Tagasi

Kõikvõimas kurkum!

Categories

Kurkum (Curcuma longa) on India ja Kagu-Aasia päritoluga kollase värvusega risoom. Traditsiooniliselt on kurkumit kasutatud nii vürtsi kui ka värvainena ning juba sadu aastaid ka ayurveda meditsiinis. Seda on tavapäraselt kasutatud paistetuse, haavade paranemise ja seedeprobleemide korral.

Immuunsüsteemi tugevdav

Immuunsus on keha loomulik kaitse bakterite ja viiruste poolt põhjustatud haiguste vastu. Tugev immuunsüsteem tõstab organismi kaitsevõimet ning võib märkimisväärselt vähendada haigestumise tõenäosust. Erinevad uuringud on näidanud, et kurkumiin, mis on kurkumis leiduv aktiivne toimeaine, töötab antioksüdandina ning aitab organismil võidelda vabade radikaalidega. Vabad radikaalid on keemilised ühendid, mis esinevad meie kehas loomulikult, kuid nende hulka suurendavad oluliselt kokkupuude linna- ja muu saastega, ebatervislik toitumine, suitsetamine, alkoholi tarbimine, infektsioonid ja ravimid, mis omakorda viib haiguste tekkeni. Lisaks on kurkumiin ka põletikuvastane ning see teeb temast suurepärase immuunsuse tugevdaja.

Põletikuvastased mõjud

Esimesed põletikuvastased mõjud avastati 1970ndatel aastatel. Täheldati selliste põletikuliste ühendite nagu lipokügenaas, tuumafaktor kappa B (NF-kB), lämmastikoksiid,tsüklooksügenaas-2 (COX-2), tuumori nekroosi faktor (TNF), prostaglandiin 2 (PGE2) ja interleukiin-1 (IL-1) vähenemist.

Mõjud liigestele

Esimesed kurkumi positiivsed mõjud liigestele avastati 1980. aastatel. 2006. aastal Arizone ülikoolis läbi viidud uuring näitas, et kurkumi ekstrakt piiras liigese põletikku.

Mõjud seedesüsteemile

2004. aastal Reading’i ülikoolis läbi viidud uuring näitas kurkumi positiivset mõju ärritunud soole sündroomiga kaasnevate seedeprobleemide, nagu valu ja ebamugavustunne, korral. Hiinas läbi viidud uuring leidis, et kurkumi kasutamine haavandilise koliidi puhul muutis haavandid väiksemaks ja rohkem pindmisteks.

Teised mõjud

Uuringud on leidnud, et kurkumil on ka antioksüdantsed omadused kuna ta toimib koos glutatiooniga ning tal on positiivne toime nii superoksiidi dismutaasile kui ka glutatiooni peroksidaasile. Uuringud on leidnud, et kurkum piirab lipiidide peroksüdatsiooni ning alandab kolesterooli, fosfolipiidide ja triglütseriidide taset. Ühes uuringus on leitud ka, et kurkumiin piirab trombotsüütide agregatsiooni parandades vereringet ja südame tervist. Mõned uuringud leidnud kurkumi positiivse mõju maksale vähendades väliste toksiinide poolt tekitatud kahjustusi.

Allikas: Lamberts Healthcare Ltd. Internal webpage

Artiklis mainitud tooted