Kuidas valida vitamiine, mis sobivad mulle kõige paremini?

Kas ma ikka vajan vitamiine?

Suure tõenäosusega on vitamiinide/mineraalainete tarvitamine teatud tervisemurede või terviseseisundite korral,  vitamiinide ja/või mineraalainete puuduse;, hooajaliselt või tervise toetamise eesmärgil soovituslik ning teatud olukordades ka isegi vajalik. Teatud vitamiinid aitavad kaitsta meie organismi kahju eest, mida põhjustavad keskkonnast tingitud faktorid – päike, saastatus, pestitsiidid ja muud toksiinid, mis võivad põhjustada haigusi, viirusi, vananemist ja muid tervisele kahjulikke terviseprobleeme.

Mitmeid vitamiinid või neis leiduvad ühendeid on traditsiooniliselt kasutatud mõningate haiguste raviks ning teadus on seda praktikat tõenditega toetanud. Tõsised terviseprobleemid ning vajalikud toidulisandi tarvitamise ja sellega kaasneva annustamisskeemi aga määrab raviarst või spetsialist.

Soovitud vitamiini või vitamiinide tarvitamisel on kindlasti oluline omada konkreetseid tervisega seotud eesmärke.

Kas ja kuidas alustada toidulisandi tarvitamisega?

Enne kui alustad suuremate tervisega seotud muudatustega, tasub alati arstiga nõu pidada. Oluline on, et spetsialistiga konsulteeritakse kui oled rase, imetav ema, suitsetaja, tarvitad alkoholi, põed mõnda kroonilist haigust või tead endal olevat mõni tervisemure, mis vajab tähelepanu. Lisaks vajalike vitamiinide/toidulisandite valimisel on oluline omada selget nägemust tervisega seotud eesmärkidest, näiteks:

– Tervislik 20. aastane võib lihtsalt otsida midagi, mis toetaks toitumist.

– 30. aastates võib tahta stressi maandada.

– Menopausijärgsel perioodil olevad naised võivad tunda muret osteoporoosi pärast.

– 50+ mehed võivad mõtteid mõlgutada seoses eesnäärmega.

Kõik need erinevad inimgrupid saavad tuge, kuid erinevatest vitamiinidest/toidulisanditest. Pea nõu arstiga ning lase oma tervisega seotud eesmärkidel ja enda minevikul end juhtida taustauuringu tegemisel, leidmaks sobilikud vitamiinid või toidulisandid, mis on sulle ohutud ja kõige efektiivsemad.

Kas vitamiinid on alati ohutud?

Kuigi enamikel vitamiinidel on hea ohutusega renomee, siis iga inimese keha reageerib erinevalt sõltuvalt nii füsioloogilistest eripäradest kui ka tarvitatavatest ravimitest, ravimtaimedest ja toidulisanditest. Lisaks on oluline teada, et erinevad ravimite, ravimtaimede ja vitamiinide kombinatsioonid võivad põhjustada teatud koostoimeid, kõrvaltoimeid või võib väheneda või suureneda teatud ravimi/toidulisandi toime. Seega on alati mõistlik arsti või spetsialistiga enne konsulteerida. Lisaks võid alati pöörduda MPharma professionaalide poole, kes annavad Sulle nõu, mis koostoimed võivad tekkida teatud ravimite ja vitamiinide üheaegsel tarvitamisel.

Kas naised vajavad spetsiaalseid vitamiine?

Igal naisel on erinevad tervisega seotud mured, mis sõltuvad east, varasemast terviseajaloost ja geneetikast. Lisaks sellele, et oleks tagatud normaalsed toitainete vajadused, võivad naistel olla spetsiifilised mured nagu osteoporoos, PMS (premenstruaalsündroom), südamehaigus, raua taseme langus ja rasedus.

Vastavalt tervisemurele või vajadusele tuleb leida koos spetsialistiga õige prepraat ning panna paika vajalik annustamisskeem, et toime ja terapeutiline efekt oleks maksimaalne ning tervist toetav.

Õige toidulisandi tarvitamine võib anda väga positiivseid tulemusi ning olla suureks abiks nii mõnegi olulise tervisemure lahenemisel.

Kas mehed vajavad spetsiaalseid vitamiine?

Nagu naistel, nii on ka meestel erinevad tervisega seotud mured, mis sõltuvad east, varasemast terviseajaloost ja geneetikast. Lisaks sellele, et oleks tagatud normaalsed toitainete vajadused, võivad meestel olla spetsiifilised mured seoses eesnäärme, stressi, diabeedi ja südame tervisega.

Meeste ja naiste organismile on olulised erinevad vitamiinid ja mineraalained, mistõttu just spetsialistiga konsulteerimine võib aidata teatud tervisemurele lahenduse leidmisel. Südametervise toetamisele aitavad kaasa näiteks oomega-3-rasvhapped, stressi puhul võivad aidata erinevad ravimtaimed või aminohape L-teaniin ning eesnäärme probleemide korral võib oluliseks osutuda serenoapalmi ekstrakti tabelttide tarvitamine. Kõikide erinevate terviseseisundite korral tuleb kindlasti õige lisandi valimisel konsulteerida oma raviarstiga.

Kas vitamiinid on ohutud lastele?

Kuigi mitmed eksperdid väidavad, et vitamiinid on lastele ohutud, siis tasub alati põhjalikult konsulteerida arstiga enne kui lapsele anda vitamiine, ravimtaimi või muid lisandeid.

Apteekides on müügil väga palju erinavid toidulisandeid. Kuna vastavalt vanusele vajab lapse organism erinevates päevastes kogustes vitamiine ja mineraalaineid, siis tuleks alati rääkida apteekri või arstiga ning alles siis teha otsus, milline toidulisand võiks lapse tervise toetamisele kaasa aidata.

Hetkel on Eestis siiski juba välja toodud, et imikud ja väikelapsed peavad teatud koguses tarvitama D-vitamiini (10 mikrogrammi päevas), et tagada lapse normaalne areng just meie kliimas oleva vähese päikesevalguse tõttu.