Hariliku külmetuse ravi puuduse tõttu jätkatakse uuringuid, et leida uusi võimalusi. Journal of
Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine poolt teostatud uuring toetab varasemalt tehtud uuimuste tulemust, mille kohaselt võib punane päevakübar vähendada külmetuste arvu ja kestvust ligikaudu 25 protsenti.

Leevendav ravimtaim

Nimetatud uuringus osales 755 tervet täiskasvanut, kes võtsid igapäevaselt nelja kuu jooksul värskelt korjatud punase päevakübara alkoholiekstrakti või platseebot. Osalejad võtsid päevas 3 annust platseebot või ekstrakti (kokku 2400 mg ekstrakti), ägeda külmetuse perioodil aga 5 annust (kokku 4000 mg ekstrakti). Tulemused näitasid, et päevakübarat tarbiva grupi puhul vähenesid nii külmetuse episoodid kui ka kestvus päevades 25 protsenti. Nad kasutasid ka palaviku sümptomeid leevendavaid ravimeid. Päevakübar toimis eriti hästi pärast esimest külmetushaigust järgmise ennetamisel kui osalejad järgisid täpseid annustamise juhiseid.

Uuringu autorid järeldasid, et päevakübara ennetav kasutamine neljakuulise perioodi jooksul tagab võimaliku kaitse külmetuse vastu. 75% osalejatest kinnitasid, et nad võtaksid ravimit uuesti.

Nõuanded külmetuse vältimiseks

Uuringu autorite kohaselt on harilik külmetus arsti poole pöördumise esmane põhjus ning keskmine täiskasvanu on kuni kaks aastat oma eluajast külmetuse sümptomitega. Alljärgnevalt on toodud soovitused, mis aitavad pisikutega võidelda:

Pese käsi. The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) väitel on käte pesemine üks kõige olulisemaid viise pisikute ja haiguse eemalhoidmiseks. Käsi soovitatakse pesta enne ja pärast haige isiku eest hoolitsemist, pärast aevastamist või köhimist ning nina nuuskamist.

Vali tervislik eluviis. Ära suitseta ega joo liigselt alkoholi – mõlemad vähendavad keha vastupanuvõimet nakkusele. Toitu tervislikult, liigu piisavalt ning vii stressitase miinimumini – kõik need valikud tõstavad immuunsust.

Konsulteeri arstiga. Enne toidulisandite (nt punane päevakübar) võtmist konsulteeri arstiga, eriti juhul kui tarvitate teisi ravimeid.

Allikas: (J Evid Based Complementary Altern Med 2012, Article ID 841315, doi:10.1155/2012/841315; Centers for Disease Control and Prevention; www.cdc.gov/handwashing; accessed 11/28/2012)