Tagasi

Millele tuleks linaseemneõli tarvitamisel tähelepanu pöörata

Categories

Linaseemneõli saadakse lina taime seemnetest. Selles sisaldub ligikaudu 50-60% oomega-3-rasvhappeid alfa-linoleenhappe (ALA) kujul ning seda on rohkem kui kalaõlis!

Linaseemneõli on saadaval kas vedelate või pehmjate geeljate kapslitena. Nagu teised õlid, võib ka linaseemneõli rikneda kui seda ei hoita külmkapis. Linaseemneõli vajab spetsiaalset pakendamist, sest see on kergesti hävitatav nii kuumuse, valguse kui ka hapniku poolt. Parima kvaliteediga linaseemneõli saamiseks kasutatakse värskelt pressitud linaseemneid, mis on pudeldatud tumedatesse pakenditesse ja protsessitud madalatel kuumustel kaitstuna valguse, liigse kuumuse ja hapniku eest.

Linaseemneõli tuleks osta usaldusväärsete ja hea mainega tootjate käest, kes sertifitseerivad, et nende tooted on raskemetallide (nagu tina) vabad.

Linaseemneõli tarvitamine

Linaseemneõli koguste võtmine on sõltuvuses sellest kui palju rasvhappeid leidub Sinu toidus ning põhjustest, miks tarbid linaseemneõli.

Kui soovid anda linaseemneõli alla 18-aastasele lapsele, tuleks alati enne konsulteerida arstiga.

Täiskasvanute puhul ei ole kindlat soovituslikku kogust. Vajalik kogus sõltub mitmest tegurist ning selle peaks määrama konsulteerides arsti või apteekriga.

Linaseemneõli tuleks võtta 1-2 spl või 1-2 kapslit päevas. Linaseemneõli leidub enamasti vedelal kujul, mis sisaldab 7 g ALA 15 ml (1 spl) kohta ning see sisaldab ligikaudu 130 kalorit.

Ettevaatusabinõud

Linaseemneõli tarbimine võib vähendada organismi võimet tagada suukaudsete ravimite või teiste toitainete imendumise kui neid koos tarvitada. Soovituslik on mitte võtta linaseemneõli koos ravimite või teiste vitamiinide / toidulisanditega.

Diabeedi või skisofreenia ravimeid tarvitavatel inimestel võib esineda tõrge muutmaks ALA-t EPA-ks ( eikosapentaeenhape) või DHA-ks (dokosaheksaeenhape). Need inimesed peaksid oma toidulauale lisama rohkem kala.

Ravimite ja oomega-3-rasvahepete koostoimed

Järgnevate ravimite võtmise ajal ei tohiks kasutada linaseemneõli või teisi oomega-3-rasvhappeid enne arstiga konsulteerimata:

  • Verd vedeldavad ravimid (antikoagulandid) – oomega-3-rasvhapped võivad tugevdada ravimite mõju.
  • Veresuhkru taset alandavad ravimid – oomega-3-rasvhapete toidulisandid võivad kasvatada taastuvaid veresuhkru tasemeid, mis võib tõsta vajadust ravimite järele.
  • Tsüklosporiin – oomega-3-rasvhapped võivad vähendada toksilisi kõrvalmõjusid nagu kõrge vererõhk ja neeru kahjustused.
  • Etretinaat ja akuutsed steroidid – oomega-3-rasvhapped võivad parandada psoriaasi sümptomeid.
  • Kolesterooli taset alandavad ravimid – oomega-3-rasvhapete tarvitamine võib aidata kaasa statiinide toimele.
  • Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid – loomade peal läbiviidud testid tuvastasid, et oomega-3-rasvhapped vähendasid haavandite tekkimise riski. Siiski on vaja täiendavaid uuringuid.

Enne linaseemneõli tarvitamist soovitame alati konsulteerida arsti või apteekriga.

Artiklis mainitud tooted