Tagasi

Eakate hea liikuvus D-vitamiiniga

Categories

Lisaks rollile terve luustiku tagamisel, on D-vitamiin seotud ka lihaste korrapärase funktsioneerimisega. Eakate puhul, kelle D-vitamiini tase on madal, võib esineda nõrkust, mis võib aja jooksul viia liikuvuse vähenemiseni (piiratud liikuvuse tõenäosus on 30% kõrgem inimestel, kellel on D-vitamiini puudujääk).

Journal of Gerontology poolt läbiviidud uuringu kohaselt võib vanemaealiste inimeste vähenev D-vitamiini tase muuta liikumise raskemaks. Käesoleva uuringu autorite varasema juurdluse tulemuse kohaselt ennustab madal D-vitamiini tase eakate inimeste liikumisprobleeme tulevikus. Uuringus vaadeldi, kuidas mõjutavad D-vitamiini tasemed nooremapoolsete tervete seeniorite liikuvust.

Analüüs hõlmas ligi 2100 inimest vanuses 70-79 eluaastat. Uuringu alguses olid kõik osalejad võimelised  raskusteta kõndima veerand miili ning ronima kümme astet. Osalejate D-vitamiini tase mõõdeti ning järgneva kuue aasta jooksul andsid nad informatsiooni liikuvuse tasemete kohta.

Käesoleva uuringu autorite varasema juurdluse tulemuse kohaselt ennustab madal D-vitamiini tase eakate inimeste liikumisprobleeme tulevikus.

Parem liikuvus D-vitamiiniga

Uuringu perioodil seostati madalamat D-vitamiini taset raskustega liikumisel:

  • liikuvuse piirang: kahel järjestikusel juhtumil igasugune raskus veerand miili kõndimisel või kümne astme ronimisel puhkamata, ja
  • liikumisvõimetus: kahel järjestikusel juhtumil tõsine raskus või täielik võimetus täita eelnevalt nimetatud ülesandeid.

Liikuvuse piirangu tõenäosus oli 30% kõrgem inimestel vähese D-vitamiini puudulikkusega (50-75 nmol/L), samas kui tõsise puudulikkusega (tase alla 50 nmol/L) inimeste tõenäosus oli kaks korda suurem kui neil, kelle D-vitamiini tase oli üle üle 75 nmol/L.

Kas kuulute riskigruppi?

Eakatel on suurem D-vitamiini puuduse risk kui noortel inimestel. Uurimust juhtinud Denise Houston’i kohaselt on ligikaudu 1/3 eakatel madal D-vitamiini tase. D-vitamiini on raske saada vaid toidu kaudu ning seetõttu peavad eakad, kes ei veeda palju aega väljas, tarbima D-vitamiini lisaks.

Allikas: (J Gerontol 2012; doi:10.1093/gerona/gls136)