Soole ärritussündroom

Ehkki 20% täiskasvanutest võivad kogeda ärritatud soole sündroomi mõningaid sümptomeid, ei leia testid sageli füüsilisi kõrvalekaldeid. Paljud neist, kes peavad elama sümptomitest tingitud ebamugavustundega, leiavad, et looduslikud abinõud pakuvad tervitatavat leevendust.

Mis see on?

Toit liigub soole lihaste rütmiliste kokkutõmmete abil läbi seedetrakti  – seda protsessi nimetatakse peristaltikaks. Ärritatud soole sündroomi (ingl irritable bowel syndrome – IBS) korral lähevad lihased spasmi ja kokkutõmbed muutuvad ebakorrapäraseks. Häire võib põhjustada soolte sisu liiga kiiret või liiga aeglast liikumist (need võivad ka vahelduda), põhjustades kõhuvalu ja kõhulahtisust või kõhukinnisust.

Sümptomid

 • Kõhukinnisus ja/või kõhulahtisus (tavaliselt peale söömist) mitme kuu jooksul.
 • Kõhukrambid, mis tavaliselt kaob peale soolestiku tühjendamist.
 • Lima väljaheites.
 • Gaasid ja puhitus.

Mis seda põhjustab?

Aastate jooksul on teadlased pakkunud välja mitmeid IBS-i põhjuseid, kuid ühtegi neist pole tõestatud. Potentsiaalsete põhjustajate hulka kuuluvad bakteriaalsed, viiruslikud või parasiitsed nakkused, antibiootikumide liigne tarvitamine, laktoositalumatus või kõrvaltoimed sellistele toiduainetele nagu nisu või spargelkapsas (brokkoli). Mõned teadlased usuvad, et soole ärritussündroomiga inimestel on äärmiselt tundlik silelihaskude mitte ainult seedetraktis, vaid ka mujal organismis. Teised usuvad, et selle põhjuseks on soolte limaskesta põletik. Peaaegu kõikide IBS-i juhtude üheks faktoriks on aga stress, mis süvendab sümptomeid. Kuna keegi pole päris kindel, mis kahjustab soolestiku tervislikku seisundit, kipuvad arstid diagnoosima IBS-i kõrvaldades muud sarnaste sümptomitega vaevused, näiteks divertikulaarsed häired või põletikuline soolehaigus.

Kuidas toidulisandid aidata võivad

Looduslikud toidulisandid võivad paljude IBS-i sümptomite ohjamisel olla väga efektiivsed. Allpool nimetatuid võib omavahel kombineerida või tarvitada koos tavapäraste ravimitega. Piparmündiõli kapslid – väga efektiivsed alakõhuvalu tekitavate spasmide ning teiste sümptomite leevendamisel. 110 soole ärritussündroomi sümptomitega inimesega läbi viidud uuringus 79% ütlesid, et piparmündiõli kapslid leevendasid alakõhuvalu.

Psüllium – teatud tüüpi kiudaine – leevendab paljudel IBS-i sümptomeid, kuid mitte kõigil. Enamikel juhtudel aitab kõhukinnisuse puhul ning ka kõhulahtisuse, sest imab soolestikust vett ning lisab väljaheitele nö massi. Psülliumit tarvitades tuleb kindlasti tarvitada palju vedelikku ning kui sümptomid süvenevad, siis lõpetada tarvitamine.

Probiootikumidsõbralike bakterite kultuurid, mis tavaliselt elavad soolestikus. Nad aitavad toitu seedida ning vältida kahjulike bakterite kontrollimata kasvu. FOS (frukto-oligosahhariidid) – seedimatud süsivesikud, mis toidavad sõbralikke baktereid. 

Ka glutamiin (aminohape) aitab võib aidata põletikulist kudet rahustada.

Toidulisandite soovitused

AnnusSoovitused
Piparmündiõli1 või 2 kapslit päevas toidukordade vahelostke enterokattega kapsleid, mille ühes kapslis oleks 0,2 ml õli; alustage madalama doosiga ning vajadusel suurendage seda.
Psülliuml1-3 teelusikatäit pulbrit lahustada vees või mahlas 1 kord päevasjooge päeva jooksul 8 klaasi vett
Probiootikumid  2 kapslit 3 korda päevas tühja kõhu pealetarvitage acidophilus või bifidus baktereid või nende kahe segu
FOS2000 mg päevastarvitage koos probiootikumidega; üksinda tarvitades ei ole IBS puhul efektiivne

Faktid ja nõuanded

Laktoositalumatus (tundlikkus piimas leiduvate suhkrute suhtes) võib esile kutsuda soole ärritussündroomi sümptomeid. Vanuse kasvades organismi võime laktoosi lagundada tihti langeb, sest peensooles väheneb laktaasi ensüümi hulk. Et teada saada, kas Teid vaevab just see probleem, jooge üks klaas pastöriseeritud piima tühja kõhu peale. Kui nelja tunni jooksul tekivad gaasid, kõhulahtisus, puhitus või valu, korrake sama katset sojapiimaga. Kui sojapiimaga ei esine samu sümptomeid, on teil suure tõenäosusega laktoositalumatus.

Mida saate veel teha?

 • Lisage enda toidulauale rohkem kiudainerikkaid toite, näiteks puuvilju, juurvilju, teravilju ja ube, kuid tehke seda järk-järgult, et minimeerida puhitust ja gaase. Nende toitainete piisava tarvitamise puhul pole psülliumit vajalik tarvitada.
 • Sööge väiksemaid portjone, kuid tihedamini. Piirake alkoholi, kofeiini ja kõrge rasvasisaldusega toitude tarvitamist.
 • Võidelge stressiga. Erinevad lõõgastustehnikad võivad aidata.
 • Tehke iga päev vähemalt 20 minutit trenni. See hoiab soolestiku töös ning vähendab stressi.
 • Arsti abiga proovige elimineerimise dieeti: lõpetage nende toitude tarvitamine, mis võivad teie arvates teie probleemi põhjuseks olla ning lisage neid tagasi enda toitumisse alles mitmete nädalate möödudes ning ükshaaval. Nii näete, kas mõni neist, kui üldse, on Teie probleemi allikaks.

Minge kindlasti arsti juurde:

 • Kui teil esineb kõhuvalu, millega kaasnevad muutused roojamismustrites või väljaheite konsistentsis.
 • Kui kõhuvalu on pidev või tugev ning sellega kaasneb palavik.
 • Kui väljaheites esineb verd.
 • Kui Teil esineb soovimatut kaalukaotust.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements

Tule punti!

Kaotada pole Sul midagi, aga võita on:

 • kuuled esimesena sooduskampaaniatest;

 • saad personaalseid pakkumisi ja soodustusi, mida mujal ei avaldata;

 • jagame spetsialistide nõuanded toidulisandite valikul ja tarvitamisel;

 • ja palju, palju muud.

Smaily Newsletter