Tagasi

Hormonaalne tasakaal ja terve välimusega nahk kuningakepiõliga

Categories

Kunigakepp on Põhja-Ameerikast pärit helekollaste õitega taim. Nii taime kui ka tema juurt on pikka aega kasutatud meditsiinilistel eesmärkidel – verevalumite ja hemorroidide raviks, kõhuvalude ning kähedate kurkude vastu – kuid tema seemnete õli, mis sisaldab gamma-linoneelhapet (gamma-linolenic acid – GLA), on üpriski hiljutine. GLA on vajalik rasvhape, mida organism muundab hormoonide sarnasteks ühenditeks ehk prostaglandiinideks (PG1). Viimaseid on tarvis mitmeteks organismi funktsioonideks.

Kuigi keha suudab GLA-d toote ka teist tüüpi rasvadest, pole ühtegi toitu, milles oleks märkimisväärses koguses GLA-d. Kuningakepiõli pakub kontsentreeritud allikat: 7 – 10% tema rasvhapetest on GLA vormis. Kuid GLA-ks on ka teisi allikaid: nii kurgirohuõli kui musta sõstra seemne õli sisaldavad rohkem GLA-d kui kuningakepiõli, kuid neis on ka rohkem teisi rasvhappeid, mis võivad GLA imendumist takistada. Enamik uuringuid, mis on GLA toimet uurinud, on põhinenud just kuningakepiõlil. Kuid kurgirohuõli on väga hea asendus kuningakepiõlile.

Mida see teeb?

Keha toodab erinevat tüüpi prostaglandiine – mõned soodustavad põletikku, teised kontrollivad seda. Kuningakepiõlis sisalduv gamma-linoneelhape muundatakse otse oluliseks põletikuvastaseks prostaglandiiniks ning see suurema osa antud toidulisandi ravitoimest. Lisaks on GLA veel oluline raku membraanide komponent.

Ennetamine: kuningakepiõlis sisalduv gamma-linoneelhape näib pärssivat diabeetilise neuropaatia arengut – närvikahjustust, mis on diabeedi tavaline komplikatsioon. Kerge haigusseisundiga inimeste uuringus vähendas üheaastane ravi kuningakepiõliga tuimust ja kipitust, sensatsiooni kadu ja muid häirega kaasnevaid sümptomeid paremini kui platseebo, mis viitab sellele, et kuningakepp võib olla efektiivne neuropaatia ümberpööramisel.

Täiendavad eelised:

Üks põhilisi terviseseisundeid, mida kuningakepiõliga ravitakse, on ekseem. Tegemist on allergilise nahaseisundiga, mis võib tekkida, kui organismil on probleeme toidust pärit rasvade muundamisega GLA-ks. Mõned uuringud ekseemiga inimestega on näidanud, et kuningakepiõli tarvitamine 3-4 kuu jooksul võib leevendada sügelust ja vähendada vajadust paiksete steroidkreemide ja ebameeldivate kõrvaltoimetega ravimite järele.
Mõned uuringud on näidanud, et kuningakepp võib olla efektiivne ka menstruaalsete häiretega, nt premenstruaalse sündroomi, menstruaalkrampide ja endometrioosiga, võitlemisel. Eriti blokeerib õli menstruatsioonikrampe põhjustavaid prostaglandiine ning tundub, et ta vähendab ka rindade tundlikkust, mida paljud naised enne menstruatsioonitsükli algust kogevad.
Reumatoid artriidile on iseloomulik valu ja paistetus liigestes ning uuringud on näidanud, et need sümptomid paranevad kuningakepiõli või teisi GLA-d sisaldavaid toidulisandeid kasutades. Samuti võib ta positiivselt mõjuda akne, lihaspinge ja rosaatsea vastu.

Kuidas tarvitada?

Doseerimine: soovitatav raviannus kuningakepiõli on üldjuhul 1000 mg kolm korda päevas. See tagab 240 mg GLA-d päevas. Kuningakepiõli ja kurgirohuõli võib määrida ka sõrmedele, et leevendada Raynaud´i sündroomi sümptomeid.

Et suurendada imendumist, tuleks kuningakepiõli manustada koos toiduga.

Ettevaatust! Inimesed, kellel on esinenud epilepsiat, peaksid enne tarvitamist konsulteerima enda arstiga. Mõnede raportide kohaselt võivad suured annused hoo esile kutsuda.

Artiklis mainitud tooted