Juuste probleemid

Enamus juukseprobleeme, alates kõõmast ja kiilanemisest kuni hallide juusteni, on kas märk kehvast toitumisest või geneetilisest eelsoodumusest, või lihtsalt osa vananemisprotsessist. Isegi kui põhjused on Sinu kontrolli alt väljas, võivad mõned lihtsad abinõud aidata kaasa tervematele juustele.

Mis need on?

Juuksed on elutu kude, mis koosneb peamiselt keratiini nimelisest kiulisest valgust , mida leidub ka sõrme- ja varbaküüntes. Juuste tervis nõuab peanahas asuvate juuksefolliikulite (millest kasvavad uued juuksed) toitmiseks rohkesti toitaineterikast verd. Keskmiselt kasvavad juuksed 1,3 cm kuus. Pole haruldane, kui inimesed kaotavad päevas kuni 100 juuksekarva – õnneks kasvab tavaliselt tühja koha peale uus. Probleemid võivad tekkida kui juuksed muutuvad kuivaks või katkevaks, ei kasva enam tagasi või tekib kõõm, mis on tingitud peanaha üleliigsest ketendamisest ning eraldumisest.

Sümptomid

 • Peanaha ketendus, ärritus või kooriku moodustumine.
 • Suurenenud juuste väljalangemine pesemisel või kammimisel.
 • Muutused juuste värvis, tekstuuris või kasvumustrites.

Mis neid põhjustavad?

Stress, kehv toitumine ning hormonaalsed muutused võivad kõik juuste väljalangemisele kaasa aidata. Probleemid võivad tekkida ka ebatervislikest keskkonnateguritest, geneetilistest faktoritest, immuunsüsteemi häiretest, kilpnäärme alatalitlusest, spetsiifiliste toitainete vaegusest või meditsiinilistest protseduuridest (nt kemoteraapia).

Kuidas toidulisandid aidata saavad

Soovitatavad toidulisandid, mida võib samaaegselt tarvitada koos multivitamiinide või -mineraalidega, toidavad juuksejuuri ning aitavad seeläbi kaasa tugevamate ja tervemate juuste kasvule. Pole olemas imerohtu, mis garanteeriks luksusliku juuksepahmaka, kuid võite mõningast paranemist märgata kuue kuu jooksul, kui uutel juustel on olnud aega kasvada.

Toidulisandid, mis sisaldavad asendamatuid rasvhappeid, nagu kalaõlid, linaseemneõlid ja kuningakepiõli, pakuvad erinevaid kasutegureid. Kalaõlid on rikkad oomega-3-rasvhapete poolest – ilma nendeta on juuksed tihti kuivad ja elutud. Oomega-3-rasvhapetel on ka niisutav toime ning nad võivad vähendada sügelust ning ketendavat kõõma, mis teeb neist kasuliku ravi ekseemi ja peanaha psoriaasi korral.

Vitamiinid ja mineraalained võivad samuti aidata aeglustada juuste väljalangemist. Tsink võimendab kilpnäärme tööd ning võib olla eriti kasulik kilpnäärme alatalitlusest tingitud katkevate või õhukeste juuste puhul. Tsinki on vaja tarvitada koos vasega, et säilitada korralik mineraalide tase organismis. Vasel on veel üks kasulik eesmärk: see on melaniini, juustele värvi andev pigment, oluline koostisosa ning ta võib tagasi pöörata hallinemisprotsessi, mille üheks faktoriks on vase puudus. Biotiini ning B-grupi vitamiinide tarvitamine peaks juukseid tugevdama ning ennetama liigset juuste väljalangemist. Biotiin võib ka taastada juba kaotatud juuksed, kuid ainult sellisel juhul kui kaotuse põhjuseks oli biotiini puudus.

Seleen soodustab ka tõenäoliselt tervete juuste kasvu. See kaitseb rakke keskkonna- ja toidumürkide eest.

Toidulisandite soovitused

AnnusSoovitused
Kalaõlid2 teelusikatäit, et saada 2 grammi oomega-3-rasvhappeid päevas.
Taimetoitlased saavad asendada 1 tl linaseemneõliga päevas.
konsulteerige enda arstiga, kui tarvitate antikoagulante.
Kuningakepiõli1000 mg 3 korda päevasalternatiivina võite tarvitada 1000 mg kurgirohuõli 1 kord päevas
Tsink15 mg päevaskui tarvitate tsingi lisandit kauem kui kuu aega, siis tarvitage sellist, milles sisaldub ka 2 mg vaske
Biotiin900 mcg 1 kord päevasvõitleb liigse rasususe ja ketendamise vastu; tarvitada koos B-vitamiinide kompleksiga
B-vitamiinide kompleks1 tablett 2 korda päevas koos toidugavalige B-50 kompleks, kus on 50 mcg B12 ja biotiini, 400 mcg foolhapet ja 50 mg kõiki teisi B-vitamiine
Seleen200 mcg 1 kord päevasärge ületage 200 mcg päevas, kõrgemad annused võivad olla mürgised

Hiljutised leiud

Vajad veel ühte põhjust suitsetamisest loobumiseks? Briti teadlased teatasid hiljuti, et vanusest hoolimata, on suitsetajatel neli korda suurem tõenäosus mina halliks kui mittesuitsetajatel. Samuti leiti seos suitsetamise ja juuste väljalangemise vahel.

Faktid ja nõuanded

 • Juuksed on väga tundlikud vitamiinide ja mineraalainete tasakaalutuse suhtes kehas. Näiteks A-vitamiini puudus võib põhjustada ketendavad peanahka, kuid liiga palju A-vitamiini (rohkem kui 30000 mg päevas) pika perioodi jooksul võib põhjustada juuste väljalangemist, seega multivitamiinide ja -mineraalsete toidulisandite annuseid ei tohiks ületada. Konsulteerige enda arstiga, kui märkate peale mõne toidulisandi tarvitamist liigset juuste väljalangemist.
 • Hõrenevad juuksed võivad olla märk sellest, et seedesüsteem ei omasta toitaineid efektiivselt. 1-2 kapslit probiootikume kaks korda päevas võib suurendada selle võimet omastada juukseid toitvaid aineid toidust.

Mida saate veel teha

 • Sööge mõistlikult. Vältige hullumeelseid dieete, mis võivad Teid ilma jätta vajalikest toitainetest.
 • Peske enda juukseid pehme šampooniga. Kuivatage õrnalt rätikuga ning kandke juustesse palsamit. Vältige karme kemikaale nagu basseinides olev kloor ning föönide ja lokitangide kõrget kuumust.
 • Kandke mütsi, et kaitsta enda juukseid ja peanahka päikese eest.
 • Tehke iganädalaselt peanahamassaaži. See stimuleerib vereringet ning vähendab stressi.

Minge kindlasti arsti juurde, kui:

 • Juuste väljalangemine algab äkitselt, eriti kui sellega kaasnevad sellised sümptomid nagu menstruaaltsükli peatumine.
 • Kui peanahale tekivad suured kuivad laigus, või kui see sügeleb intensiivselt.

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga.

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements

Tule punti!

Kaotada pole Sul midagi, aga võita on:

 • kuuled esimesena sooduskampaaniatest;

 • saad personaalseid pakkumisi ja soodustusi, mida mujal ei avaldata;

 • jagame spetsialistide nõuanded toidulisandite valikul ja tarvitamisel;

 • ja palju, palju muud.

Smaily Newsletter