Kroonilise väsimuse sündroom

Krooniline väsimussündroom, mida kuni 1990-ndate keskpaigani tunti kui Müalgiline entsefalomüeliit (ME) on neuroloogiline seisund, mis mõjutab enamasti nii närvi- kui ka immuunsüsteemi ning mille all kannatavad miljonid inimesed. Toidulisandid võivad kergendada selle sümptomeid.  

Mis see on?

Kroonilise väsimuse sündroomi iseloomustab sügav ja püsiv väsimuse ning kurnatuse tunne, mis ei kao ka peale puhkamist ning mille põhjustajaks ole mõni juba eksisteeriv meditsiiniline konditsioon. Selle all kannatajatel on raskusi magamisega, kontsentreerumisega ja igapäevaste toimetustega; paljudel on depressioon. Arstid on eriarvamusel, kas kroonilise väsimuse sündroom on spetsiifiline seisund või grupp omavahel mitte seotud sümptomeid. Mõnikord diagnoositakse sündroomi fibromüalgiana, mis on sarnane haigus, kuid mille lisasümptomiks on lihasvalu. Mõlemad seisundid esinevad rohkem naistel kui meestel.  

Sümptomid 

 • Püsiv ja korduv väsimus, mis kestab vähemalt kuus kuud ning mida ei leevenda ei magamine ega puhkus. 
 • Mälukaotus, suutmatus keskenduda, peavalud.  
 • Madal palavik, lihas– või liigesevalud, valus kurk või paistes lümfisõlmed kaelal või kaenlaalustel. 
 • Püsiv lihasvalu lisaks ülalmainitud sümptomitele võib viidata fibromüalgiale.  

Mis seda põhjustab?

Kroonilise väsimuse sündroomi (KSV) spetsiifiline põhjus on teadmata, kuid siinkohal võib olulist rolli mängida pärsitud immuunsüsteem. Inimestel, kes kannatavad KVS-i all, on lisaks ka teisi immuunsüsteemi häireid: ligikaudu 65% on allergikud (võrreldes 20% üldpopulatsioonist) ning mõnedel on autoimmuunsüsteemi häired, nagu luupus, mille puhul immuunsüsteem ründab omaenda keha terveid kudesid.  

Paljud patsiendid meenutavad, et enne väsimuse tekkimist kimbutas neid gripilaadne haigus ning ka sümptomid viitavad pikaldasele viiruslikule seisundile. Võimalikud haigustekitajad võivad olla Epstein-Barr (viirus, mis põhjustab lümfisõlmede põletikku) ja seenhaigus (sügeluse põhjustaja). Eelmainitud infektsioonidel võivad olla tõsised tagajärjed kui keha on alatoidetud i stressis. Kroonilisele väsimussündroomile on omased ka vastuvõtlikkus keskkonnatoksiinidele, madal vererõhk, ajupõletik või ebanormaalne hormoonitase 

Kuidas toidulisandid aidata võivad?

Ükskõik millise toitaine puudulikkus võib väsimust süvendada, seega on soovitatav tarvitada tugevatoimelist multivitamiini ja/või multimineraali toidulisandit lisaks allpool loetletud toidulisanditele. Toidulisandite ravi peaks taastama terve immuunsüsteemi, seega on soovitatav alustada C-vitamiinija karotenoididega, millel on võimsad viirusevastased omadused. Veel üheks immuunsuse tugevdajaks on Echinacea ehk punane päevakübar. Lihaskrampide puhul on soovitatav tarvitada magneesiumit. Siberi ženženn tugevdab hormoone (näiteks kortisoon) eritavaid neerupealseid ning need hormoonid aitavad vähendada stressi ja pakkuda energiat. Kasutage toidulisandeid kuu aega, et nende mõju oleks tuntav.   

Toidulisandite soovitused

AnnusSoovitused
C-vitamiin500 mg 2 korda päevaskõhulahtisuse ilmnemisel vähendada annust
Karotenoidid1 kapsel karotenoidide segu 1 kord päevas koos toidugaiga kapsel peaks sisaldama 15 mg karotenoidide segu
Punane päevakübar250 mg ekstrakti 1-2 korda päevassisaldab standardiseeritult vähemalt 4% fenoole
Magneesium150 mg 2 korda päevastarbida koos toiduga, kõhulahtisuse ilmnemisel vähendada annust
Siberi ženženn100 mg ekstrakti 1 kord päevassisaldab standardiseeritult vähemalt 800 µg eleutheroside nimelist ainet

Hiljutised leiud

Tuginedes hiljutisele Briti Meditsiiniajakirja uuringule võib kerge aeroobne treening aidata vähendada kroonilise väsimussündroomi sümptomeid. Testgrupiga viidi läbi 12 nädalane programm, kus osalejad iga päev kõndisid, ujusid või sõitsid rattaga 5-30 minutit. Peale programmi lõppu tundsid 55% KVS-i patsientidest ennast “palju” või “väga palju” paremini. Selleks, et vähendada üleliigsest treenimisest tulla võivat tagasilööki, on soovitatav treenida rahulikult. 

Mida võite veel teha? 

 • Sööge tervislikult, sealhulgas vähemalt viis portsjonit värskeid puu- ja juurvilju päevas.  
 • Stressi vähendamiseks proovige lõõgastustehnikaid, nagu meditatsioon või jooga 
 • Magage öösel piisavalt. Vajadusel kasutage toidulisandeid unetuse vastu.

Minge kindlasti arsti juurde kui:

 • väsimus kestab kauem kui kaks nädalat või kui sellega kaasneb ootamatu kaalukaotus, lihasnõrkus või teised ebatavalised sümptomid; 
 • kui tarbite teisi ravimeid. Väsimus võib olla ka mõne ravimi kõrvalnäht – teie arst saab välistada teised võimalikud ja tihti eksitavad põhjused;
 • kui vaatamata kodusele ravile väsimus süveneb. 

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga 

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements

Tule punti!

Kaotada pole Sul midagi, aga võita on:

 • kuuled esimesena sooduskampaaniatest;

 • saad personaalseid pakkumisi ja soodustusi, mida mujal ei avaldata;

 • jagame spetsialistide nõuanded toidulisandite valikul ja tarvitamisel;

 • ja palju, palju muud.

Smaily Newsletter