Maksakahjustused

Maksakahjustuse varajane diagnoosimine võib olla elupäästev. Kuigi mõned hepatiidiviirused põhjustavad ajutist, kuid ägedat, gripilaadset haigust, võivad teised põhjustada kroonilist ning püsivat maksainfektsiooni. Maksa toetavate looduslike toidulisandite eesmärk on kaitsta maksa ja tugevdada üleüldist immuunsüsteemi.

Mis need on

Maksa arvukate funktsioonide hulka kuuluvad süsivesikute, rasvade ja valkude metabolism, toksiinide kõrvaldamine ja teatud toitainete säilitamine. Kõige tavalisem haigus, mis mõjutab kogu seda elutähtsat organit, on hepatiit ehk maksapõletik. Kahest hepatiidi vormist, ägedast ja kroonilisest, on esimest lihtsam ravida. Hepatiiti võib põhjustada ükskõik milline kuuest viirusest – A, B, C, D, E või G hepatiit. A-hepatiit, kõige levinum vorm, on väga nakkav ja tekitab ägedaid gripilaadseid sümptomeid, kuid tavaliselt ei põhjusta see pikaajalisi kahjustusi. B- ja C-hepatiit võivad kesta aastaid väheste sümptomitega või üldse ilma sümptomiteta. Kuid mõnel juhul võivad need põhjustada pöördumatuid maksaarme (tsirroosi) või maksavähki. Tüübid D, E ja G on haruldased.

Kõik hepatiidi vormid kahjustavad maksa võimet töödelda valke ja süsivesikuid, eritada rasva seedivat sappi ning vabastada keha toksiinidest ja jäätmetest – kuid kroonilised vormid on kõige ohtlikumad, sest need võivad lõppkokkuvõttes viia maksapuudulikkuse tekkeni.

Sümptomid

 • Väsimus ja nõrkus; üleüldine halb enesetunne.
 • Palavik.
 • Iiveldus ja oksendamine; isukaotus; kaalukaotus.
 • Valutavad liigesed ja lihased.
 • Ebamugavustunne kõhus, paistetus või valu.
 • Ikterus (naha ja silmavalgete kollakas varjund).
 • Tume uriin ja hele väljaheide.

Mis neid põhjustab

Ükskõik, kas nakatumine on toimunud saastunud toidu või vee (tüüp A), vereülekannete, nakatunud hüpodermiliste nõelte või seksuaalvahekorra kaudu (tüüp B ja C), põhjustab hepatiiti kõige sagedamini viirusnakkus. Selle põhjuseks võivad olla ka teatud ravimid, mürgised kemikaalid või aastatepikkune alkoholi kuritarvitamine. Harva on selles süüdi autoimmuunne düsfunktsioon – milles immuunsüsteem ründab keha enda kudesid. Mõnikord pole põhjust aga üldse võimalik kindlaks teha.

Kuidas toidulisandid aidata saavad

Soovitatavaid toidulisandeid tuleks kasutada koos tavapäraste ravimitega, kuni ägeda hepatiidi sümptomid taanduvad. Tulemusi võib märgata juba nädalaga. Krooniliste haiguste korral on soovitav võtta neid pikaajaliselt.

C-vitamiin ja E-vitamiin on võimsad antioksüdandid, mis toimivad koos, et kaitsta maksarakke vabade radikaalide kahjustuste eest; alfa-lipoehape pakub samuti antioksüdantset kaitset ja võib suurendada nende vitamiinide tugevust. Antioksüdantsete vitamiinide toimet saab suurendada, kui juua iga päev vähemalt neli tassi rohelist teed. Lisaks sellele, et maarjaohakas kaitseb maksa, soodustab see ka uute maksarakkude kasvu ja aitab parandada maksa tööd.

Teised maksa kaitsvad ürdid on lagrits, mis sisaldab viirusevastaseid ja antioksüdantseid komponente, ning võilillejuur. Võilill toimib hästi osana maksa detoksifitseerivast valemist, mida nimetatakse lipotroopseks kombinatsiooniks (mis sisaldab ka B-vitamiine koliini ja inositooli ning maarjaohakat) – segu, mis arvatakse kiirendavat sapi ja rakke kahjustavate toksiinide eemale viimist maksast. Maksa optimaalne funktsioon sõltub ka piisavast magneesiumi tarbimisest. Inimesed, kes peavad dieeti, kus on palju rafineeritud toitu ja mille magneesiumisisaldus on madal, võiksid magneesiumi lisaks tarvitada (250 mg päevas).

Toidulisandite soovitused

AnnusSoovitused
C-vitamiin500 mg 2 korda päevasnädala jooksul võib võtta kuni 3000 mg päevas. Kõhulahtisuse ilmnemisel vähendage annust.
E-vitamiin250 mg päevasantikoagulantide tarvitamisel konsulteerige enda arstiga.
Maarjaohakas150 mg ekstrakti 3 korda päevasstandardiseeritud sisaldamaks vähemalt 70% silmariini.
Alfa-lipoe hape200 mg 3 korda päevasvõib võtta nii toiduga kui ilma.

Kas teadsid?

Saadaval on nii A- ja B-hepatiidi vastased vaktsiinid. Kui arvate, et teil on oht nakatuda, küsige oma arstilt, kas peaksite vaktsineerima ühe või mõlema hepatiidi vastu.

Mida saate veel teha

 • Olge ettevaatlik söögi ja joogi suhtes kui reisite halva sanitaartingimuste ja kõrge haigestumusega piirkondades: sööge ainult kuumtöödeldud toitu, jooge pudelivett ja olge sellistes piirkondades ettevaatlik meditsiiniliste või hambaravi suhtes.
 • Ärge tarvitage alkoholi, eriti ägeda haiguse ajal ja kuu aega peale seda või kuni arst ütleb, et maksafunktsiooni testid on normaalsed.
 • Nõelravi, kõrvarõngaste (ja muude augustamiste), tätoveerimise või muude samalaadsete protseduuride korral veenduge, et kasutataks ühekordseid või steriliseeritud nõelu.

Hiljutised leiud

Uuemad uuringud näitavad, et maksahaigusega patsientidel on antioksüdantide tase ammendunud ja tõsise viirusliku hepatiidi all kannatavatel patsientidel võib peamiselt puududa E-vitamiin. Kui seda manustati mitme patsiendiga rühmale, kes ei olnud reageerinud viirusevastaste ravimitega keemiaravile, leiti, et vitamiin E pärsib maksa armistumist ja maksarakkude hävitamist.

Minge kindlasti arsti juurde, kui:

 • Kui arvate, et olete kokku puutunud hepatiidiga kas saastunud toidu või vee kaudu või seksuaalse kontakti kaudu nakatunud inimesega.
 • Kui Teil tekivad püsivad gripilaadsed sümptomid. Ägeda faasi ajal sarnaneb viirushepatiit nii väga gripile, et seda diagnoositakse sageli valesti.
 • Kui Teil tekib kollatõbi või mõni muu hepatiidi sümptom.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements

Tule punti!

Kaotada pole Sul midagi, aga võita on:

 • kuuled esimesena sooduskampaaniatest;

 • saad personaalseid pakkumisi ja soodustusi, mida mujal ei avaldata;

 • jagame spetsialistide nõuanded toidulisandite valikul ja tarvitamisel;

 • ja palju, palju muud.

Smaily Newsletter