KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Siia oleme kirja pannud mõned olulisemad ning tihti peamised küsimused, mis võivad esile kerkida seoses toidulisanditega.

 

Kui Sa oma küsimusele vastust ei leia ning usud, et Sinu küsimus võiks abiks olla ka teistele, siis anna meile sellest kindlasti teada, kirjutades e-posti aadressile info@lambertseesti.ee. Vastame Sinu küsimusele ning lubame, et täieneb ka KKK.

Veterinaar ja toiduamet

 

Toidulisand on toit, mis vastab kõigile järgmistele tingimustele:

— on ette nähtud tavatoidu täiendamiseks (ehk ei anna oluliselt energiat);

— on teatud ainete kontsentreeritud allikaks (nt vitamiinid, mineraaltoitaineid, kofeiin, taimede ekstraktid, rasvhapped jne);

— on ette nähtud tarbimiseks kindlate annuste või kogustena;

— turustatakse  müügipakendisse pakendatuna kindlate annustena, nagu kapslid, pastillid, tabletid, pulbrikotikesed, vedelikuampullid, tilgutuspudelid ja muu sarnane, mis on ette nähtud tarvitamiseks väikeste mõõdetud kogustena.

 

Näited toidulisanditest: suukaudsed vitamiinide ja mineraaltoitainete, oomega-3- ja oomega-6-rasvhapete, letsitiini, küüslaugupulbri jms preparaadid.

 

NB! Toidud (nt batoonid, hommikuhelbed, joogid), millele on lisatud vitamiine/mineraaltoitaineid või muid aineid (nt kofeiini), ei ole toidulisandid vaid tavatoit (nn rikastatud toit).

 

Haiguste ennetamiseks, raviks ja leevendamiseks mõeldud tooted ei ole toidulisandid vaid ravimid, mille turuletoomist puudutavates küsimustes tuleb pöörduda Ravimiameti poole. Toidulisandid ei ole ka välispidiseks kasutamiseks ettenähtud tooted (nt nahahooldustooted) ja loomade söödalisandid.

 

Loe lisa: https://www.vet.agri.ee/?op=body&id=686

Jah, võib. Otsuse toote määratluse kohta teeb Ravimiamet alati juhtumipõhiselt, võttes arvesse kõiki toote omadusi, sealhulgas koostist, farmakoloogilisi omadusi, kasutamisviisi, kasutamisulatust, tarbijate teadlikkust tootest ja ohte, mis selle kasutamisega võivad kaasneda.

Enamasti juba mujal Euroopa liikmesriigis registreeritud toidulisandid kvalifitseeruvad ka Eesti turul toidulisandite alla.

Soovitatav päevane toitainete hulk (kogus) ehk SPK (RDA- Recommended Daily Allowance) on USA Teaduste Akadeemia teadlaste poolt USA ja Kanada elanikkonna tarbeks koostatud raportid koos statistiliste standardnäitajate ja tabelitega inimeste vitamiinide ja teiste toitainete päevase vajaduse näitlikustamiseks. SPK on soovituslik ning peetakse sobilikuks keskmise, turvalise ja adekvaatse päevase toiduga saadavate vitamiinide koguste tarvis, mis sobib 97–98% näiliselt tervete meeste, naiste, tüdrukute, poiste ja muude vanusegruppide tarbeks, hoidmaks ära vitamiinipuudusest tingitud haiguslike seisundite tekkimist.

 

SPK (RDA) lühendit kasutavad organisatsioonid FAO ja WHO 2001. aastast alates toitainete, vitamiinide, mikroelementide optimaalse päevase koguse soovitusena

 

NRV-päevane võrdluskogus täiskasvanutel (Nutritional Reference Value) vähemalt 15% toitaine sisaldus,et väita aine sisaldust preparaadis

Uue tähisena on Euroopas kasutusele võetud NRV, mis tähistab % päevasest võrdluskogusest täiskasvanutel. Sisu poolest teenib NRV tähis sama eesmärki, mis juba tuntud SPK tähis.

 

Vitamiinide ja mineraalainete päevased võrdluskogused täiskasvanutele:

https://www.vet.agri.ee/static/body/files/2511.Vitamiinide_min%20NRVd_docx.pdf