Artišoki toimed ja kasutusalad

Artišokk (Cynara scolymus) kuulub ühte perekonda selliste taimedega nagumaarjaohakas, karikakar ja päevalill. Artišoki taim on erinev juurviljast nimega Jeerusalemma artišokk ning teda leidub Vahemeremaades ning Põhja- ja Lõuna-Ameerikas.

Tänapäevased kasutusalad

Tänapäeva meditsiinis on artišokil üle 300 viite tema bioloogilistele mõjudele ravimtaimena. Üldiselt peetakse artišoki aktiivseks koostisosaks tsünariini. Artišoki ekstraktil on leitud kolereetiline ehk sappi stimuleeriv toime.

Toime seedesüsteemile

Uuringud on näidanud artišoki positiivseid toimeid mitmetele erinevatele seedeprobleemidele. Tavaliselt kasutatakse artišokki just rasvase toidu tarbimisel tekkinud seedehäirete sümptomite puhul. Uuring, milles osales üle 500 seedeprobleemidega inimese, näitas, et artišoki ekstrakti tarvitamine vähendas kõhukinnisuse, kõhugaaside ja ebamugavustunde sümptomeid.

Uuringutes on leitud artišoki efektiivset toimet düspepsia diagnoosiga inimestel.

Artišokk on näidanud positiivseid toimeid ka ärritunud soole sündroomi sümptomite korral. Aastatel 2001 ja 2004 läbi viidud uuringud näitasid, et artišokki kasutades vähenesid sümptomid tunduvalt kiiremini, kui algselt oli oodatud (6-8 nädala jooksul).

Toimed kolesteroolile

1997 aastal läbi viidud uuring näitas kolesteroolitaseme alanemist 18,5% võrra. Edasine uuring, aastal 2002, toetas artišoki hüperkolesteroleemilist efekti. Artišoki ekstrakt on näidanud ka madala tihedusega lipoproteiini ehk LDL- kolesterooli oksüdeerumise piiramist.

Teised mõjud

Artišoki ekstraktil on ka teisi häid omadusi meie kehale. Üheks neist on kindlasti maksa toetamine. Uuringud on näidanud, et artišoki ekstrakt aitab maksa kaitsa nii oma antioksüdantsete omaduste kui ka suurenenud sapi tootlikkuse poolest.

Artišokk on tuntud ka kui suurepärase prebiootilise ühendi, inuliini, allikana. Inuliin aitab kaasa heade bakterite kasvule soolestikus.

Tule punti!

Kaotada pole Sul midagi, aga võita on:

  • kuuled esimesena sooduskampaaniatest;

  • saad personaalseid pakkumisi ja soodustusi, mida mujal ei avaldata;

  • jagame spetsialistide nõuanded toidulisandite valikul ja tarvitamisel;

  • ja palju, palju muud.

Smaily Newsletter