Tagasi

Ärritunud soole sündroomi seos madala D-vitamiiniga

Categories

Uue uurimuse kohaselt, mis avaldati ajakirjas BMJ Open Gastroenterlogy, on paljudel soole ärritussündroomiga (Irritable bowel syndrome – IBS) inimestel D-vitamiini puudus.

Pole tähtis, mida teed, peaasi, et teed midagi (jalutad, sörgid, ujud, sõidad rattaga jne).

Ärritunud soole sündroom on krooniline ja kurnav seedekulgla funktsionaalne häire, mis mõjutab umbes 9-23% inimestest üle maailma ning mehi ja naisi igas vanusegrupis. Miks ja kuidas haigus areneb, on selgusetu, kuid on teada, et nii stress, ärevus kui ka toitumuslikud faktorid halvendavad sümptomeid. Põhisümptomiks on alakõhuvalu, millele kaasneb muutunud sooletegvus: kõhulahtisus või kõhukinnisus, gaasid, puhitus, pakiline vajadus kasutada tualetti, valge või kollane lima väljaheites. Otsest ravi haigusele ei ole, kuid on mitmeid leevendavaid tegureid:

Piparmündi toime

Lenduvad õlid, mis annavad piparmündile distinktiivse lõhna, sisaldavad spasmolüütilisi ja antibakteriaalseid omadusi, mis võivad olla kasulikud soole ärritussündroomi (IBS) põdevate inimeste jaoks. Ajalooliselt on seda kasutatud koolikute, seedehäirete ja kõhupuhituse raviks. Piparmünt võib süvendada kõrvetisi, kuid enamuste jaoks on enteerilise kattega piparmündi vorm turvaline.

Ole füüsiliselt aktiivne

Paljud soole ärritussündroomiga inimesed hoiduvad füüsilisest aktiivsusest, kuna nad ei tunne end hästi. Uuringud on aga vihjanud vastupidisele: treeningutest hoidumise asemel hoidu sümptomitest treeningu abil. Kui Sa ei ole harjunud treeningkoormusega, siis enne füüsilise aktiivsuse tõstmist konsulteeri arstiga ning alusta kindlasti kergema koormusega (näiteks 20 minutiline jalutuskäik päevas). Kui põed domineeriva kõhulahtisusega soole ärritussündroomi ning kardad viibida tualetist kaugel, siis treeni end avaliku tualeti lähistel.

Pole tähtis, mida teed, peaasi, et teed midagi (jalutad, sörgid, ujud, sõidad rattaga jne).

82 protsendil ärritunud soole sündroomiga inimestest on D-vitamiini puudus

Sheffieldi Ülikooli molekulaar gastroenteroloogia uuringugrupi teadlased, keda juhendas dr. Bernard Corfe, uurisid D-vitamiini tasemete ja ärritunud soole sündroomi sümptomite vahelist seost, eriti just seda, mil määral mõjutab haigus nende elukvaliteeti. 51 patsiendist esines 82% ebapiisav D-vitamiini tase. D-vitamiini tase näitas patsiendi tajutavat elukvaliteeti, mida mõõdeti skaalal, kus tuli ära märkida haiguse mõju igapäevaelule. Dr. Corfe ütleb, et andmed näitavad „võimalikku uut infot haiguse kohta ning mis kõige tähtsam – uut viisi, kuidas haigusega toime tulla.“ Ta lisab: „Ärritunud soole sündroom on raskesti mõistetav haigus, mis mõjutab tugevalt haigete elukvaliteeti. Haigusele ei ole ühtegi teadaolevat põhjust ega ka otsest ravi. Hetkel peavad arstid ja haiged koos töötama ning kasutama katse-eksitus meetodit haigusega toimetulemiseks ning see kõik võib võtta aastaid ilma edu tagamata.“

D-vitamiini, ärritunud soole sündroomi, vererõhu ning südame- ja neeruhaiguste vahel on juba leitud seoseid. Teadlastel on plaanis läbi viia suurem ning otsustavam kliiniline uurimus ning teha ettepanek, et D-vitamiini taseme mõõtmine ning D-vitamiini manustamine võiks patsiente aidata.

Allikas: Aisle7.com