole võrdselt kasulikud. Alkohol ja kofeiiniga joogid tekitavad tegelikult vedeliku kaotust ning teevad kõhukinnisuse hullemaks. Samas vesi, juurvilja- ja puuviljamahlad ning selged supid on ideaalsed vedelikega kosutajad. Kuum jook hommikul võib aidata tekitada reflekse, mis panevad soolestiku liikuma.

Mida saate veel teha?

 • Sööge kiudainete rikkaid toite, eriti tooreid puuvilju ja juurvilju, kaunvilju ja täisteravilju. Apelsinid (vähemalt üks päevas) on eriti abiks, kuna sisaldavad sidrunhapet, mis on looduslik lahtisti.
 • Jooge vähemalt kaheksa klaasi vett või mahla päevas.
 • Tehke regulaarselt trenni ja kus iganes võimalik minge kohe tualetti, kui tunne vajaduse järgi tekib.

Minge kindlasti arsti juurde, kui:  

 • Täheldate järsku muutust oma soolestiku tegevuses.
 • Kõhukinnisuse sümptomid kestavad kaks või rohkem nädalat hoolimata enesabi meetmetest, või kui pideva kõhukinnisusega kaasneb seletamatu kaalu kaotus.
 • Palavik või kõhuvalu tekib koos kõhukinnisusega.
 • Krambid või valud on tugevad või häirivad igapäevast rutiini.
 • Tuvastad verd väljaheidetes.
 • Kõhukinnisus areneb kõhulahtisuseks või oksendamiseks.
 • Olete hiljuti hakanud tarvitama rohtusid, mis võivad kõhukinnisust tekitada.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements

Artiklis mainitud tooted

Tootepilt | Prebiootikumid FOS pulber | Lamberts Eesti
Prebiootikumid FOS pulber
500 g 28,60 
Artišokk 7425 mg
Artišokk 7425 mg
180 27,71