Tagasi

Akne

Categories

Kuigi paljud inimesed seostavad aknet tülika teismelise eaga, võib see ilmuda igas vanuses. Kaheksal protsendil inimestest, kellel oli nooruses veatu nahk, ilmneb akne täiskasvanuna. Õnneks on olemas mitmeid erinevaid viise akne kontrolli all hoidmiseks ükskõik mis vanuses akne ilmneb.

Mis see on?

Täpid, punnid ning muud lööbed on akne tunnused, mis võib mõnikord olla krooniline näo, kaela, selja, rinna, õlgade ja teiste kehaosade haigus. Kõige tavalisem vorm (acne vulgaris) hõlmab mustpeade, valgepeade ning kõrgemate pooltahkete keskmetega punased laigud. Tõsiste juhtude puhul (tsüstiline akne) ilmuvad naha alla valulised, vedelikuga täidetud tsüstid või kõvad valutud punnid. Mõlemad variandid võivad põhjustada inetuid püsivaid arme. Eriti just teismeliste jaoks võib akne olla piinlik ja emotsionaalselt raske seisund.

Akne ilmneb siis, kui naha karvanääpsude otstes asuvad rasunääärmed eritavad liiga palju füsioloogilist rasu. See paks, õline aine eritub tavaliselt pooridest, et hoida nahka niiske ja tervena.

Sümptomid

  • Tugevad punased punnid või mäda täis kahjustused nahal.
  • Punane, põletikune nahk koos vedelikuga täidetud punnide või tsüstidega.

Mis seda põhjustab?

Akne ilmneb siis, kui naha karvanääpsude otstes asuvad rasunääärmed eritavad liiga palju füsioloogilist rasu. See paks, õline aine eritub tavaliselt pooridest, et hoida nahka niiske ja tervena. Kui füsioloogilise rasu eritumine on takistatud, võib see moodustada tugevaid punne või komedoone, mis blokeerivad poorid ning põhjustavad vistrikke. Kui kasvõi üks nendest rasupunnidest peaks naha all katki minema, võib tekkida lokaalne bakteriaalne infektsioon.

Hormonaalsed tasakaalutused võivad põhjustada füsioloogilise rasu ületootmist – tavaline probleem noorukieas, eriti just poiste puhul. Naiste puhul võivad menstruaaltsüklid või rasedus põhjustada hormonaalseid häireid, mis omakorda põhjustavad aknet. Teised akne vallandajad võivad olla emotsionaalne stress, riiete hõõrdumine vastu nahka ning teatud ravimid, eriti just steroidid, rasedusvastased vahendid või hormoonitaset mõjutavad ravimid. Siinkohal võib ka pärilikkus olulist rolli mängida.

Vastupidiselt levinud arvamusele ei põhjusta aknet tõenäoliselt šokolaadi, koorikloomade, pähklite või rasvaste snäkkide söömine või koolade joomine. Kuid siiski väidavad mõned arstid ja patsiendid, et aknet võivad põhjustada või raskendada teatud toidud või toiduallergiad.

Kuidas toidulisandid aidata võivad?

Paljusid inimesi aitab kõikide tabelis soovitatud toidulisandite proovimine ning neid võib ohutult omavahel kombineerida. Sageli võtab tulemuste märkamine aega kolm kuni neli nädalat või isegi kauem. Kõiki toidulisandeid võib kasutada pikaajaliselt.

Vitamiin B6 võib aidata akne puhul, mille muudavad raskemaks menstruaaltsüklid või menopaus. Vitamiin C, vitamiin E ja seleen soodustavad tervet immuunsüsteemi, hoides aknet põhjustavaid baktereid kontrolli all. Manustades tsinki mõne või kõikide nende vitamiinidega, parandab see immuunsüsteemi funktsioone, vähendab põletikke ning soodustab terveid hormoonitasemeid. Tsingi pikaajaline kasutamine takistab vase imendumist, seega tuleks seda manustada koos vase mineraaliga. Tsingi manustamisest koos oluliste oomega-3-rasvhapetega võib samuti abi olla. Oomega-6-rasvhapped, mida leidub margariinis, taimeõlis ja paljudes töödeldud toitudes, kalduvad domineerima tänapäeva moodsas toiduvalikus ning oomega-3 ja oomega-6-rasvhapete õige tasakaal aitab põletikku vähendada.

Kui punnid kaduma hakkavad, võib kasutada kuningakepiõli. Seda ei tohiks aga kasutada akuutsete põletike korral.

Kõiki eelmainitud toidulisandeid võib kasutada pikaajaliselt ning ka koos tavaravimitega.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
Vitamiin B6 50 mg igal hommikul Pikaajaline sellises koguses vitamiin B6 manustamine võib põhjustada kerget kipitust ja tuimust
C-vitamiin 500 mg kaks korda päevas Kõhulahtisuse ilmnemisel vähendada annust
E-vitamiin 400 IU üks kord päevas Antikoagulantide tarbimisel konsulteerige arstiga
Seleen 200 IU üks kord päevas Seleen L-metioniini kujul
Tsink 15 mg kaks korda päevas 30 mg või enama tsingi manustamisel tarbida koos 2 mg vasega
Kuningakepiõli 1000 mg kaks korda päevas Ärge kasutage akuutsete põletike korral. Kasulik tihti just siis, kui vistrikud kaduma hakkavad

Hiljutised leiud

Raviarstide hindamise tulemusena ilmnes ühe uuringu käigus, et akne patsientidel, kes said 30 mg tsinki päevas kahe kuu jooksul, oli klaarim jume kui platseebot saanud kontrollgrupis olevatel patsientidel. Ühes teises uuringus ilmnesid tsingil sellised omadused, mis võrdusid antibiootikumi tetratsükliini omadustega. Kuid vähesed dermatoloogid on tsingi toidulisandid omaks võtnud, kuivõrd teised uuringud ei ole suutnud selle mineraali kasulikkust akne puhul tõestada.

Faktid ja nõuanded

Looduslike toidulisanditega akne vastu võitlemine võib olla hea valik lapse saamise eas olevatele naistele, kellest enamik ei saa tugevat retseptiravimit isotretinoiini (vitamiini A derivaat) kasutada, kuna see võib lapsel sünnidefekte põhjustada.
Vastavalt Austraalias läbi viidud uuringule, on õrnade aknepunnide kuivatamiseks teepuuõli 5% lahus sama efektiivne, kuid õrnem, kui 5% bensoüülperoksiid . Suuremad annused, mis sisaldavad kuni 15 % teepuuõli, võivad aidata tõsisemate aknejuhtude puhul.

Mida võite veel teha?

  • Peske end iga päev, kasutades selleks tavalist seepi ja vett.
  • Sööge tasakaalustatud toitu; vältige toite, mis võivad teie hinnangul aknet põhjustada.
  • Valige kosmeetika, millel on silt „komedoonivaba“ või „õlivaba“.
  • Ärge pigistage punne; see suurendab põletikuohtu ja võib arme tekitada.

Minge arsti juurde kui:

  • akne ei reageeri kodusele ravile kolme kuu jooksul
  • ilmneb tõsine akne, ilmuvad vedelikuga täidetud punnid, punane või lillakas põletik, tsüstid või tugevad punnid naha alla
  • nahk on pidevalt punane ja õhetav, isegi siis, kui punne tegelikult ei teki.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements