Artriit

Kui osteoartriit on tavaliselt vananemisega seotud ning reeglina mõjutab 50 aastaseid ja vanemaid inimesi, siis liigeste põletik ja valu, mida põhjustab reumatoidartriit/reumaatiline artriit (rheumatoid arthritis), võib esineda juba märksa varasemas elueas. Mõlemaid haigusi saab märgatavalt leevendada toidulisandeid tarbides ja nahale salvi määrides 

Mis see on?

Inimestel, kes kannatavad osteoartriidi all, hakkavad liigesed järg-järgult minetama kõhresid. Kõhr on pehme, geelilaadne lööke endasse haarav material, mis takistab üksteise kõrval asetsevate luude kokkupuuteid. Enim mõjutatud on sõrmed, põlved, puus, kael ja selgroog. Reumatoidartriit (rheumatoid arthritis) on krooniline haigus, mille tulemusena kõhr ja teised koed luude sees ja ümber muutuvad põletikuliseks ja kahjustatuks.

Sümptomid

 • Osteoartriit – alguses järg-järguline, tunnuseks kerge kangus ja valu liigestes – eriti hommikuti ja pärast puhkamist. 
 • Reumatoidartriit/reumaatiline artriit (rheumatoid arthritis) – väsimus, kaalukaotus, madal palavik ja liigeste kangus, millele paari nädala jooksul järgnevad punased ja valulised paistes liigesed (randmed, sõrmed, põlved, pahkluud ja jalad), mis võivad tunduda soojadena.  

Mis seda põhjustab?

Osteoartriit võib olla põhjustatud aastakümnete pikkusest liigeste kulumisest, kuid rolli võivad mängida ka geneetilised faktorid, liigne kaal ja kehalised puudused ravimaks kõhresid. Reumaatilise artriidi (rheumatoid arthritis) puhul ründab immuunsussüsteem keha enda liigeseid ja viimastega seotuid kudesid ehk tekib nn. autoimmuunne reaktsioon. Osade inimeste puhul võib see põletikuline seisund, mis tihtipeale esineb vanuses 20-40 a., tekkida geneetelise eelsoodumuse tulemusena.  

Kuidas toidulisandid aidata võivad?

Kuigi osteoartriidil ja reumatoidartriidil on erinevad tekkepõhjused, siis praktikute poolt kasutatavatel ravimeetoditel on mitmeid sarnasusiAntioksüdante, nagu vitamiine C ja E ning tsinki, kasutatakse mõlema haiguse puhul kaitsmaks rakke, ka liigeste omasid, kahjustuste eest. Glükoosamiin, mis on kõhre ehitav suhkru ühend, on üks enim kasulikke abinõusid leevendamaks artriidi valu. Glükoosamiin paistab vähendavat liigeste kahjustusi pikaajaliselt, kuid pole teada, kas see suudab ka haigust hävitada. Tõstmaks glükoosamiini efektiivsust tuleb seda võtta kombineerituna kondroitiiniga. Lisaks tasub proovida toidulisandeid, mis on esitletud allolevas tabelis. Esimeste tulemuste hindamiseks tuleb oodata vähemalt kuu aega ning seejärel võib vastavalt vajadusele toidulisandi, mida tarvitate koos glükoosamiiniga, asendada mõne teisega, et näha, kas toime on parem. Nimetatud toidulisandeid võib kasutada pikaajaliselt mõlema artriidi haiguse puhul ning ka koos tavaliste valuvaigistite nagu aspiriini, paratsetamooli ja ibuprofeeniga. Reumatoidartriidi puhul võivad põletikku vähendada erinevad kalaõlide toidulisandid. 

Toidulisandite soovitused

AnnusSoovitused
C-vitamiin500 mg kaks korda päevaskõhulahtisuse ilmnemisel vähendada annust
E-vitamiin400 iu üks või kaks korda päevasantikoagulantide tarbimisel konsulteerige arstiga
Tsink15 mg päevastsingi manustamisel enam kui üks kuu tarbida koos 2 mg vasega
Kalaõlid2 kapslit tagamaks vähemalt 720 mg EPA-t ja 480 mg DHA-d päevasantikoagulantide tarbimisel konsulteerige arstiga
Kurkum500 mg juure ekstrakti üks või kaks korda päevasstandardiseeritud sisaldamaks 95% kurkumiine
MSM1000 mg üks või kaks korda päevastuntud ka kui metüülsolfonüülmetaan
Bromelaiin500 mg kolm korda päevas, einete vahelensüümide aktiivsustase peaks olema 2000 GDU/g

Hiljutised leiud

Üks hiljutine teadusuuring viitab glükoosamiini kasulikkusele põlve artriidi vastu. Kaks varasemat uuringut tuvastasid, et glükoosamiin oli vähemalt sama efektiivne kui ibuprofeen kergendamaks erinevaid artriidi sümptomeid.  

Uuringud näitavad, et reumaatilise artriidiga inimesed, kes tarvitavad igapäevaselt kalaõli toidulisandeid, kogevad vähem tundlikke liigeseid ja hommikust liigeste jäikust. Esimesed paranemise ilmingud ilmnesid tavaliselt 12 nädala pärast ning heaolu suurenes veelgi pärast 18-24 nädalapikkust ravi. 

Faktid ja nõuanded

 • 40. eluaastaks omab üheksa inimest kümnest tõendusmaterjali artriidilistest muutustest röntgeni näol ning paljudel kaasneb hiljem liigeste valu ja jäikus. Looduslikud toidulisandid võivad peatada seda degeneratiivset protsessi.  
 • Osad loomaarstid kasutavad glükoosamiini ja teisi toidulisandeid, et ravida lemmikloomi, kellel on artriit.  
 • Ära lase jäikadel liigestel takistada harjutuste tegemist. Passiivsus nõrgendab lähedalasuvaid lihaseid, mis omakorda destabiliseerivad liigeseid ja suurendavad valu.  

Mida võite veel teha? 

 • Tegelege madala koormusega kehaliste harjutustega nagu kõndimine või ujumine, et tugevdada lihaseid ja parandada üleüldist liigeste seisundit 
 • Kohaldage liigestele kuuma või jääd 20 minutiks kolm korda päevas, et aidata kaasa valu vähendamisele. 

Minge arsti juurde kui: 

 • Koos liigesevaluga ilmneb ka palavik. See võib viidata nakkavale artriidile ning nõude kohest meditsiinilist tähelepanu. 
 • Valu ja jäikus tekivad kiiresti – see võib viidata reumaatilisele artriidile. 
 •  Olete ise diagnoosinud endal olevat kerge osteoartriidi, mida arst peaks omakorda kinnitama. 

MEELDETULETUS – kui teil esineb haiguseid, konsulteerige enne toidulisandite tarbimist arstiga 

Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements

Tule punti!

Kaotada pole Sul midagi, aga võita on:

 • kuuled esimesena sooduskampaaniatest;

 • saad personaalseid pakkumisi ja soodustusi, mida mujal ei avaldata;

 • jagame spetsialistide nõuanded toidulisandite valikul ja tarvitamisel;

 • ja palju, palju muud.

Smaily Newsletter