Tagasi

Kuidas tugevdada immuunsüsteemi?

Categories

Üldtuntud tõeks peetakse ütlust, et inimene on see, mida ta sööb.

Samuti saab öelda, et inimene on see, mida ta teeb. Seepärast on väga oluline, et mitmekülgset ning õiget toitumist toetaks liikuv ning sportlik eluviis. Kui jälgid neid kaht põhimõtet, tugevdad enda immuunsüsteemi ning suudad mitmeid haigusi trotsida. Pea silmas järgmisi näpunäiteid:

  • Tee regulaarselt trenni
  • Tarbi alkoholi, kofeiini ning suhkrut mõõdukalt
  • Söö piisavalt puu- ning juurvilju
  • Joo piisavalt vett (umbes 1,5 l päevas)
  • Ära jäta söögikordi vahele.  

Otsi abi vitamiinidest

On oluline meeles pidada, et vaatamata tervislikule toitumisele, ei pruugi organism saada piisavas koguses kõiki vajalikke vitamiine ning mineraale – selle peamiseks põhjuseks on asjaolu, et toiduainete töötlemise käigus väheneb nende hulk ning kvaliteet. Sellisel juhul võib abi otsida multivitamiini kompleksidest. Piisav vitamiinide ning mineraalide tase organismis on vajalik meie immuunsüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks. Nõrk immuunsüsteem tähendab suuremat riski nakatuda mõne haigustekitajaga. Immuunsüsteemi seisukohalt on eriti olulised kolm järgnevat:

Parimateks C-vitamiini allikateks on marjad, puu- ja köögiviljad, nt mustsõstrad, astelpaju, kiivi, paprika, tsitruselised, kaalikas ja kartul.

Parimateks D-vitamiini allikateks on rasvane kala, munad, või ja maks.

Parimateks tsingi allikateks on mereannid, liha, täisteratooted, munad, kaunviljad, maks, seemned ja idud.

Supermineraal tsink

Kuigi seniajani ei ole gripi vastu ravi leitud, vähendab „The Open Respiratory Medicine Journal“ andmetel tsingi tarvitamine ärritavate sümptomite (nohu, köha) kestust kuni 42%.

Tsingil on väga mitmeid ülesandeid alates normaalse kasvu toetamisest kuni immuunsüsteemi tugevdamiseni.

Tsingi defitsiit võib organismi muuta haigustele rohkem vastuvõtlikumaks. Arengumaades, kus inimeste toidusedel on küllalt kasin ning vitamiinide ning mineraalide puudujääk on väga tõenäoline, aitab tsingi manustamine lastele vähendada riski haigestuda grippi, seedetrakti nakkustesse ning kopsupõletikku.

Igal väitel on alati nii toetajaid aga kui ka vastaseid. Selgitamaks, kas väidetel, et tsink aitab lühendada gripi sümptomite kestust on tõepõhi all, viisid Soome teadlased Terviseministeeriumi palvel läbi uuringu, milles võrreldi erinevatest allikatest saadud infot.

Ülevaade tehti kolmeteistkümnest erinevast uuringust:

  • Viies uuringus said katsealused vähem kui 75 mg tsinki päevas
  • Kaheksas uuringus said katsealused rohkem kui 75 mg tsinki päevas.

Ükski uuring esimesest viiest, ei näidanud gripisümptomite kestuse vähenemist. Samas oli selgelt näha, et kaheksast uuringust seitsme puhul, vähenes sümptomite kestus märgatavalt. Leiti, et tsink on kõige efektiivsem atsetaadi vormis, vähendades sümptomite kestust kuni 42%. Teistes vormides olev tsink vähendas sümptomite kestust kuni 20%.

Mõningad elustiilisoovitused

Maga piisavalt – liiga lühike uni võib põhjustada immuunkaitse vähenemist. Püüa jälgida, et saaksid magada vähemalt kaheksa tundi. Kui sa ei ole öö jooksul saanud korralikult magada, tukasta võimalusel 15-30 minutit lõuna ajal. Kui sul on raskusi uinumisega või ärkad öö jooksul korduvalt üles, otsi abi uinumist soodustavatest toidulisanditest nagu näiteks melatoniin.

Hoolitse selle eest, et sinu mikrofloora oleks mitmekülgne

Mitmekesine soole mikrofloora aitab vältida haigustekitajate kinnitumist ning kasvamist soolestikus, tulemuseks on vähenenud haigestumise risk. Kasulike baktereid saad jogurtitest ning toidulisanditest, mis sisaldavad baktereid nagu Lactobacillus fermentum, Lactobacillus acidophilus või Bifidobacterium´it.

Linda Knittel, MA „Pump Up Your Immune System“

Copyright © 2013 Aisle7. All rights reserved. Aisle7.com

Kimberly Beauchamp, ND “Get Over Your Cold Faster”

Copyright © 2013 Aisle7. All rights reserved. Aisle7.com