Kurguvalu

Stress ja väsimus, kuid ka külmetushaigused ja gripp võivad meid kurguvalu suhtes vastuvõtlikuks muuta. Õnneks on see vaevus hõlpsasti alistatav looduslike vahenditega, mis ainult ei leevenda valu ja ebamugavust, vaid võivad ka vähendada põletikku kurgus.

Mis see on

Kähe kurk ei ole ise otseselt haigus, vaid on haiguse üheks sümptomiks. Põletustunne, mis algab suu tagaosast ja ulatub kõri keskele, on tavaliselt põhjustatud põletikust. Kui kurk on infektsioonis või muul viisil ärritatud, on keha reaktsiooniks sinna rohkema vere saatmine. Veri kannab valgeliblesid ning teisi aineid põletikuga võitlemiseks ning just need ained, millega infektsiooni vastu võideldakse, põhjustavadki kurgu paistetust, punetust ning valu.

Sümptomid:

 • Punetus, valu või põletustunne kurgus; mõnikord ka valu kõrvades.
 • Raskused neelamisega.
 • Tükisarnane tunne kurgus.
 • Kähedus.
 • Paistes lümfisõlmed lõua all.

Mis seda põhjustab

Allergiad, bakteriaalsed või viiruslikud infektsioonid ning keskkonnast tingitud ärritajad nagu tolm, kuiv õhk ja suits on käheda kurgu peamisteks põhjustajateks. Allergiast või viirusinfektsioonist tingitud kurguvalu on tavaliselt postnasaalse tilkumise ehk ninaneelunohu – ninast või ninakõrvalkoobastest liigse lima äravool mööda kurku – tulemus. Viirused, mis põhjustavad külmetushaigusi, ründavad otse ka kurgu kudesid. Viiruslik kurguvalu areneb tavaliselt aeglaselt mitme päeva jooksul. See kestab kauem, kuid on leebem kui baketriaalne infektsioon, mis tavaliselt ilmub äkki – mõnikord suisa mõne tunni jooksul – ja põhjustab väga tugevat kurguvalu, raskusi neelamisega ning palaviku.

Kuidas toidulisandid aidata saavad

Allpool soovitatud abinõud on mõeldud immuunsüsteemi tugevdamiseks, põletikulise kurgukoe ning valu leevendamiseks. Kui pole muud moodi märgitud, siis tuleks neid koos tarvitada seni kuni sümptomid kestavad. Neid toidulisandeid võib kombineerida koos allergia või külmetuse vastu mõeldud käsimüügi- või retseptiravimitega, või tarvitada isegi koos antibiootikumidega.

C-vitamiin aitab kehal võidelda ülemiste hingamisteede infektsioonidega, mis on tihti kurguvalu põhjustajateks. Tegemist on naturaalse antihistamiiniga, mis võib ka vähendada põletikuliste ühendite tootmist allergikute kehas. Punasel päevakübaral ja küüslaugul on viirusevastased ja antibakteriaalsed omadused ning neid on soovitav võtta kohe, kui ilmnevad esimesed kurgu ärrituse sümptomid.

Külmetushaiguse puhul tasub proovida tsingi imemispastille, mis aitavad kurguvalu ära hoida; uuringud on näidanud, et nad võivad lühendada ka haiguse kestust.

Toidulisandite soovitused

AnnusSoovitused
C-vitamiin500 mg 2 korda päevaskõhulahtisuse tekkimisel vähedada doosi
Punane päevakübar200 mg ekstrakti 4 korda päevasstandardiseeritud sisaldamaks vähemalt 3,5% ehhinakosiide
Küüslauk400-600 mg kuivatatud kontsentraati 4 korda päevas koos toidugaiga tablett peaks sisaldama 400 mcg allitsiini
Tsink1 loseng iga 3-4 tunni tagantmitte tarvitada üle 5 päeva

Faktid ja nõuanded

Sinu arst ei tohiks kurguvalu puhul antibiootikume kirjutada, välja arvatud juhul kui on kinnitatud, et kurguvalu on seotud bakteriaalse infektsiooniga. Kui Sa siiski pead antibiootikume võtma, siis tuleks tarvitada ka probiootikume, sest antibiootikumid võivad hävitada “sõbralikud” bakterid, mis aitavad Sinu seedesüsteemil korrapäraselt toimida.

Mida saate veel teha

 • Kasutage õhuniisutajat.
 • Ärge suitsetage ning hoidke eemale suitsustest ruumidest.
 • Jooge 8 või rohkem tassi vedelikku päevas. Soojad vedelikud, nagu supp või tee, võivad olla eriti kasulikud.

Minge kindlasti arsti juurde, kui:

 • Kurguvalu on väga tugev ning tuleb äkitselt – tegemist võib olla bakteriaalse infektsiooniga.
 • Kui on palavik 38C või üle selle ning ühtegi külmetushaiguse sümptomit pole.
 • Kui on suured raskused neelamisega.
 • Kui ilmneb lööve.
 • Kui kerge kurguvalu püsib kauem kui nädala.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements

Tule punti!

Kaotada pole Sul midagi, aga võita on:

 • kuuled esimesena sooduskampaaniatest;

 • saad personaalseid pakkumisi ja soodustusi, mida mujal ei avaldata;

 • jagame spetsialistide nõuanded toidulisandite valikul ja tarvitamisel;

 • ja palju, palju muud.

Smaily Newsletter