Tagasi

Q10 aitab tugevdada südame tervist

Categories

Koensüüm Q10 on keha poolt toodetav naturaalne aine, mis kuulub kinoonide perekonda. Kui teadlased selle esimest korda isoleerisid, kutsuti seda ubikinooniks, sest seda leidus looduses igal pool. Koensüüm Q10 leidub kõikides elusolendites ning ka paljudes toitainetes, näiteks pähklites ja õlides. Viimase kümne aasta jooksul on koensüüm Q10-st saanud üks populaarseimaid toidulisandeid üle terve maailma. Seda tarvitatakse nii üleüldise tervise säilitamiseks kui ka südame haiguste raviks ning mitmete muude raskete seisundite raviks. Paljud arvavad, et koensüüm Q10 peaks nimetama hoopis vitamiin Q10, sest mängib niivõrd tähtsat rolli keha normaalse funktsionaalsuse säilitamisel.

Eriti rohkesti leidub seda energiatundlikes südamerakkudes, kus Q10 aitab sellel elundil iga päev üle 100 000 korra lüüa.

Mida Q10 teeb?

Koensüüm Q10 on metabolismi katalüsaator – keemiliste reaktsioonide ahel, mille käigus toit muudetakse energiapakettideks, mida keha saab kasutada. Toimides koos ensüümidega (selles ka nimetus koensüüm), kiirendab ühend ainevahetusprotsessi, pakkudes energiat, mida rakud vajavad toidu seedimiseks, haavade paranemiseks, lihaste tervena hoidmiseks ja lugematute teiste keha funktsioonide täitmiseks. Toitainel on oluline roll energia tootmisel, seega pole eriti üllatav, et Q10 leidub igas keha rakus. Eriti rohkesti leidub seda energiatundlikes südamerakkudes, kus ta aitab sellel elundil iga päev üle 100 000 korra lüüa. Lisaks on koensüüm ka antioksüdant aidates neutraliseerida rakke kahjustavaid molekule ehk vabu radikaale.

Koensüüm Q10 võib mängida rolli vähi ja infarkti ennetamisel. Seda kasutatakse ka energia suurendamise eesmärgil ning vananemisvastase toidulisandina. Vanuse kasvades ühendi tasemed meie organismis vähenevad, seega mõned arstid soovitavad alates umbes 40. eluaastast lisada see enda igapäevaste toidulisandite hulka.

Peamised kasutegurid

Koensüüm Q10 on südamehaiguste ennetamise võimaliku ravina tekitanud palju põnevust. Mõnes uuringus paranesid halvasti funktsioneeriva südamega patsiendid väga tublisti pärast lisandi lisamist tavapärastele ravimitele ja ravimeetoditele. Teised uuringud on näidanud, et kardiovaskulaarsete haigustega inimestel on Q10 tase südames väga madal. Edasised uuringud viitavad sellele, et koensüüm Q10 võib kaitsta vere trombide eest, vähendada vererõhku, vähenda ebaregulaarseeid südamelööke, ravida mitraalklapi prolapsi, vähendada Raynaud’i haiguse (kehv vereringe jäsemetes) sümptomeid ja leevendada valu rinnus (stenokardia). Koensüüm Q10 on mõeldud tavapärase meditsiinilise ravi täienduseks, mitte selle asendamiseks. Ärge võtke seda toitainet südameravimite või teiste retseptiravimite asemel.

Itaalias viidi läbi uuring 2500 südamepuudulikkusega patsiendiga. Peale seda, kui nende tavapärasele ravile lisati päevas 100 mg koensüüm Q10, näitas 80% patsientidest paranemist. Nende nahavärv muutus paremaks, neil oli vähem paistetust / turseid hüppeliigese piirkonnas ning ka nende uni muutus paremaks peale 90 päevast Q10 tarvitamist.

Täiendavad kasutegurid

On leitud ka, et koensüüm Q10 aitab kiiremini paraneda ja vähendada valu ja verejooksu igemehaigusega inimestel ning kiirendada taastumist pärast suuõõneoperatsiooni.

Mõningad praktikud usuvad, et Q10 aitab diabeetikutel stabiliseerida veresuhkru taset, et see aitab aeglustada vananemist, leevendab mitmeid allergiaid, tugevdab immuunsüsteemi, aitab kaasa kaalu langetamisele ning aitab võidelda kroonilise väsimuse sündroomiga. Kuid selleks, et saaks kindlalt väita, et Q10 aitab eelmainitud asjade puhul, on vaja rohkem uuringuid.

Tarvitamise juhised

Tavaline doos on 50 mg kaks korda päevas. Kõrgem annus – 100 mg kaks korda päevas, võib olla kasulik südame haiguste või vereringe häirete puhul.

Toidulisandit tuleks võtta hommikul ja õhtul, ideaalis koos toiduga, et suurendada imendumist. Koensüüm Q10-t tuleks võtta pikema perioodi vältel – tulemuste märkamiseks võib kuluda suisa kaheksa nädalat.

Allikas: Guide to Natural Healthcare

Artiklis mainitud tooted