Tagasi

Depressioon

Categories

Depressioon on enamat kui lihtsalt halb tuju – tegemist on masendava haigusega, mis mõjutab inimese elu psüühiliselt, vaimselt ja emotsionaalselt. See ei mõjuta ainult enesehinnangut, vaid muudab ka tavalised igapäevatoimetused raskelt teostatavaks. Depressioonil on erinevaid vorme, alates kergest, pikaajalisest melanhooliast (mida tuntakse masenduse nime all) kuni vahelduvate vaimustuse ja lootusetuse tunneteni (bipolaarne või maniakaalne depressioon) ning kõige tõsisem vorm on rusutus. Rusutus põhjustab täielikku võimetust funktsioneerida ning võib inimese viia ka enesetapu mõteteni.

Sümptomid

 • Pidev kurbuse või “tühjuse” tunne.
 • Naudingu kaotus igapäevaste tegevuste puhul, sealhulgas ka seksi suhtes.
 • Unehäired, energia vähenemine, väsimus.
 • Vähene või suurenenud isu, kaalukaotus või kaalus juurdevõtmine.
 • Süütunne, väärtusetuse või abituse tunded.
 • Kontsentreerumisraskused, ärrituvus, liigne nutmine.
 • Kroonilised valud.
 • Surma või enesetapu mõtted.

Mis seda põhjustab?

Depressioonil ei ole ühte kindlat põhjust, kuigi teadlased usuvad, et haigust põhjustab aju neurotransmitterite – keemiliste sõnumitoojate, mis saadavad signaale ühest närvikoest teise – tasemete tasakaalutus. Depressiivse seisundi võib vallandada lähedase surm, lahutus, eluohtlik haigus, töökaotus või mõni muu tõsine raskus. Toiduallergiad ja toitainete puudulikkus, reaktsioon ravimile (nagu beetablokaatorid), stress, alkoholi liigtarvitamine või suitsetamine võivad samuti depressiooni tekkimisele kaasa aidata. Vihaga mitte toime tulemine, süütunne ja teised emotsioonid võivad samuti depressiooniga seonduda. Depressioon on iseloomulik hooajalisele tundehäirele – seisund, mis mõjutab tuhandeid inimesi, kui päevavalguse tunnid aasta lõpus lühenevad. Vähene päevavalgus põhjustab kurbust, väsimust ja unitõbe ning selle all kannatajad muutuvad sotsiaalsest elust tagasitõmbunuks, nii kauaks kuni päevavalguse tunde jälle rohkem on.

Kuidas toidulisandid aidata võivad?

Hiljutised uuringud on sümptomite kontrollimiseks avastanud toidulisandite ja retseptiravimite koosluse.

Antidepressantide manustajaid aitavad tihti ka vitamiinid ja mineraalid. Ravimtaimi või 5-HTP-d (5- hüdroksütrüptofaani) – kuid mitte neid koos – võib lisada, kuid neid ei tohi tarbida koos ravimitega ilma arsti nõusolekuta. Ärge lõpetage retseptiravimite tarbimist enne arstiga konsulteerimist.

B-vitamiinide ja C-vitamiini madalat taset võib seostada depressiooniga. Need mängivad rolli neurotransmitterite tootmisel ajus ning võivad suurendada antidepressantide efektiivsust. Kaltsium ja magneesium rahustavad närve ning võivad olla abiks eriti just siis, kui depressioon segab magamist. Melissi või rosmariini teed või tinktuurid leevendavad samuti pinget; kurnatuse puhul on kaeraekstrakt eriti kasulik närvitoonik.

5-HTP on aminohappe trüptofaani vorm, mis suurendab serotoniini taset ajus ning parandab tuju. Kalaõlid võivad ka depressiooni ravimise puhul aidata.

Toidulisandite soovitused

Annus Soovitused
B-vitamiinide kompleks 1 tablett päevas koos toiduga

Hiljutised leiud

Ligikaudu 30% inimestest ei mõju antidepressandid. Hiljutine uuring soovitab lisada foolhapet. Pärast kaheksa nädalast Prozac´i tarbimist märkasid üksnes 65% madala foolhappe tasemega osalejatest paranemist. Sarnaselt 80%-le neist, kellel oli normaalne foolhappe tase, mõjus ravim positiivselt.

Saksamaal läbi viidud 24 uuringu analüüsi käigus seoses St. John´s Wort ekstrakti kasutamisega leiti, et 50-80% depressiooniga  patsientidest paranesid pärast ekstrakti kasutamist – määr, mis on sarnane tavaliste antidepressantide kasutamisel.

Faktid & nõuanded

Depressiooni võib kergendada kalkuni, lõhe ja piimatoodete söömine, kuna nad sisaldavad aminohapet trüptofaani. Madal trüptofaani tase vähendab neurotransmitter serotoniini tootmist ajus, mis aga reguleerib tuju. Naised võivad olla eriti vastuvõtlikud trüptofaani madalale tasemele.
Naistel, kellel on depressioon, võivad olla poorsed luud, kuna tasakaalutust ajukemikaalides võib seostada luutiheduse vähenemisega. Osteoporoosi suurenenud riski võib vähendada manustades 10 µg D-vitamiini koos kaltsiumi ja magneesiumiga päevas.

Mida saate veel teha?

 • Treenige regulaarselt. See võib olla parim looduslik antidepressant.
 • Vältige tubakat, üleliigset kofeiini ja alkoholi.
 • Otsige abi. Paljud tänapäeva ravitehnikad võivad depressiivse käitumise tsüklist välja aidata.

Pöörduge kindlasti arsti juurde, kui:

 • Teil või teie tuttaval ilmnevad silmnähtavad sümptomid vähemalt kahe nädala jooksul.
 • Teil või teie tuttaval on enesetapu mõtted – otsige koheselt erakorralist abi.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Guide to Natural Healthcare

Artiklis mainitud tooted